Milli mikro işlemci

Başlatan t600, 27 Ocak 2014, 18:44:35

t600

MUCİT  sen çok faydalı bir arkadaşsın , tüm Türkiyedeki pic kullanıcıları senin glcd derslerin ile ilk 128x64 denemelerini yapmıştır , Sen hocasın , bende senin dersine girmiştim , Nereye mi gidiyorum bilmiyorum , buradakiler beni sevmedi , birini kırdık galiba bilmeden . Oysa ben sadece teknik konulardan konuşmayı severim .

t600

Paramız yok  , Ama bildiğim bir şey var  , pdf olarak bakınız , 8086  ve 8051 , adamlar bunları bilgisayarın olmadığı bir ortamda 1970 yılında yaptılar  ve benim 20 m2 alanı olan atölyemde 1 cnc torna 1 cnc freze , 1 torna , 1 freze , vb.. ve o yıllardaki tüm dünyadaki mikro işlemcilerin hız toplamından 1000000 kere daha kuvvetli bir bilgisayarım var ve ben bunuuuuuu yapamıyoruuuum   neden  ????? Ozaman perde kalkar ve bu işi yapmanın basit bir yolu olduğunu görürüz . Bunu düşünelim ?

LukeSkywalker

Bunlari 1 kisi mi tasarladi acaba?

restore

önce transistor yapabiliriz.

bi ara site de bir bayanın atölye ortamında yaptıgı transistör videoları vardı.

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 27 Ocak 2014, 23:23:35
Burada kendi işlemcimizin olmasini istemeyen yoktur. Fakat sizin anlamadiginiz nokta bunun için gerekli maliyetin karsilanamayacak kadar buyuk olmasi. Ayrica bazi seylerin onunda buyuk taslar var, mesela atom bombasi yapmaya kalkisamazsin, ucagini yaptirmazlar vs..
Komplo teorisi değil anlatmak istedigim şey. Girisimcilerin onune bu ülkede inanilmaz engeller cikiyor. Kısa süre önce kendi arabamizi yapalim diye kampanya baslamisti ne oldu o is bilen var mi?
Kisaca dis mihraklar isi de o kadar gercek disi değil. Oyle kanunlar ve yonetmeliklerle karsi karsiyayizki bunlari iç mihraklarin hazirladigina inanmak icin sahit lazim. Ozellikle egitimde...
Ben de burada yazmistim da kaynadi gibi...

t600

http://www.ece.cmu.edu/~ece740/f11/lib/exe/fetch.php?media=wiki:8086-datasheet.pdf

Mükemmel bir çip , insan eli ile yapılabilen 16 bit 20 mhz  ve en güzeli ms dos bunda yazıldı vetemel  komut kümeleri hala PC ledeki işlemciler ile aynı , Bunu bu adamlar o teknoloji ile nasıl yaptı , cevap burda

mesaj birleştirme:: 28 Ocak 2014, 13:51:06

8086 dan sonra 80186 ( 10 MHZ) , 80286 ( 10 MHZ), 80386 ( 20-30 MHZ)80386dx , 486 , 486dx( 50 MHZ) , PENTİYUM 75( 75 MHZ)  , P90 , P100 , P120 , 166 , 200 , 200MMX ( İŞLEMCİ KOMUTLARINA MULTİMEDYA KOMUTLARI EKLENDİ ,  CELERON .. ... .. .. . . . .. . ... BUGÜN.

Dolayısı ile 8086 hem basit hemde şuan kullandığımız çiplere göre yeterli bir hızda ve üzerinde işletim sistemi çalışabiliyor :) ve 50 yılda patent mi kalır , onu bırak aynısını kopyalamıyacaz ki kendimiz baştan yapıcaz .Ayrıca bir firma değiliz , vakıfız :)  olmaz mı ?

mesaj birleştirme:: 27 Ocak 2014, 23:56:26

http://www.donanimhaber.com/islemci/haberleri/Kumdan_silikona_Bir_islemcinin_uretim_hikayesi.htm

Bir şekilde yapılabilir

Ali_54

Konu hızla gidiyor. Bir heves gelmiş ortama bari Türk işi olmasında. Biz çılgın Türkler Eseriz Gürleriz hadi yapalım edelim. Sonra yolun yarısı bile görünmeden fısss. Söner gider.

Valla picproje camiası içinde yapılmayacak iş değil. inanıyorum.  İyi bir organizasyon ve hedef koymak gerek.

