En ucuz USB-Rs232(TTL) dönüştürücü

Başlatan Ramiz, 18 Ocak 2014, 19:24:13

Maxim

hem adetli olmayan
hem ucuz
hemde kolay bulunan
entegre yok

ayrıca ucuz ucu açık bir konu. kime göre ucuz? neye göre ucuz?
0.5$ lık usb entegresimi arıyorsunuz? o zaman 5 bin tane alacaksınız

Ramiz

Alıntı yapılan: Maxim - 19 Ocak 2014, 08:53:14
hem adetli olmayan
hem ucuz
hemde kolay bulunan
entegre yok

Piyasanın lordu gibi konuşmuşsunuz :) Ben, kesin emin olmadığım konularda konuşmamayı tercih edenlerdenim ama herkes böyle değil tabiki.. :)

Alıntı yapılan: Maxim - 19 Ocak 2014, 08:53:14
ayrıca ucuz ucu açık bir konu. kime göre ucuz? neye göre ucuz?
0.5$ lık usb entegresimi arıyorsunuz? o zaman 5 bin tane alacaksınız

Hayatınızda hiç 5000 adet ic satın aldınızmı? Cevabını ben vereyim :) Hayır.. Sizi uzun zamandır takip ediyorum. Kusura bakmayın ama çok vasat işlerle uğraşıyorsunuz..(kime göre, neye göre vasat? :) ) ve bazen bilmediğiniz konularda çok tavsiyelerde bulunuyorsunuz.

Alıntı yapılan: bocek - 19 Ocak 2014, 01:05:37
atmel ile yapılmış usb dönüştürücüler var. en ucuz hangisini bulursanız onu kullanabilirsiniz.
normalde en ucuzu attiny45  ama daha bol bulunduğundan atmega8 daha ucuz olabiliyor. üstelik buna başka işler de yaptırabilirsiniz.

http://www.recursion.jp/avrcdc/cdc-232.html#schematic

Congratulations! :) işte aradığım bu idi.. :) ATtiny45/85 ' 1 TL gibi fiyatlara bulabilabileceğimi umut ediyorum :) 4800baudrate te gayet yeterli benim için. Teşekkür ederim Böcek :)
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

ErsinErce

avr cdc windows platformunda çalıştırmak sıkıntılı özellikle 64 bit versiyonlarda

driver'ı güvenilir olarak imzalı olmadığından ürün olarak satmak firma imajını zedelemekten başka bir işe yaramaz, tabi eğer firma iseniz

Ramiz

Alıntı yapılan: ErsinErce - 19 Ocak 2014, 12:53:10
avr cdc windows platformunda çalıştırmak sıkıntılı özellikle 64 bit versiyonlarda

driver'ı güvenilir olarak imzalı olmadığından ürün olarak satmak firma imajını zedelemekten başka bir işe yaramaz, tabi eğer firma iseniz

Öncelikle usb-uart dönültürücü yapıp, satmayacağım. Kullanacağım platformlar ise 32 bit cpu ya sahipler. Test edip denemek lazım. Zira Ft232 ve Mcp2200 ile uygulamalar yapıp, sıkıntılardan dolayı rezil olan kişi sayısıda çok.. Küçük bir board a devreyi kurup, bulabildiğim kadar pc de deneyeceğim. Yakın zamanda dener ve sonucunu yazmam gerektiğini unutmazsam, sonucu buradan bildiririm.
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

Maxim

ramiz usta
beni takip edeceğine kendine bak, yada işine bak sen
bir çeşit hayal alemindesin gibi gözüküyor
ayrıca "5 bin tane entegrenin fiyatını öğrenmek için satın alman gerekmez", fiyatlar gizli saklı değil.

arm-beginner

Alıntı yapılan: bocek - 19 Ocak 2014, 01:05:37
atmel ile yapılmış usb dönüştürücüler var. en ucuz hangisini bulursanız onu kullanabilirsiniz.
normalde en ucuzu attiny45  ama daha bol bulunduğundan atmega8 daha ucuz olabiliyor. üstelik buna başka işler de yaptırabilirsiniz.

http://www.recursion.jp/avrcdc/cdc-232.html#schematic
Şahsen profesyonel bir ürün için virtual USB kullanmazdım.
Ve "ucuz, daha ucuz, çok daha ucuz" felsefesine gelince: ekseri ucuz çözümler eninde sonunda daha pahalıya geliyor.

ErsinErce

Alıntı yapılan: Ramiz - 19 Ocak 2014, 12:58:54
Öncelikle usb-uart dönültürücü yapıp, satmayacağım. Kullanacağım platformlar ise 32 bit cpu ya sahipler. Test edip denemek lazım. Zira Ft232 ve Mcp2200 ile uygulamalar yapıp, sıkıntılardan dolayı rezil olan kişi sayısıda çok.. Küçük bir board a devreyi kurup, bulabildiğim kadar pc de deneyeceğim. Yakın zamanda dener ve sonucunu yazmam gerektiğini unutmazsam, sonucu buradan bildiririm.

usb-uart yapmayacağınızı anladım bir devre içinde yardımcı araç olarak kullanacaksınız,
binlerce kişi tarafından test edilmiş bir yazılım avr-cdc, rahatlıkla kişisel işlerinizde kullanabilirsiniz

benim demek istediğim ucuz olsun diye cihazınızı ilerde kötü pozisyonda bırakacak durumlardan kaçının,
şuan kullanıcının işine yarayıp windows x çıktığında veya platform değiştiğinde kullanıcıyı yarı yolda bırakacak,
size de ekstra iş yükü (tel, uzaktan erişim vs) getirecek işlerden kaçının.

birde eğer cihaz normalde otonom çalışıp arada bilgisayar tarafından erişilecekse USB yerine RS485 çıkışı koyup kullanıcıya esneklik sağlayın.
etrafta hazır USB-RS485 çeviricler mevcut onlardan aldırtırsınız veya siz satarsınız.
arıza durumlarında da ekstra kolaylık sağlıyor ayrıca

bir çok usbden iletişim kurmaya zorunlu bırakılıp veri çekileceği bilgisayardan uzağa koyulması gereken cihazla karşılatım malesef