Hangi arduino ?

Başlatan baran123, 15 Ocak 2014, 23:34:06

baran123

İyi akşamlar arkadaşlar

Ben arduino ya başlıyacağım hangi modeli tercih edersiniz araştırdıgım kadarıyla leonardo , mega , uno çok meşhurmuş
sizin öneriniz nedir ve satın alırken internetten almak istiyorum ucuza satan bildiğiniz yer var mı ?

Kolay gelsin

krmtpc

En modası Uno, çoğu projeni uno ile yapabilirsin. Biraz ilerdedikten sonra zaten shieldleri de almak isteyeceksin , uno yetmemeye başlayınca yükseltmek isteyeceksin (bende öyle olmuştu :D ) Çinden getirtirim dersen 11 -14 $ arası bulabilirsin. Yaklasık 20 - 25 gün içinde elinde olur. ebay.com a bakabilirsin. Daha önce hiç ebaydan alışveriş tecrüben olmadıysa yazabilirsin burdan, dilim döndüğünce cevaplamaya çalışırım. yok ben bir an önce alıp başlamak istiyorum dersen de Türkiye içinde bir çok firmadan temin edebilirsin. Seçim tamamiyle fiyat - zaman doğrusuyla orantılı şekilde sana bağlı.

Şimdiden başarılar .. :)

LukeSkywalker

Murat Mert

S.A.
Hocam Galilleo sanırın daha Türkiyede yok due benim merakımda. Arm işlemcili.
mert07

atomx

Bana kalirsa ne yapmak istedigini kararlastir. isine yetebilecek donanimlara sahip denetleyici bir kart bul. Denetleyicinin senin istedigini yapamadigi anda buyuk hayal kirikligi oluyor.
Hüseyin TECER

ttg

Minik boyutlu birçok yere sığabilecek bir model için pro mini kullanabilirsin. Başka bir sürü mini modelleri de var. Esnek pcbye basılmış yuvarlak bir model dahi vardı. Arduino.cc den inceleyebilirsin.

Yapmak istediğin projelere bağlı olarak şekillenir kart ihtiyacın. UNO, Leonardo vb. yaklaşık olarak aynılar. Mesela Leonardo USB desteğine sahip ama buna karşılık SMD montajlı. Çipi değiştirmek istersen onu sökmek de pek kolay olmaz. UNO'da işlemci DIP socket üzerine oturtulmuş, iki tarafından tutup kaldırıyorsun. Yenisini takıyorsun. Lehim bile gerekmiyor.

İnternette bulacağın kaynaklar muhtemelen en çok UNO üzerine olacak. Ama Arduino bu, aynı kod bir başkasında da çalışıyor değişiklik yapmadan.

Biraz daha teknik bakmak gerekirse, ben ayrımı ARM temelliler(32 Bit olanlar da diyebilirim) ile 8 bitler arasında yapıyorum.
Mega'da seri port sayısı 3, 12(14 de olabilir emin değilim) servo sürebiliyor. UNO'da tek seri port var, 6 Servo sürebiliyor. Bu sürülebilen servolara yazılımsal olan kısım dahil değil, onlarla ikisi de artırılabiliyor.
UNO atmega328p kullanıyor, 16mhz de çalışıyor.
Mega'nın hızını hatırlamıyorum ama >50mhz olduğuna eminim. Hafıza ve RAM de UNO'ya göre çok fazla.

Maddi durumun elveriyorsa önerim elinin altında bir UNO kesin bulunsun. Diğer arduino modeline de istediğin gibi karar verirsin sonrasında. Kolay gelsin.
4 Buçuk Saatlik Python Eğitimi [Ücretsiz] www.youtube.com/gryyldrm

kasif

Amacın ve bütçen nedir bilemiyorum ama tavsiyem uno ile başlamandır. Uno fiyat olarak en uygunu olduğu gibi birçok örnek uygulama bulabilirsin.

İleride Mega 256 ADK almanı tavsiye ederim. Hem çıkış sayısındaki fark hemde USB host özelliği ile android telefonlar ile kolay bir şekilde haberleşme sağlayabilirsin.

Ben Mega 2560 (ADK olmayan) ile başladım. Ama benimki öğrenmek değil hobi amaçlı bir uğraş. Orjinaller biraz pahalıdır ama kaliteli ve sağlıklı üretim söz konusudur. ebay gibi sitelerde uygun fiyatlı modelleri bulunmaktadır.

Tavsiyem alırken mutlaka "LCD keypad shield" ile almandır, bu shield üzerinde 2 satır LCD ve analog bacağa sıralı direnç ile bağlı 5 buton bulunmaktadır. Bu sayede hem LCD den verş görebilir hemde butonlar ile veri girişi sağlamış olursunuz.

Uğraşırım dersen "ethernet SD card shield" i de tavsiye ederim, web server yapmak çok kolay oluyor.

Ayrıca 2 ucuda erkek olan tekli kablolar alırsan, devre ile breadboard arasında sağladığın bağlantı çok daha düzgün olur.