L293/L298 ve pil konusu

Başlatan _MeRKeZ_, 23 Ocak 2014, 18:19:10

_MeRKeZ_

Merhaba arkadaşlar,

Motor sürücü entegreleriyle ilgili bir sorum var. Devremde yüksek akım veren bir motor sürücüsü kullanmak istiyorum. Bu yüzden L298 cazip geliyor ama daha yüksek akım için L293'lerin paralel bağlanabileceğine dair bir yazı okumuştum.
Bu tam olarak nasıl yapılıyor?
Herhangi bir sakıncası var mı?
Eğer aynı işe yarıyorsa L298 kullanmak gereksiz mi?

Bir diğer husus, beslemeler. Pil olarak 11.1V ve 2600 mAh değerindeki Li-Po pilleri kullanmayı düşünüyorum. Hem 5V'a düşürüp mikrodenetleyiciyi besleyeceğim hem de motor sürücü devrelerini.
Sizce bu pil ve pil değerleri devrem için uygun mudur?

Çok teşekkürler

LukeSkywalker

Motor gerilimini ve cekilecek akimi  yazmamissiniz. L293lerin paralel baglanmasi tavsiye edilecek birsey degil.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: _MeRKeZ_ - 23 Ocak 2014, 18:19:10
...Motor sürücü entegreleriyle ilgili bir sorum var.
Devremde yüksek akım veren bir motor sürücüsü kullanmak istiyorum.
Bu yüzden L298 cazip geliyor...

Sürdüğün motorun rotorunu sıkıştırınca kaç A akım çekiyor ?
L298 bu akıma dayanabilecek mi ?

Belki de sana harici MOSFET li (yüksek akımlı) daha kompleks devreye sahip bir sürücü gerekiyor ?

_MeRKeZ_

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

12V 1500 rpm redüktörlü bir motor için en iyi sürücü hangisi olur?

LukeSkywalker

Motor mili zorlandiginda ne kadar akim cekecek?

GRaFiT

mosfet kullanmayı niçin düşünmüyorsun? L298 veya 293 ile paralel bağlantı yapılabiliyor. l298 1A akım zorluğuna dayanabilir. 5 sürücü bağlarsan 5A akıma dayanır. Bu bağlantı H köprü olarak ifade edilir. ve L298 datasheet kataloğunda bu bağlantı şeklini bulabilirsin.
http://teknokoliker.com - Kişisel Web Sitem

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: GRaFiT - 23 Ocak 2014, 20:10:02
mosfet kullanmayı niçin düşünmüyorsun? L298 veya 293 ile paralel bağlantı yapılabiliyor. l298 1A akım zorluğuna dayanabilir. 5 sürücü bağlarsan 5A akıma dayanır. Bu bağlantı H köprü olarak ifade edilir. ve L298 datasheet kataloğunda bu bağlantı şeklini bulabilirsin.

L298'in datasheetindeki baglantiyi gosterir misin burada.

z

http://www.st.com/st-web-ui/static/active/en/resource/technical/document/datasheet/CD00000240.pdf

Sayfa 7

Her bir çıkışa minik bir direnç yada bobin bağlamak ardından çıkışları paralellemek sanki daha iyi olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

LukeSkywalker

Hayali bilgilerle insanlari yaniltmanin alemi yok. İki ya da daha fazla motor sürücünün paralel bağlantisi buyuk problemlere sebep olabilir. İç dirençlerindeki farkliliklardan dolayi akim çok farkli oranlarda suruculer uzerinden geçip motora ulasir, bunun sonucunda suruculerden birisi yanabilir. Tabi birisinin yanmasi domino etkisine sebep olup digerlerinin de yanmasina yol açar. Bu yuzden onerilmez. Surucunun katalogunda çift motor surmekten vazgecilip, cikis uclarinin dogru sekilde birlestirilmesi sayesinde tek motoru 2 kat akimla surme yontemi gosterilmistir.

_MeRKeZ_

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Baskısı daha kolay ve maliyeti ucuz olduğu için L293'ü de düşünmüştüm. L293 ile bu motorları sürsem herhangi bir konuda sorun yaşar mıyım? Yoksa en iyi seçenek L298 midir?

LukeSkywalker

Akim konusuna cevap vermemissin. Motorunun zorlanma akimi atiyorum 5A ise L293 veya L298 sana yetmez.

_MeRKeZ_

Zorlanma akımı 1.4 Amper, hocam

LukeSkywalker

_MeRKeZ_

Teşekkür ederim hocam, besleme için 11.1V 2600mAh değerlerinde bir Li-Po pil uygun olur mu? Hem 7805 ile 5V'a düşürüp mikrodenetleyiciyi besleyeceğim hem de sürücüyü.

LukeSkywalker

7805 yerine low dropout bir regülatör tavsiye ederim. Pil için bir sakınca yok. Dikkatli baglanti yapin kisa devre aninda gumler pil.