Stm32f4 ile dc motor sürme sorunu

Başlatan aliugur35, 05 Aralık 2013, 22:27:38

aliugur35

Merhaba arkadaşlar Stm32f4 ile dc motor nasil sürebilirim?

MC_Skywalker

Buna şaşıracaksın belki ama diğer MCU larda kullandığın yöntem olan H köprüsü ile sürebilirsin.

aliugur35

henüz elekronikle yeni uğraşıyorum smt32f4 karti ile uygulamalar yapıp bazı şeyler öğrenmek istiyorum. nelere ihtiyacım var kart uzerine baglantıları nası yapıcam yazılım olarak ne yukluycem yardımcı olursanız sevinirim.
L298 entegresini kullanarak yapabilir miyim?

muhendisbey

Alıntı yapılan: aliugur35 - 06 Aralık 2013, 15:07:38
henüz elekronikle yeni uğraşıyorum smt32f4 karti ile uygulamalar yapıp bazı şeyler öğrenmek istiyorum. nelere ihtiyacım var kart uzerine baglantıları nası yapıcam yazılım olarak ne yukluycem yardımcı olursanız sevinirim.
L298 entegresini kullanarak yapabilir miyim?
Hız kontrolü için PWM kullanacaksın, H köprü için tavsiyem ya doğrudan entegre H köprü kullan yada hexfet kullanman yönünde olacaktır. Güç elemanına

2 pin (ileri ve geri yön için) +gnd bağlantısı
güç beslemesi ve son olarak
DC motor sürücü bağlantısı yapmalısın.
Hız kontrolü farklı yollarla da yapılabilir. Örneğin ayarlı güç kaynağından motora verdiğin gerilimi azaltabilirsin. Tabi hızlanma yada yavaşlama gerekli değilse.
Tavsiyem Hexfet kullanman. Böylece güç elemanlarını nasıl kontrol edebileceğini öğrenirsin.
+ devrene optokuplör ekleyerek optokuplör çalışmasını da öğrenirsin. Tecrübe kazandırır.
İlk deneyimlerimden n tipi ve p tipi fetleri iyi öğren, benim elektronikteki ilk bocalamamdı.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

aliugur35

bana basit olarak l298 kullanmak gibi geliyo l298 un baglanti uclarını stm32f4 kartinin hangi pinlerine baglamam gerekiyo.cok fonksiyonlu bi uygulama olmasına gerek yok motoru ileri geri veya buton ile calıştırıp durdurma uygulamasi yapmam başangıç için daha iyi olur

muhendisbey

GPIO uygulaması yani led yak led söndür uygulamasından farkı olmaz. Sadece led değil bu güç elemanını bağlayacaksın.
Tavsiyem LED pinlerine bağlaman. Böylece ledin yanıp sönmesinden programın da çalıştığından emin olursun. Şu an led pinleri aklımda değil. Ancak kartın datasheetinde yazar. Buton olarakta kartın user butonunu kullanırsın.
Başlangıç olarak blink uygulamasını incelersen iyi olur. Kodu biraz değiştirmen lazım.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.