En az 10 amper 400 volt P kanal mosfet isimleri lazım

Başlatan tekniker_murat, 23 Ocak 2014, 22:32:38

tekniker_murat

Herkese selamun aleyküm değerli ustalarım bir devrede kullanılmak üzere en az 10 amper 400 volt civarında Türkiyede bulunabilecek msfet isimleri lazım ben biraz araştırdım ama kafama göre sağlam güzel bişiy bulamadım bulduklarım hep düşük amper yüksek dirençli yardımcı olabilirseniz memnun olurum
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

polleme

P MOSFET'lerde aranılan değerde eleman bulmak zor. IRFP9240 var, 12A 200V. İşinizi görürse kullanabilirsiniz.

tekniker_murat

Ustam 12 amper çok güzel de voltajın yüksek olması gerekiyor minimum 400 volt civarlarında ama olurda 600 yada 800 volt olursa göbek atar dururum artık :)

mistek

Nerede kullanacaksınız? Belki N kanal ile halledilebilir...
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

tekniker_murat

Usta bunu metal dedektörünün arama başlığındaki bobini sürmek için kullanıcam N kanal ile de sürülebiliyor fakat N kanal ile sürdüğümüzde şöyle bir sorun oluyor N kanal mosfet ile sürerken geri gelen sinyaller hem eksi polaritede oluyor hem de bu sinyali adc kullanarak sayısala çevirip değerini okumaya çalıştığımız zaman devre ile uyumsuz bir durum söz konusu oluyor şahsen ilgilenebilirseniz devrenin şemasını gönderebilirim...

z

N kanal mos kullan. Bobini Gnd tarafina al. Mosu trafo ile sur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tekniker_murat

Peki en basitinden örnek bir devre verme şansınız var mı hocam ? Çünki bu durumda bobin sanırım yeterli akımı bulamayacaktır çünki aynı şekilde npn transistör kullanarak röle sürmeye kalkmıştım rölenin a1 ucunu artı 12v dan alıp a2 ucunu npn transistörün kollektörüne girip emiterini de şaseye bağlamak yerine npn transistörün kollektörünü direk 12 volta bağlamış emitere de rölenin a 1 ucunu bağlayıp a2 ucunu da eksiye bağlamıştım röleyi süremedim ancak transistörün beyzine 12 volt verirsem röle çekiyordu 5 volt pic çıkışı ile süremedim yani..

bu durumda bizim bobinin başına da aynı olay gelme şansı çok yüksek gibi de sizce de fark olur mu transistör değil mosfet kullandığımız için...

mistek

@tekniker_murat Pek anlamam sadece mosfet sürme kısmını biliyorum.

Ek olarak N mosfeti Bootstrap tekniği ilede sürebilirsiniz.

Transformatör ile sürme örnek:

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

tekniker_murat

Alıntı yapılan: mistek - 23 Ocak 2014, 23:03:37

Yaa arkadaş nooluyo böyle yaa bazen utanayım mı oturup ağlıyayım mı güleyim mi kahrolayım mı anlamıyorum :D

bootstrap tekniği ne ya acayip acayip hiç duymadığım isimler hiç duymadığım teknikler :D bazen bırak elektriği elektroniği git tırcılık yap diyorum kendi kendime ya :D

mistek

Terimler yabancı gelebilir ama çok karışık şeyler değil bildiğimiz kondansatörü doldur boşalt :)

Üst mesaja ekledim örnek devreleri

polleme

N MOSFET kullanırsanız IRFP460 öneririm, bolca bulunuyor. 20A 500V

z

@tekniker_murat

Simdi bana kizabilirsin ama dost dogruyu soylermis.

Simdi sen bu mosu digital olarak surup bobin akimini istedigin degerre kadar yukseltip ardindan mosu birden acip bobin akimini 1K uzerinden dolandirip sifirlayabilirsin. Fakat bu akimin seri diyod uclarinda olusturacagi voltaj o kadar kisa zaman icinde olup bitecekki bunu yazilimla algilamak icin asm kacinilmaz olacak.