Vakıfa örnek rasperry pi gösterebilirim.
1 harf öğretenin 4 gün kölesi olurum.

Yuunus

"t600" bu dediklerini yapmak istiyorsan kapilarla flip floplarla 8 bit 16 bit; 4 islem yapacak bir devre tasalayabilirsin bu isi bir ileri seviye ye goturup komut setleri ekleyebilirsin shift register kullanarak ram yapabilirsin, sen kabaca ortaya birseyler koyup insalari dusunmeye sevk et yanlis anlama amacim hevesini kirmak degil. Eger bunlari yapabilme kabiliyetini kazanabilirsen zaten baya bir yol almis olursun, yapacagin devre belki masa kadar olur ama olsun, sen bu yola bas koymussun sorun yok. Isin ticari boyutu ise sanirim baya bir farkli olacak en basitinden bu isi sadece senin ustlendigini dusun kac yilda tamamlayabilirsin, o zaman zarfinda ne kadar giderin olur bir hesapla, finansor kim olacak? tabiki bu arada kuresel rakipler falan filan. Cok zor ama imkansiz degil, bu imkanlarla olur mu? sanmiyorum.

t600

http://www.ebay.com.au/sch/chipscapes/m.html

işte cavap , bunlar el ile yapıldı bizde yapabiliriz ,

t600

Kervan yolda düzelir  , Bunu ben yapamam sadece parçası olabilirim , Bu fikir zaman içinde büyür , Parayı unutun , para hiç bir zaman olmacak bu işte , biz sadece üzerimize vurulan damgadan kurtulacağız , Yapacağımız şeyi dünyada kimse satın almayacak , ama bir bunun derleyicisini basic benzeri bir şey yapacağız , biz  pic projeciler  bu çipler ile projelerimizi yaparak destek vereceğiz , kütüphanelerini geliştireceğiz , lcd ,glcd , tft ,vbbbb  . Teknik öğretmen arkadaşlarımız ile okullara gireceğiz , ve kendi çipimizi kendi programcılarımıza öğreteceğiz , onlar okullarını bitirene kadar bizde 32 bit adres yoluna geceriz heralde .

Icarus

@gerbay: +1 aynen katılıyorum.
Üniversiteler kangren olmuş durumda (Türkiye'nin en iyi 10 okuluna bakalım biri tanesi üniversite statüsünde değil)
Bugün bu okullar hala rönesans öncesi zihin yapısındadır. Burada bilimin hiçbir dalı yeşeremez.

t600

Boş ver onları , Biz hak etmişiz , Onlarda başımıza musallat olmuş , Ama bu bizim hak etmemiz ile ilgili , Ama bildiğim bir şey var , Başlangıcı olan her şeyin birde sonu vardır  , Firavun da öyle düşünmüştü , Fakat Rabbin onu hiç bilmediği yerden kuşatmıştı , Dolayısı ile Biz yola çıktık :) .Allah yardımcımızdır ,
8086 konusunda hem fikir olmaya çalışalım ? veya öneri var mı .

Bu arada MONO KIRİSTAL SİSLİSYUM gerek

http://hebei.all.biz/tr/mono-kristal-silisyum-g226684

yamak

Yaw hadi yaptık diyelim.Bi tarafımızı yırta yırta 8 bitlik bi işlemci yaptık sonra ne olacak.Bu işlemci satılmadıktan sonra bunun ne anlamı var.Bu işler büyük yatırımlar ister.İşlemciyi yaptıktan sonra geliştirecen reklamını yapacan.Çağa ayak uyduracak seviyeye getircen.Bahsettiğin işlemciyi yap bence projende sen bile kullanmazsın.
Demek istediğim bu iş foruma girerek haydiyin işlemci yapmaya demekle olmaz.Intel ya da ARM ya da MicroChip ... böyle mi yaptı.Adamlar ciddi ciddi yatırımını yaptı.Yani adamlar kesenin ağzını açtı.ARM bile 80 li yıllarda kuruldu biz adını 5-6 senedir duyuyoruz.

Mucit23

Alıntı yapılan: yamak - 28 Ocak 2014, 00:46:05
Yaw hadi yaptık diyelim.Bi tarafımızı yırta yırta 8 bitlik bi işlemci yaptık sonra ne olacak.....

Böyle birşey yapılabilir
http://www.ebay.com.au/sch/chipscapes/m.html

yamak