Kuvvet ölçümü

Başlatan muhendisbey, 06 Ocak 2014, 20:21:22

muhendisbey

Merhaba
Tezimle ilgili olarak sensör seçiminde bir ikileme düştüm.
Kuvvet ölçümünde ne kullansam daha iyi olur: Strain gage'mi yoksa force sensitive resistor'mü? Yada önerebileceğiniz farklı birşey de olabilir.
Ölçümün mümkün mertebe tekrarlanabilir olması yani doğruluğu yüksek olarak çalışması tercihen gerekli.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

gumush

Olcmek istediginiz kuvvetin buyuklugu nedir ? FSR'de oldukca limitli secim alaniniz var. Birde linear olmadigi icin ara bir islem daha eklemeniz ( kalibrasyon diyebiliriz ) gerekiyor.
Hikmet Gumus  izmir

muhendisbey

Örneğin servis aracı kapısı, asansör kapısı, araba camı kapanırken uygulanan kuvvet miktarı ölcumu. Bir nevi insanda kazara oluşan ezik ve kırıklar için. Ne kadarlık bir limiti olur bilemiyorum. Load cell diye birşey var ama dediğim işlevi göreceğinden emin olamadım.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

gumush

Bu durumda load cell daha dogru olacaktir. Olusacak kuvvetler FSR'nin olcebilecegi degerlerin uzerinde oluyor.
Hikmet Gumus  izmir

muhendisbey

Alıntı yapılan: gumush - 06 Ocak 2014, 22:46:32
Bu durumda load cell daha dogru olacaktir. Olusacak kuvvetler FSR'nin olcebilecegi degerlerin uzerinde oluyor.
Ne kadarlık bir loadcell yeterli olur sizce? 5kg yeterli midir?

gumush

Araba kapisini bilmiyorum ama servis kapisi ve asansor kapisinda kuvvetin oldukca fazla olacagini dusunuyorum. garaj kapisinda bir cocugun bisikleti kalmisti , sensorde bir sorun varmis anladigim kadar ile bisikletin sasesi yamulmustu. Bizde asansor kapisinda ( hastanenin asansoru ) sensorun arizali oldugu sure icinde ( 1 gun sensorsuz calisti , daha dogrusu linear array yerine gecici olarak tek bir sensor koydular ) kapiya pleski dosyani sıkıştırdım ve kırıldı Bu konu ile ilgili literatur bildim yada teknik verim yok ( kapinin motor gucu vs ) ama ben olsam 100kg olcebilen bir loadcell tercih ederdim.
Tabi konuyu yanlis anlamista olabilirim , araba camlarinda belli bir kuvveti uygulayinca mekanizma tersine calismaya basliyor. bunu saglayan kuvveti olcecekseniz o zaman once biraz arastirmak gerek. Sanirim bununla ilgili en azindan yaklasik bir bilgi bulmak mumkundur.
Hikmet Gumus  izmir

muhendisbey

Mesele şu şekilde @gumush hocam:
Sensörden alınan maksimum kuvveti ölçecek:
100kg'lik ölçmesine gerek yok sadece o kuvvete dayanabilse iyi olur dayanamazsa sorun değil. Belirli bir eşik değerinden sonraki değerler insan için tehlikeli kabul edilecek ve bu cihazların kullanımını engellemeye yönelik bir çalışma olacak.
En büyük mesele şu: Taşınabilirlik.
Load cell kullandığımda çelik olanları tercih etmem mümkün değil. Alüminyum olanları kullanabilirim.
Düz bir eksende kuvvet ölçecek bu nedenle bar tipi (daha yeni araştırdım adı yada tanımı varsa bilmiyorum) kullanmakta mümkün olmayacak. Kala kala S tipi kalıyor gibi.

gumush

su goruntude olanlar var. 50kg - 100kg olanlari var bildigim kadariyla. Olctukleri kg'in cok uzerindeki degerlere dayanabiliyorlar. Datasheetlerinde oluyor genelde.

Bende farkli bir deneme icin almak istiyordum ama henuz firsat bulamadim. Izmir'e yolunuz duserse beklerim.
Hikmet Gumus  izmir

muhendisbey

İnşallah hocam daha önce İzmir'e hiç gitmedim, gitmeyi istedim ama gidemedim.

Alttakiler taşınabilir bir cihaz için uygun görünüyorlar. Bunları ne olarak aramalıyım? Yerli/yabancı satıcı olarak kime bakmalıyım?

gumush

Hikmet Gumus  izmir

sadogan

Alıntı yapılan: muhendisbey - 07 Ocak 2014, 10:06:57
İnşallah hocam daha önce İzmir'e hiç gitmedim, gitmeyi istedim ama gidemedim.

Alttakiler taşınabilir bir cihaz için uygun görünüyorlar. Bunları ne olarak aramalıyım? Yerli/yabancı satıcı olarak kime bakmalıyım?
http://www.esit.com.tr/tr/products/yuk_hucreleri

Tagli

Alıntı yapılan: gumush - 07 Ocak 2014, 01:03:02
Olctukleri kg'in cok uzerindeki degerlere dayanabiliyorlar.
Aslında bu durum modele göre değişiyor. Bazılarında aşırı yük koruması (overload protection) oluyor. Bunlar ölçtükleri kuvvetin 5 katına kadar dayanabiliyorlar. Ama aşırı yük koruması yoksa, ölçtükleri kuvvetin %50'den fazlası geldiğinde kırılıyorlar. Aralarında ciddi bir fiyat farkı da oluyor tabi.

Not: Sayıları örnek olarak verdim, benim aldığım yük hücresinde böyle idi.
Gökçe Tağlıoğlu

muhendisbey

Galiba BAP yazmam gerekecek. Fiyatlar beklediğimden biraz fazla. Öyle olursa da artık aldık mı tagli hocamın dediği gibi bir yük hücresi alırım.
Yük hücrelerinde kuvvet arttıkça hassasiyetin azalması gibi bir durum var mıdır? Mantıken var gibi geliyor ama uğraşmadığımdan bilmiyorum. Benzetmek gerekirse otomatik olmayan multimetrelerde voltaj yada direnç ölçümü gibi?