CE Belgesi prosedürleri nelerdir.

Başlatan run, 26 Aralık 2013, 18:18:54

run

Arkadaşlar merhaba
Kablosuz rf scada tarzında uygulamalarımız oluyor. Çalıştığımız firmalardan dolayı CE belgesi zorunluluk haline geldi.

Bu konuda tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz?
Prosedür nedir?
Nereye başvurulur?
vb..

özgürlük için teknoloji

Icarus

Sene 2000-2003 arasında şöyle idi. CE denetimi yaptırabileceğiniz firmalar vardı. Parasını verip yaptırıyordunuz.
Buradaki anahtar kelime "denetim" çünkü ürünlerinize CE damgası basmak için kimseden izin almak zorunda değildiniz.
CE bastığınızda şunu demiş oluyorsunuz "Ben bu ürünün insana, hayvana ve eşyaya vereceği zararları karşılıyorum" (Yada popüler değimiyle "Bu ürün insana, hayvana ve eşyaya zarar vermez")

engerex

run

Sıra nedir
önce bir laboratuvar testi ardından belgelendirme mi?
Türkiye'de böyle bir cihaza test yapabilecek firma hangisidir.
özgürlük için teknoloji

musti463

CE belgesi yok aslında CE logosunu cihaza yapıştırabilme izni var.CE logosunu cihazınıza yapıştırabilmeniz için cihazınızın EMC(Electromagnetic Compatibility) yani elektromanyetik uyumluluk testinden başarılı bir şekilde geçmesi gerek(elektronik ürünler için).Bildiğim kadarıyla öncelikle cihazın çalışacağı ortama göre test kategorisi belirleniyor.Az tehlikeli,Orta tehlikeli,Çok tehlikeli gibi.Kategoriye göre testler uygulunaıyor.(Enerji kesip verme,Yüksek gerilim uygulama,Gürültülü ortamda çalıştırma vs.).Eğer bu testlerden geçerseniz CE logosunu ürününüze basabilirsiniz.Kalırsanız eksiklerinizi giderip tekrar teste girmeniz gerekir.Test sonucunda test yapan firmanın verdiği raporu saklamanız gerek.Cihazın olası can veya mal kaybına neden olduğu durumlarda kendinizi savunabilmeniz için cihazınızın CE raporu elinizde bulunmalı.Bu testleri istanbulda elsim yapıyor ankarada da bir kaç firma vardı hatırlamıyorum şimdi.Google a "EMC test firma" yazarsanız bulursunuz diğerlerinide bu arada fiyatlarıda 3000 TL civarı

Sıralama:

1-)Cihazı tamamla
2-)EMC test firması bul ve cihazı teste sok
3-)Testi geçersen raporu al sakla
4-)Cihazına CE logosunu bas
5-)Cihazı sat
Mustafa Emir SADE

run

Yanıtlar için çok teşekkür ederim oldukça faydalı oldu
Bir kaç firma buldum sonuçları burada paylaşacağım
selamlar
özgürlük için teknoloji

sımışka

Alıntı yapılan: run - 26 Aralık 2013, 22:27:27Yanıtlar için çok teşekkür ederim oldukça faydalı oldu
Bir kaç firma buldum sonuçları burada paylaşacağım
selamlar
Konu üzerinden çok zaman geçti ama cihazınıza CE belgesi aldınız mı ?
Süreç nasıl oluyor, testleri özel bir firmada EMC, LVD gibi testlere sokarak geçtik diyelim sonrası hakkında bilgi verebilecek kimse var mı ?

fahri-

Türkak dan akredite bir firmaya gideceksiniz. EMC, LVD testlerini yapıp size test raporu hazırlıyorlar. Siz de bu rapora dayanarak cihazlarınıza CE etiketi yapıştırabiliyorsunuz. Sattığınız firmalar bazen raporları isteyebiliyor.

sımışka

Alıntı yapılan: fahri- - 02 Kasım 2021, 08:53:48Türkak dan akredite bir firmaya gideceksiniz. EMC, LVD testlerini yapıp size test raporu hazırlıyorlar. Siz de bu rapora dayanarak cihazlarınıza CE etiketi yapıştırabiliyorsunuz. Sattığınız firmalar bazen raporları isteyebiliyor.
Yani raporların elimde olması yeterli mi ekstradan bir CE belgesi dökümanı diye birşey yok mu hocam ? Fakat nextion için verilmiş.
Örnek olması açısından Nextion ekranların raporları ve CE belgesi ;
https://wiki.iteadstudio.com/images/7/77/CE-EMC_Test_Report_for_ITEAD_Nextion_Displays.pdf
https://wiki.iteadstudio.com/images/7/72/CE-EMC_Certificate_of_Compliance_for_ITEAD_Nextion_Displays.pdf

fahri-

EMC raporlarında cihaz CE deklarasyona uygundur yazıyor zaten. Rapor, senin verdiğin örnekler gibi. Raporu okuyan CE ye uygundur u görüyor rapordan.

e-zeki

@sımışka  Hocam CE için danışmanlık veren firmalarla görüşmen daha mantıklı olur direk EMC testi yapanlarla görüşmeden önce. CE kategorisi her elektronik cihaz için aynı kapsamda değil. yapacağın ürüne göre EMC testlerinden hangisine sokman zorunlu hangisine değil bunların kesin cevabını aramayla bulmak zor. yukarıda söylenmiş zaten CE verilmez. CE firma tarafından beyan edilir. bu beyan da çeşitli CE modülleriyle desteklenir. A'dan H'ye kadar modül var  CE yazmak için mutlaka EMC üzerinden gideceksin diye bir durum söz konusu da değil.

fahri-

@e-zeki
EMC testlerinden geçemeyen ELEKTRONİK cihaza CE alamazsın, deklarayonu yapamazsın. Elektronik olmayan cihazlar için CE deklarasyonu zaten konumuz değil.

e-zeki

@fahri-
Alıntı yapılan: e-zeki - 03 Kasım 2021, 08:25:25@sımışka  EMC testlerinden hangisine sokman zorunlu hangisine değil bunların kesin cevabını aramayla bulmak zor.

Zaten EMC yaptırmasına gerek olmadığını söylemedim. hangilerini yaptırmalı hangilerine gerek yok CE sertifikasyon hizmeti verenler ürün kategorileri hakkında daha bilgili oluyor ve daha iyi yönlendiriyor.Başımıza geldiği ve bu şekilde çözdüğümüz için önerdim.