Android ile PLC kontrolü

Başlatan dico, 06 Aralık 2013, 00:35:31

dico

Merhabalar

Şimdi sorum şu bir android program yazıcam bu yazdığım program sayesinde plc'yi kontrol etmem gerekiyor . Az çok araştırma yaptım arduino ile bağlantıyı kurmam gerekiyor , fakat yeni başladığım için android'e , plcye , arduinoya arasındaki bağlantıyı nasıl kurucam onu bilmiyorum  ;D :-[

Android --->arduino---->PLC olacak muhtemelen fikirlerinize çok ihtiyacım var arkadaşlar  ...

mühendisci

Kerim42

Merhabalar,
Anrdoid telefondan bir bluetooth uygulamasını modifiye  ederek yapmamız mümkün. Piyasa da ucuz yollu modüller var. Bunlardan bir tane alıp bir işlemci ile  bağlarız. işlemci ile PLC arasını ister ikinci bir seriport ister I/O Port ister Canbus yapabiliriz.
Fikir vermesi acısından surayı bir incele  http://androtronik.com/2013/03/28/android-ile-uzaktan-kontrol-bluetooth/#more-295
Alemi padişah olmak bir kuru kavga imiş. Bir veliye bende olmak cümleden ala imiş. (Yavuz Sultan Selim)

enginkanat

bu sorduğunuz işlemi bende uyguladım 16f628a kullandım. uart ile bluetooth üzerinden veri alarak diğer sistemi kullandım.
bu arada kullandığım modül hc06

Kerim42

Merhabalar
enginkanat hc06 olabilir uygun fiyatlı. Ilk uygulamami bende hc06 ile yaptım.  Sonra lm technology firmasının lm400 ve 410 modülleri uzerinde calistim. Onlar biraz daha profesyonel. 18f458 ile de canbus uzerinden plc benzeri bir kontrole attık. Sistem yapilabilir yalniz burda uygulama amaci ne o onemli cunku kullanilacak malzemeleri ve parametrelerini uygulama amacı belirleyecektir.
Alemi padişah olmak bir kuru kavga imiş. Bir veliye bende olmak cümleden ala imiş. (Yavuz Sultan Selim)

rcpbrl

ben de bitime projemde benzer bir uygulama yapmıştım. plc yok tabi :) android ve arduino var. bluetooth hc06 modül  kullandım. android için uygulamayı appinventor ile yaptım çok kolay ve pratik bir yol. telefondan yolladığım değerlere göre arduino işlemleri gerçekleştirdi. sen de arduinonun çıkışlarından plcye giriş vererek kolay bi şekilde yapabilirsin diye düşünüyorum.