MikroC ve STM32f429i-disco ve TFT ve ayarlar

Başlatan demket, 23 Aralık 2013, 20:53:40

selimkoc

"mikroC nin içinde nasıl ARM assembler yazılacağı belli değil" diyen biri asla helpine bakmamıştır. Asla internette araştırma yapmamıştır.En büyük help mikroC'de. adamlar üşenmemişler her kütüphanenin örnek kodlarını yazmışlar.

asm 
{
  block of assembly instructions
}

veya
asm <asm komutu>

"benim edindiğim "hissiyat" rezalet olduğu yönünde.. bu tip konularda "hislerim" pek yanıltmaz.."

Bu cümleye ne demeli...

pisayisi

Mikroc yi ben picbasic ayarında bir dil gibi görüyorum :D Eliniz kolunuz bağlı...
Murat

engerex

Anladığım kadarıyla MicroBasic, mikroC, mikroPascal ile yazılan kodlar derleme esnasında önce MCL uzantılı ortak bir dile dönüştürülüyor. Bir kaç basit deneme yapmıştım. MikroE nin derleyicileri bariz şekilde winAVR den çok daha küçük boyutlu çıktılar veriyordu.

selimkoc

"MikroE nin derleyicileri bariz şekilde winAVR den çok daha küçük boyutlu çıktılar veriyordu." işte eleştiri budur.

Eğer kendi kütüphanelerini kullanırsanız kod boyutu büyür. Ama siz kendi kütüphanenizi yazarsanız  daha esnek bir kullanım sağlarsınız.

Lütfen mesnetsiz dayanaksız eleştiri yapmayınız. Ben kimseye hakaret ve küçümseme olarak eleştirmiyorum.

Biz birbirimizi eleştirmeyeceğiz de nasıl doğruyu bulacağız. Ama medenice...

engerex

Mikroe derleyicilerinde merak ettiğim bir husust hedef işlemcinin makina kodlarının ne kadarını destekliyor?

suskun5891

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 10 Mart 2014, 20:29:20
Eger bu kitle alakali herhangi bir ornege rastlarsaniz o ornegi alip mikrocde kullanabilirsiniz.

Daha önce denediniz mi. Ben biraz uğraştım ama  keildeki driverleri mikroc ye uyarlıyamadım. Eğer elinizde çalışan bir örnek varsa. Paylaşırsanız sevinirim.

Hittman

MikroC nin sunmuş olduğu Visual TFT adlı programla STM32F429i-Discovery nin TFT sini kullanabilirsiniz. Yakın zamanda hocamın vermiş olduğu ödev sayesinde tanıştım STM ailesiyle ama çok fazla ilerleyemedim yoğunluğumdan dolayı. Bu yüzden deneyemedim Visual TFT yi. Ama şöyle yüzeysel bir bakmıştım ve gerekli konfigürasyonları yaparak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özellikle de daha önceden STM32F429i ile uğraştıysanız pin ayarlarını, osilatör ayarlarını birde flash ayarlarını Visual TFT ye tanıtarak görsel projeler oluşturabilirsiniz. Alttaki videodan örnek projeye bakabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=hhTyZKbtwIM