Milli mikro işlemci

Başlatan t600, 27 Ocak 2014, 18:44:35

trgtylcnky

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 28 Ocak 2014, 12:51:14
İçinde ARM COrtex-A9 core (soft/hard) olan FPGA lar mevcut zaten.
Evet mevcut ama neden kullanılmıyor? Sorun maliyet mi?

MC_Skywalker

kullanalar var. Sorun mailyet. Hem FPGA pahalı hem FPGA tarafınında yazılım lisansı alınması gerek.

trgtylcnky

Anladım. Ama mesela düşünün, yazdığınız programda küçük bir yer var, mesela 1000 tane sayıyı topluyorsunuz ya da ortalamasını alıyorsunuz. 1000 tane sayıyı sequential işlem yapmadan toplayacak bir modülünüz olsa bunu çok hızlı yapabilirsiniz. Bu modül belki de daha sonra hiç kullanılmayacak. Bu durumda işlemcinin bir bölümü geçici olarak programlanabilir ve daha sonra eski haline getirilebilir.

Hatta derleyiciler yazılmış kodda uygun yerleri fpga içine atarak optimizasyon yapabilir, belki yeni bir komut seti oluşturabilir. İşlemci içinde işlemci (proception)

Sanırım FPGA programlaması uzun sürüyor onun için bu sorunun aşılması gerekir.

mufitsozen

Alıntı Yap(proception)

turkce kelime uydurmak yetmedi, simdide ingilizcemi uyduruyoruz!  ;D :P
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Erol YILMAZ

Onu bunu bilmem, bir diyot, bir transistor yapabiliyor muyuz şimdi ?

serdararikan

bişey yapılmak istenirse bir şekilde yapılır.azimle çalıştıktan sonra herşey olu.devrim arabalarının yapılışı buna en somut örnektir.sorun yapabilmek değil yapmayı istemek bence...

t2

Yapmış olmak için yapmak, köy mucidi, mahallenin delisi durumuyla aynıdır.

Yaptığın şey neye yarayacak iyice düşünmen ona göre adım atman gerek.  hava atmak, övünmek için mikro işlemci yapılmaz. 

Dünyada 1 tane mikro işlemci üreticisi olsa ona mahkum olsak, bunun tekelinden kurtulmak için yapılır.  diğer türlü  kuzey kore durumlarına döneriz. orada durum malum. roket üstüne roket yapıp ,  milli ürünler kullanılarak,  dış dünyaya tükaka denecek, mutlu olunacak. bunlar kesin mikro işlemci yapmıştır. yapıp da  onunla ne yaptı? orası devlet sırrı.

t600

OK. Miroişlemci dediğintek dişi kalmış canavar . Şuradan başlıyalım . Mikro işlemci ve mikro denetliyici arasındaki fark nedir .Mikro işlemci ram , rom içermez .
Mikro denetletici ram rom icerie yani mikrodenetleyici içinde mikro işlemci barındıran bir şeydir . peki  işlemci ne yapar ?
Elektirik verildiği andan itibaren adres yolu genişliği ebatında 0000000000 dan kaç bit ise ffffffff e kadar sayar , yani mikro işlemci masum ,
ben bir işlemciyim diye düşünün , bana elektrik verildi ve bana bağlı olan hd veya filaş belleğe 00000 dan fffff e  kadar saymaya başladım
ve her saydığımda geleni uyguladım . ASSEMBLEY  yani topla , çıkar , böl , Dediğim gibi ilk başta bellekler dışarıda kalacak , biz sadece 50-60 mhz hızında toplama çıkarma ve bölme yapabilen bir hesap makinasını yapacağız , Nasıl , Bir adres yolu  ve bir data yolu düşünün , 16 bit , İşlemcimiz 0 dan 2 üzeri 16 ya kadar sayar  ve gelenleri komut kabul eder , Örnk: ilk komut beni regester a ya kaydey , 2. komur regester b ye katdet , 3. komut topla ve sonucu data yoluna koy . gibi .Bir mikat düşündüm ne gerek var buna , adamlar feriştahını yapmış , Ama tek bir beyin işi değiştirir , biz işlemcimizi yapalım , yarın öbürgün yanına ram rom ekleriz , ve diğerleri , Nasıl yapacağız  ,? yarı iletken malzemeler üzerinde çalışmamız gerek , bunu bir şekilde yapmpalıyız ve silisyum üzerine yapılan tasarımları PAİNT TE BİLE ÇİZEBİLİRİZ . Bu ne işe yarar . Öğrencilerimizi renk okuyucu sensör , lcd ya yazı yazma vb seşler ile uyutuyoruz , ben öğretmenim . , Eğer bir şekilde silisyum üzerine baskı yaparak küçük devreler yapabilirsek bu filizlerini verecek . Biz hep bakır pilakete çizim yaptık artı silisyuma yapma vakti geldi ve bu çok zevkli olacak

hgs

Siz vazgeçmemişmiydiniz ?

Bu işi yapsa yapsa vestel, beko gibi firmalar yapar. Yılda on milyonlarca ürün üretip satıyorlar.

Bunlar yapmıyorsa size göre ya vatana hizmet etmiyorlar. Yada bu işte gerçekten para yok ????

t600

Ne kadar Acı bir durum , devrim arabasını yapanların durumu bundan 10000 kere açıydı , İşlemcimizi yapalım diyoruz ve insanlar buna bahaneler buluyorlar bir şekilde istemiyorlar ve yapamayacaklarına inanmışlar, Evet
SİZ HİÇBİRŞEY YAPAMAZSINIZ İŞİN GERCEĞİ BUU . siz bir  garip transistör bile yapamassınız , Üzerinize miskinlik ve açizlik damgası vurulmuş . 
Siz sadece adamların size verdiği hazır kodlar ile iş yaparsınız ,

Allaha emanet olun .

