Bu devre ne işe yarar?

Başlatan yldzelektronik, 17 Ocak 2014, 14:21:58

yldzelektronik

Selamlar,

Bu kartı daha önce kullanan veya kullanıldığı herhangi bir uygulama gören veya kartı bulabileceğim bir yer bilen var mı?

Kart bir bobini girişlerine bağlı trimpotlar üzerinden akım ve voltaj ayarlı olacak şekilde kontrol ediyor.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

ErsinErce

soft starter tarzı birşey galiba vmin vmax imax ve rampa ayarları olduguna göre aklıma başka birşey gelmiyor

yldzelektronik

Alıntı yapılan: ErsinErce - 17 Ocak 2014, 14:41:58
soft starter tarzı birşey galiba vmin vmax imax ve rampa ayarları olduguna göre aklıma başka birşey gelmiyor

Muhtemel o amaçla da kullanılabilir.Fakat sahada kullanıldığı yer;

Bobin fren kontrol kartı.

Bir iplik makarasının gerginliğini korumak amacıyla bobin-mıknatıs fren mekanizmasında, bobini kontrol ediyor..

Bu kartı çalıştıramıyorum.Bunu çalıştırmam gerekiyor ve çalışma şeklini henüz çözemedim.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

ErsinErce

çıkışın yanında ecg yazan yerde galiba bir transistor olması gerekiyor
şemasını çıkartmaya çalışırsanız daha net konuşulabilir

yldzelektronik

Alıntı yapılan: ErsinErce - 17 Ocak 2014, 14:53:36
çıkışın yanında ecg yazan yerde galiba bir transistor olması gerekiyor
şemasını çıkartmaya çalışırsanız daha net konuşulabilir

Orada N kanal mosfet var.Irfp690.

Bir şema çıkardım.Fakat kart bana geldiğinde tamamen fanteziye dönmüş durumdaydı.Trimpotların 3 padi var ama dizgi de iki uç kısa devre edilmiş.

Alt taraftan iki direnç ile potun girdiği uç kısa devre edilmiş.Karman çorman yapılmış..

Kartın alt tarafı;

Kartın çıkarabildiğim kadarıyla şeması;

http://www.dosya.tc/server22/SwQToj/PermoSurucuRampaKarti.zip.html

Ersin

Motor hız devresine benziyor.Akü lü bisikletler için olabilir.

yldzelektronik

Alıntı yapılan: yldzelektronik - 17 Ocak 2014, 14:45:15
Muhtemel o amaçla da kullanılabilir.Fakat sahada kullanıldığı yer;

Bobin fren kontrol kartı.

Bir iplik makarasının gerginliğini korumak amacıyla bobin-mıknatıs fren mekanizmasında, bobini kontrol ediyor..

Daha açık yazayım.

İplik makarası var.Bu makaraya bağlı ipliği çeken bir mekanizma var.İp sürekli çekiliyor.Ancak bütün makaranın geşememesi için bir şekilde frenlenmesi gerekli.Bir nevi gerginlik ayarı.

Makaranın bir ucunda bobin var.Diğer ucunda,bobinin karşısında mıknatıs.Bobin indüklendikçe mıknatısı yaklaştırıyor ve frenliyor.

ErsinErce