En ucuz USB-Rs232(TTL) dönüştürücü

Başlatan Ramiz, 18 Ocak 2014, 19:24:13

Ramiz

Merhaba,

Mcp2200 dan memnunum ama piyasada kolay bulunabilen, daha ucuz bir usb-rs232 dönüştürücü ic var mı?

Teşekkürler.
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

Ramiz

MC_Skywalker

FT232R  de çok kullanılıyor. bir deneyin
sterseniz

t2

FT232R 
Mcp2200 dan daha ucuz değildir.

Ramiz

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 18 Ocak 2014, 19:56:53
FT232R  de çok kullanılıyor. bir deneyin
sterseniz

Başlıktada belirttim. Mcp2200 ile ilgili sorunum yok. Daha ucuzunu arıyorum.

t2

Kaç tane lazım?  Özel bir entegre olsa işinizi görür mü? üzeri kazınmış minik bir entegre.
kaç tanesini kaça almak istersiniz?

Ramiz

Şimdilik adetli almayacağım. Yalnız aklıma bir fikir geliyor.

Google da mcp gibi bir ic ararken gördüm. 16f628 için usb emulator hazırlamışlar. Usb için yazılımsal emulator 2k rom a sığabiliyorsa, 12f serisi ile ben bu işi halledebilirim diye düşünüyorum. Yalnız usb hakkında(sinyal emulasyonu adına) pek birşey bilmiyorum. Usb arabirimi olan mcular ile bu işi hemen hallederim ama onlar pahalıya gelir. 8 bacaklı 12F seri mcp2200 ın beşte biri fiyatına satılıyor.

t2

Yazılımsal emulator low speed olarak çalışıyor olması lazım. 5 para etmez yani.

Ramiz

Sizi takip ediyorum. Sürekli birilerine birşeyler satmaya çalışıyorsunuz :)

Bana 2400 baudrate te yeterli. Yeterki 5 katı para ödemiyeyim ve istediğim zaman Tr içersinden sipariş verebileyim. Sonuçta Mcp2200 da bir mcu ve içersinde yazılım var.

t2

Evet öyle oluyor.ama bu konuda iş geliştiremeyecez sanırım. Kazıklayamayacaz sizi. tüh.

Stoktan teslim güzel bir çözüm olacaktı. kısmet değilmiş. peki mcp2200 adetli alsanız fiyat uygun olmuyor mu?   

ipek

Mcp2200 şu kadardan temin edebiliyorum.demedikçe ütopik cevaplar almaya devam edersiniz.

Ramiz

Alıntı yapılan: t2 - 18 Ocak 2014, 21:09:01
Evet öyle oluyor.ama bu konuda iş geliştiremeyecez sanırım. Kazıklayamayacaz sizi. tüh.

Stoktan teslim güzel bir çözüm olacaktı. kısmet değilmiş. peki mcp2200 adetli alsanız fiyat uygun olmuyor mu?

Adetli alamıyorum. Adetli almayıp, tek tük alınca ve bunu senelik alımdaki rakama vurunca düdüklendiğimi farkediyorum.

Sağlık olsun. Başka birşey satarsınız sizde bana :)

Alıntı yapılan: ipek - 18 Ocak 2014, 22:50:58
Mcp2200 şu kadardan temin edebiliyorum.demedikçe ütopik cevaplar almaya devam edersiniz.

http://www.expkits.com/?s=urun_detay&urun=mcp2200-i/so.htm

Alıntı yapılan: ilyaskrc - 18 Ocak 2014, 23:01:52
http://www.robitshop.com/FTDI-Basic-USB-to-UART-Converter-USB-UART-Cevirici,PR-2387.html
bu olabılır..

İlyas bey, öncelikle uğraşıp, google da arayıp, bulup, mesaj yazmışsınız.. Çok teşekkür ederim ama küfür eder gibi olmamışmı? :)

1- Ben ic(entegre) arıyorum ve bunu konu içersinde 3. belirtişim oluyor..
2- Önerdiğiniz ürün ile ne kadar ilgilenmesem bile, çok pahalı..

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İki şey arıyorum

1- Usb-uart dönüştürücü ENTEGRE
2- Ucuzluk

bocek

atmel ile yapılmış usb dönüştürücüler var. en ucuz hangisini bulursanız onu kullanabilirsiniz.
normalde en ucuzu attiny45  ama daha bol bulunduğundan atmega8 daha ucuz olabiliyor. üstelik buna başka işler de yaptırabilirsiniz.

http://www.recursion.jp/avrcdc/cdc-232.html#schematic
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..