LukeSkywalker

yldzelektronik

Alıntı yapılan: t600 - 28 Ocak 2014, 00:11:07
...Bunu ben yapamam sadece parçası olabilirim...

Alıntı yapılan: t600 - 29 Ocak 2014, 11:15:45
Ne kadar Acı bir durum , devrim arabasını yapanların durumu bundan 10000 kere açıydı , İşlemcimizi yapalım diyoruz ve insanlar buna bahaneler buluyorlar bir şekilde istemiyorlar ve yapamayacaklarına inanmışlar ve en bedbah olan şey bu insanların ileti sayıları yüksek ve yanlarında kıdemli , emektar , profesyonel üye gibi şeyler yazıyor , Evet
SİZ HİÇBİRŞEY YAPAMAZSINIZ İŞİN GERCEĞİ BUU . siz bir  garip transistör bile yapamassınız , Üzerinize miskinlik ve açizlik damgası vurulmuş .  ne ölüsünüz ne yaşıyorsunuz ? Kulaklarınızda ağırlıklar var duymuyorsunuz , Gözünüzde bir perde var , ACİZLİK , VURDUM DUYMAZLIK VBB..

Siz sadece adamların size verdiği hazır kodlar ile iş yaparsınız , aranızda en iyiniz 320x240 tft lcd ye Merhaba yazdırandır , Bu sizin için çok büyük bir şeydir , o kadar büyüktür ki sizin için bu  kodlarıda saklarsınız .

Tamam buraya bir daha uğramayacağım ve yazmayacağım tekrar çağrılana dek  , ,
Allaha emanet olun .

Sanıyorum bunlar sizin cümleleriniz?

Öylece ortaya fikir atıp da ben yapamam ama siz yapın demek ile bir yerlere gelinebiliyor mu?

O halde ben de size şunu söylüyorum.

Gencim ve eğitim sisteminden nefret ediyorum!Öylesine nefret ediyorum ki bütün eğitim hayatımın boşa geçtiğini düşünüyorum ve dünyada benim akranım olan ve kaliteli eğitime ulaşabilmiş kişilere imreniyorum.Benim önümü öylesine kesen ve kapatan herkezi diri diri acı çektirmek istiyorum.

O halde size eğitimci olduğunuzu hatırlatıyorum ve bu sistemi düzeltmenizi istiyorum.

Çok mu zor?Tek başınıza hiçbir şey yapamaz mısınız?

Tek başına yapılabilecek mi,etrafınıza sizin gibi eğitimcileri toplayabilir misiniz bunlarla ilgilenmiyorum.Yalnızca bu kanayan yaraya dur deyin.!nasıl yapacağınız sizin bileceğiniz bir şey.

Ben yapamam.Çünkü ben hem öğrenciyim hem çalışaya çalışıyorum.

Ne diyorsunuz?Gerçekten söylenebildiği kadar kolay mı?Klavyede yazmak kadar basit mi?Ben yapamam ama siz yaparsınız ile gaz ile olabilecek bir şey mi?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

mihri

t600 ayetlerle gönderme yapmış :) Ama ben bu kadar azimli bir insanın başarılı olacağını düşünüyorum. Üreteceğin ilk mikroyu merakla bekliyorum t600
"Eppur si muove!"

LukeSkywalker

Biz de tabiki milli ürünlerin kullanımından yanayız her zaman. Mesela şu anda dolara çare bulunamıyor. Faizi arttırdılar ama dolar yemedi .  Yine yükselişe geçti.  Mart ayında 100 dolara aldığın eleman yine 100 dolar ama mart ayında 185 TL iken bugün  225 TL. 1000 tane alsan  40.000 lira fark ediyor.  Kim istemez kendi mikroişlemcisini üretmeyi? Ama bunun için imkan sağlanması lazım. Bu işin eğitimini almamız lazım.  Türkiyede bu işin eğitimini alan insanlar var, emin olun çalışıyorlar yerli yarıiletken teknolojisinde. Siz işinizi iyi yapmaya çalışın yeter... Herkes işini iyi yapsa problem kalmaz zaten...

ErsinErce

Bu forumda hadi şunu yapalım fikirleri sevilmiyor çünkü herkes başkasının yapmasını bekliyor (Sizinde yapığınız gibi)
aşağıda listelediğim şekilde kaynaklar gösterip "bunları öğrenmek istiyorum, beraber öğrenip bir klavuz oluşturabileceğim kimse var mı?"
deseydiniz bu şekilde yorumlar alıp forumu troll misali boşa uğraştırmayacaktınız.
ayrıca son mesajınızdaki yakarışınız kendiniz içinde geçerli sanıyorum, yoksa bu kadar kolay pes etmezdiniz.

Eğer gerçekten bu tarz birşey yapmak istiyorsanız başlangıç noktanız aşağıda,
bir yoldaş bulup klavuzlar, videolar hazırlayın, belki maddi destek gerekecek noktalarda forum yardım toplamayı bile düşünür.
Bu fikrinizle yola çıkın öğrendiklerinizi aktarmaya başlayın, sonra hep beraber öğrenelim çevremizdekilere bu şekilde yol gösterelim

Kullanılabilecek yazılımlar;
http://www.vlsitechnology.org/html/ic_software.html

Virtuoso Cadence'e giriş
http://www.bioee.ee.columbia.edu/courses/cad/html/index.html

+ Videolar
https://www.youtube.com/user/CadenceDesign

Analog entegre dizaynı için ücretsiz kitap
http://www.designinganalogchips.com/