En az 10 amper 400 volt P kanal mosfet isimleri lazım

Başlatan tekniker_murat, 23 Ocak 2014, 22:32:38

z

Peki gene N kanal MOS kullan. Bobin gene yukarida olsun. Fakat bobini cift sarim yani transformator olarak sar.

Bobini 2 telle ayni anda sar. 1. Bobin akim akitmak icin, 2 bobin de olcum icin kullanilsin.

2. Bobinin bir ucunu GND ye baglarsin. Diger ucunu direnc ve diyodla kisa devre edersin. Boylece hem olcumu Gnd noktasina gore yaparsin hem de bobin uclarini gerekiyorsa ters cevirerek negatif voltaji pozitife cevirirsin.

1. bobin kalin tel iken, 2. bobini cok ince telle sarabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mistek

Alıntı yapılan: agora_meyhanesi42 - 23 Ocak 2014, 23:29:53
sayin mistek ustteki trafonun ozellikleri nedir acaba

Şemadakiyle ilgili bilgim yokta benim bulabildiğim minik 5wlık 1:1 pulse trafo.

@tekniker_murat eğer anahtarlama frekansınız yüksekse örnek şemayı kullanmayın bootstrap çalışan mosfet sürücü IC(ir2106 gibi) kullanın. Çıkışta push-pull yapı olması mosfeti daha hızlı kesime ve doyuma götürüyor.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

tekniker_murat

Z ustam o zaman da şöyle bişiy oluyor :

Birinci bobini ölçüm için kullandığımız bobin metal olarak algılıyor sonra sarmal bir bobine yakın tuttuğumda bile sinüs şeklinde bir sinyali geriye çeviriyor ikinci bobini kullanmak pek mantıklı değil sanki.

Kafama takılan şu olabilir N kanal mosfete direk 12 volt verip bobini şase kısmına bağlarsak acaba akımı ne kadar engeller bilmiyorum ama bunu denemekte fayda olacağını zannediyorum... tıpkı şurda anlattığım gibi

npn transistör kullanarak röle sürmeye kalkmıştım rölenin a1 ucunu artı 12v dan alıp a2 ucunu npn transistörün kollektörüne girip emiterini de şaseye bağlamak yerine npn transistörün kollektörünü direk 12 volta bağlamış emitere de rölenin a 1 ucunu bağlayıp a2 ucunu da eksiye bağlamıştım röleyi süremedim ancak transistörün beyzine 12 volt verirsem röle çekiyordu 5 volt pic çıkışı ile süremedim yani..

bu röleyi süremediğim şekilde bağlarsam acaba ne olur diye düşünüyorum hem de p kanal mosfet bulabilirsem belki bunların hiç birine de gerek kalmaz...
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

mistek

Alıntı yapılan: tekniker_murat - 23 Ocak 2014, 23:59:13

npn transistör kullanarak röle sürmeye kalkmıştım rölenin a1 ucunu artı 12v dan alıp a2 ucunu npn transistörün kollektörüne girip emiterini de şaseye bağlamak yerine npn transistörün kollektörünü direk 12 volta bağlamış emitere de rölenin a 1 ucunu bağlayıp a2 ucunu da eksiye bağlamıştım röleyi süremedim ancak transistörün beyzine 12 volt verirsem röle çekiyordu 5 volt pic çıkışı ile süremedim yani..

BJT B-E arasından Ic/Beta kadar akım geçirmenizi ister yanlış anlamadıysam siz Emiteri daha yüksek potansiyelde bırakmışsınız o yüzden B-E arası akım akmamış.(Şema olaydı iyiydi) Mosfet G-S arasına en az 10v gerilim ister. Bootstrap ve trafo sürme tekniğinin önemi burada ortaya çıkıyor işte.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

z

Onerdigim cift sarim teknigi de, mosun altina bobin koyma olayi da is gorur.

Yeterki surme teknigine dikkat edin.

Trafolu surme teknigi basini agritmaz. Sozkonusu trafoyu PClerdeki guckaynaklarinda ana transistorleri suren trafoyu sokup kullanabilirsin.

Yerinde olsam SMPS cipi ile mosu surer mos +12v hattindaki bobini anahtarlar. Akim tami tamina atiyorum 3A oldugunda mosu otomatik devreden cikartir. Bu esnada 2. bobinden alinan sinyali islerdim.

Cunku algilamak istediginiz  metal, dalga seklini degistirirken, bobine bastiginiz akim da dalga seklini degistirir. 3A yerine 2.5A de bobini acarsaniz belkide tenekeyi altin diye yutturacak size.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com