Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Arm code protection?

Başlatan Ramiz, 25 Aralık 2013, 21:34:38

muhittin_kaplan

Böyle bir arkadaş tanıyorum. F0 Discovery kitin işlemcisine bir türlü ulaşamıyorum. İçerisindeki program çalışıyor.

X-Fi

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 27 Aralık 2013, 15:42:09
Böyle bir arkadaş tanıyorum. F0 Discovery kitin işlemcisine bir türlü ulaşamıyorum. İçerisindeki program çalışıyor.

Hocam söylediğiniz çip arızalanmış. Yüksek voltaj sebebiyle flash adreslerinin hepsi yada birkısmı zarar görebiliyor. level2 koruması daha başka birşey system memory i temizliyor böylece usart,dfu,debug yazılımları siliniyor. Boot0 pini işlevini kaybediyor. Ancak üzerine yeni program atıp koşturabiliyorsunuz.

Bu korumanın amacı kod içerisinde yaptığınız güvenlik açıklarından kaynaklanacak kopyalamaları önlemek, MMU destekli sistemlerin güvenliğini arttırmak için koyulmuş. Örneğin kod içerisinde dış mihraçlar tarafından adres girilebilen bir jump fonksiyonunuz var. Bu fonksiyon system memory e dallanırsa kodu dahili bootloader yardımıyla okuyabilirsiniz bunu önlemek amaçıyla yapılmış. Ancak haberleşme birimleriniz kapalı döngü çalışıyorsa böyle bir güvenliğe ihtiyaç olmaz.

iyi çalışmalar.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

muhittin_kaplan

Hocam şu an yeni program felanda atamıyoruz.. hiçbir şekilde STlink le ulaşılamıyor..

z

JTAG/SWD pinlerini kullanmış olabilirmisin?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

Hocam ne yapildigi belli degil. Option byte yada koruma ile oynadigini soyluyor.
Ben stlink e reset ile baslayarak program yukle dedim. Olmuyor.

F.T

:D  bu işi çözmek çok zor.ama iyi bozmuşum hocam işin içinden çıkılamayacak gibi.   :D
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

CLR

Usarttan dahili bootloader'ı dene, bunun için işlemcinin boot 0 pinini high'a çekmen gerekir, sonrasında usart1 üzerinden sanırım program atabilirsin.
Knowledge and Experience are Power

muhittin_kaplan

usart la ne kullanayım program olarak

X-Fi

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 28 Aralık 2013, 15:11:20
usart la ne kullanayım program olarak

Eskiden Xpde olan Hyper Terminal kullanabilirsin hocam. STM32 usart bootloader Ymodem protekollünü kullanır.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

magnetron

ben stm32f103 için

ST 'nin "flash loader demo" programını kullanıyorum

USART  1'den program atıyorum ve read protection enable veya disable yapabiliyorum

yalnız USB-serial adaptör ile çalıştıramadım - illaki eski PC'lerdeki "legacy serial portu" istiyor

veya PCM kartlar var ya laptoplar için onu istiyor

muhittin_kaplan

peki "kod korumasından dolayı" st link ile ulaşamadığım işlemciye ulaşıp içeriğini silip, kod korumasını felan kaldırabilir miyim ?

X-Fi

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 28 Aralık 2013, 22:18:26
peki "kod korumasından dolayı" st link ile ulaşamadığım işlemciye ulaşıp içeriğini silip, kod korumasını felan kaldırabilir miyim ?

hocam st-link ile ulaşılamayan STM32 olmaz. Debug yapılamayan STM32 olur. Kod koruması varsa bağlantıdan sonra söyler kod koruması var okuyamazsın diye.

muhittin_kaplan

Hocam ulasilamiyor. Stm32f0 disko kit.
Bir resetle basla diyor sonrasinda normal e al diyor. Bir turlu ulasamiyor. Kartin uzerindeki stlink ile baska mcu ya ulasiyorum. Ulasilamayan mcuda en son prog. Calisiyor

CLR

ST 'nin "flash loader demo" programını kullanabilirsin, %100 emin olmamakla birlikte St-link veya j-link ile ulaşama probemi şöyle olabilir,
eğer jtag pinlerini kullanmak için(IO yapmak için) remap registerine yazmışsan, belki bu debuggerlar ile ulaşamıyabilirsin bu durumda dahili bootlader işi çözmesi gerekir, programda bu pinlerdeki remap'i öncelik olarak jtag yaparsan sorunun kalkabilir.   
Knowledge and Experience are Power

F.T

:D muhittin hocam bence kes at   ;)
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.