Hatta DSP bile kullanmak zorunda kalacaksin.

Bunu PIC islemci ile siradan hele hele de ADC ile vs yapamazsin.

Aksi takdirde cozunurluk falan duser gider.

Analog tasarim yap kurtul. Full digital tasarim yapilmaz degil yapilir ama altindan kalkamazsin.

Ille de islemci kullanacaksan ADC den vazgecip daha onceleri onerdigim komparator + timer/counter kullanman gerekir.

Sen beni dinle. DSP - DSP yoksa Analog - Analog
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: mistek - 23 Ocak 2014, 23:03:37

Transformatör ile sürme örnek:
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
sayin mistek ustteki trafonun ozellikleri nedir acaba
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

tekniker_murat

Alıntı yapılan: mistek - 23 Ocak 2014, 23:11:12
Terimler yabancı gelebilir ama çok karışık şeyler değil bildiğimiz kondansatörü doldur boşalt :)

Üst mesaja ekledim örnek devreleri

Ustacım ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim konuyu dikkate alacağım da işin asıl boyutu aslında çok farklı durumu şöyle izzah edeyim

Şimdi benim bu devrede mcp3204 ü bağladığım nokta adc yapmak istediğim kısım bu durumda mosfet tetikleme sinyali yok iken ölçüm almak istediğim noktada 10 küsür volt bir gerilim oluyor oysa benim adc yapmak istediğim durumun maksimum gerilim değeri 1 volt bile değil ben burada 10 küsür voltu daima adc yaparsam benim sinyalim zaten kayboluyo çünki bobini enerjiliyip enerjiyi kesiyorum bir müddet sonra metalden yada etraftan yansıyan sinyaller bu ölçüm noktasına düşüyor buradaki diyotun anot katot uçlarına osiloskobu bağladığım zaman görebiliyorum ve bu durumda da voltaj dediğim gibi 0,7 volttan aşağı doğru farklı faz aralıklarında bu diyotun üzerinde düşüyor gerilim bölücü direnç kullansam elde edeceğim sinyalde düşüyor zaten şu durumda o diyotun üzerindeki max seviyeyi bile mcp ile ölçemiyorum çünki ttl seviyesini çok geçmiş oluyor ha araya cd4066 gibi yarı iletken anahtar koyarsam bir nevi oluyor gibi fakat ölçmek istediğim gerilim değerinin seviyesi gene şaseye karşı olmadığı için ayrıca oran orantılar ile uğraşmam gerekeceği gibi net ve stabil değerler elde edemiyorum işte bu yüzden p tipi mosfet kullanıp ölçmek istediğim sinyalin şaseye karşı olmasını sağlamak istiyorum...

mesaj birleştirme:: 23 Ocak 2014, 23:35:53

Z ustam değerli abim benim :) ben sizin gibi abilerime kızabilirmiyim aklımın ucundan bile geçmez hatta anlamadığım için daha fazla soru sorup meşkul etmiyim diye kulak asmaz gibi gösterdiğim için de ayrıca özür dilerim

Aslında sizin bu konu hakkında daha detaylı bilgi vermenizi isterim

Bu durumda sizin de söylediğiniz gibi o sinyal o kadar kısa zamanda olup bitiyor ki 200 mikro saniye bile sürmüyor ;)

Söylediğiniz konuda cidden haklısınız fakat bu sinyali opampla bilmem ne ile de yükseltme durumlarımız olabiliyor gerçi zaman ve sinyalin kalitesi olarak pek verimli olmuyor ama bazı durumlarda da kaçınılmaz olabiliyor haklısınız....

Icarus

Yukarıdaki bootstrap devresi eğer yük indüktif ise mosfet'i yakabilir veya kilitleyebilir.