Tutya ve zamak döküm hakkında

Başlatan z, 14 Şubat 2014, 13:47:53

z

En fazla 1cm küp hacimli bazı ufak tefek mekanik parçaları tutya dökümle kendim yapmak gibi planım var.

Hiç tecrübemin olmadığı bu konunun inceliklerini konuşmak isterim.

Tutya malzeme hazır olarak satılıyormu? Yoksa alaşımı benim mi yapmam gerekiyor?

Bu amaçla yüksek ısıya dayanıklı silikon kalıp malzemesi varmı? (Her bir kalıbın 10..20 tane döküm ömrü olsa sorun değil)

Tutyayı eritmek için küçük ebetlı hazır alınabilecek elektrikli potalar varmı? Yoksa illaki aleve mi ihtiyacım var.

Hoby amaçlı zamak döküm yapmak mümkünmü? (Bu döküm için gerekli ıvır zıvır pahalımıdır)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Bu konuda bilgi almak amaciyla yazisabilecegim birilerini taniyormusunuz?

mesaj birleştirme:: 23 Şubat 2014, 13:04:30

fundicion de Zamac- bucaramanga - Santander

Isin detaylari ?

mesaj birleştirme:: 23 Şubat 2014, 13:11:39

PRODUCCIÓN ZAMAK

mesaj birleştirme:: 23 Şubat 2014, 15:14:23

TEKCAST Spin casting / Mold making Demo Video - PART 1

M.Salim GÜLLÜCE

Küçük çaplı indüksiyon ocakları eritme işinde kullanabileceğin bir aygıttır.
Potanın içiyle dışını iyice ısıl izolasyona tabi tutabilirsen hemen hemen her metali eritebilirsin.
Küçük bir ocak tasarımı:
Mini indüksiyon

Hurdacılardan kullanacağın hazır alaşımları daha ekonomik temin edebilirsiniz diye düşünüyorum
http://tr.wikipedia.org/wiki/Zamak

Faraday

Zamak alaşımlarını dökmek zahmetli ve zor iştir. Videolarda gösterilen döküm metodları Santrifüj'dür.
Videolardaki disk şeklinde kalıp malzemesi ise genellikle kauçuk'tur.
Zamak alaşımları, Zamak3, Zamak5 ve Zamak8 gibi içindeki alaşım elementlerinin yoğunluklarına göre sınıflandırılırlar.
En yaygın kullanılan Zamak5 alaşımı 395-425°C derecede sıvı haldedir ve bu sıcaklıklar arasında döküm yapılması tavsiye edilir.
Kısaca, döküm potası, kauçuk kalıbı, santrifüj makinesi ve adetlerin azlığı göz önüne alındığında 1cm^3 lük bir parça için uğraşmayın derim.

z

z