En basit yoldan Vb6 ile hid bağlantısı kurmak

Başlatan Ramiz, 17 Şubat 2014, 21:34:49

Ramiz

Selam,

Son günlerde geliştirmek zorunda kaldığım eski projelerimden birisi için son olarak hid bağlantısı kurmam gerekli. Hid bağlantısını C# ta umng dll ile hızlıca yapabiliyorum. Fakat Vb6 için durum pek böyle değil gibi. Nette incelediğim kodlar çok karmaşık.. Nerede bağlantı kurulduğunu, nerede gönderim nerede transmit yapıplıp, nerede receive yapıldığını anlayamadım.

Bu işi en basit yoldan nasıl çözebilirim?

Teşekkürler..

Örnek Vb6 usb uygulamaları:

http://www.mikroe.com/forum/viewtopic.php?f=88&t=26891
http://www.vbforums.com/showthread.php?685671-VB6-TEMPer-Gold-USB-HID-Thermometer-Class
http://elektroinfo.blogspot.com.tr/2010/02/usb-hid-osiloskop-devresi-pic18f2550.html
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

MrDarK

Hocam usb işi biraz sakat bi konu ; bence VB6 için böyle birşey oluşturmaya çalışacağına ben eski VB6 ile yazdığın temel kodu C#'a geçirerek devam et derim. Hem C# olduğu zaman geleceğe yatırım olur VB6 ile devam ederseniz geleceğe ait birşeyde olmamış olur.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Ramiz

Oneriniz icin tesekkur ederim. Yalniz bu suan icin mantikli degil. Suan uzerimde calistigim proje, cok eskiden yazildi ve gelecegi olmayan bir proje.. daha genis kapsamlisini, ileride c# ile bastan yazacagim.. Bunlari diger konularda onceden konusmustuk. Suan icin, benim hizlica ve en basit yol ile Vb6 da hid baglantisi kurmam gerekli..

984sami

Yol yakın iken C#.NET

Bu sadece tavsiye, karar sizin çünkü birde "Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak var"

Kararınız C# olmazsa detaylar burada http://libusb.sourceforge.net/api-1.0/index.html ve http://sourceforge.net/apps/trac/libusb-win32/wiki

Ramiz

Sami bey oneriniz icin sizede tesekkur ederim. Bakin su platfor degisikli icin temel ile dursunun guzel bir fikrasi ortusuyor. :)

Temel dursuna demis ki bir gun,
Dursun hadi Abd ye yuzerek gidelim.
Dursunda tamam demis.
Bunlarin ikisi aylar boyunca yuzmusler.
Ozgurluk anitini goruyorlar, artik varmalarina 15 dk kalmis.
Temel demis ki dursuna,
Dursun ben yuzmekten cok yoruldum, hadi geri donelim..

Simdi bitmis bir projenin platformunu degistirmek, yukaridaki fikra gibi..
Ayrica linkler icin tesekkur ederim. Telefondan girdigim icin, dosyalarini indirip, inceleyemedim. Vb6 da kullanabiliyormuyuz bu api yi?

(linkteki arkadaslar module ile halletmisler isi)

984sami

Alıntı yapılan: Ramiz - 18 Şubat 2014, 02:34:03
Dursun ben yuzmekten cok yoruldum, hadi geri donelim..

Ancak siz yüzerek geri dönmeyeceksiniz, uçağı geri döndüreceksiniz :)

Alıntı yapılan: Ramiz - 18 Şubat 2014, 02:34:03
Vb6 da kullanabiliyormuyuz bu api yi?

libusb0.dll dosyası win32 içindir. Herhangi bir kütüphaneyi projeye ekleyip kullanabiliyorsanız bunuda aynı şekilde kullanabilirsiniz. Kütüphane ve fonksiyonları ile ilgili gerekli açıklama yukarıdaki linklerde mevcut.

Ramiz

Sorunu module kullanarak çözdüm. İçim dışım basic oldu ama yazılım bitti. Bir daha eski projeler ile uğraşmak zorunda kalmazsam, basic le uğraşmak zorunda kalmam..

Her kese teşekkür ederim.

OG

Alıntı YapBir daha eski projeler ile uğraşmak zorunda kalmazsam, basic le uğraşmak zorunda kalmam..
Kullanmayı bilmediğiniz şeyle uğraşmamak gerek.

Şu ana kadar yazdıklarınızdan gözlemlediğim, aslında siz VB6 yı pek bilmiyorsunuz. Pek değil baya bir bilmiyorsunuz.

Ama her nedense, hem, "bir zamanlar VB6 ile çok uğraştım" izlenimi vermeye çalışıyor, hem de diğer tarafta VB6 nın en basit temel işlevlerinden uzak olduğunuz gözlemleniyor.

VB6 bilip de mesajları takip etmiş olanlar bunu çok rahat anladı. Belki bir çoğu da sorulara yanıt vermekten benim gibi sebeple kaçındı, sebep işte yazdıklarım. Yani "çok uğraştım, pek bilirim" sonra "tü kaka vb6". Oysa VB6 ile ciddi haşır neşir olmuş olnlar o soruları sormazdı.

Bu yazdıklarımı da, durum ortaya çıksın ki mesnetsiz söz olmasın diye bugüne sakladım.

Hani Hoca Nasreddin, sürekli "oflayıp puflar ve ahh gençlik, neydim ben genç iken" der durur imiş. Bundan bıkan hanımı da bir gün dayanamayıp, "hoca hoca senin gençliğini de bilirdik". O misal.

Sözün hatemi, "ne çok yereceksin ne çok öveceksin". Bilen adamlar neler neler kotarıyor o yerdiklerinizle.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Ramiz

Alıntı yapılan: OG - 19 Şubat 2014, 12:42:21
Kullanmayı bilmediğiniz şeyle uğraşmamak gerek.

Şu ana kadar yazdıklarınızdan gözlemlediğim, aslında siz VB6 yı pek bilmiyorsunuz. Pek değil baya bir bilmiyorsunuz.

Ama her nedense, hem, "bir zamanlar VB6 ile çok uğraştım" izlenimi vermeye çalışıyor, hem de diğer tarafta VB6 nın en basit temel işlevlerinden uzak olduğunuz gözlemleniyor.

VB6 bilip de mesajları takip etmiş olanlar bunu çok rahat anladı. Belki bir çoğu da sorulara yanıt vermekten benim gibi sebeple kaçındı, sebep işte yazdıklarım. Yani "çok uğraştım, pek bilirim" sonra "tü kaka vb6". Oysa VB6 ile ciddi haşır neşir olmuş olnlar o soruları sormazdı.

Bu yazdıklarımı da, durum ortaya çıksın ki mesnetsiz söz olmasın diye bugüne sakladım.

Hani Hoca Nasreddin, sürekli "oflayıp puflar ve ahh gençlik, neydim ben genç iken" der durur imiş. Bundan bıkan hanımı da bir gün dayanamayıp, "hoca hoca senin gençliğini de bilirdik". O misal.

Sözün hatemi, "ne çok yereceksin ne çok öveceksin". Bilen adamlar neler neler kotarıyor o yerdiklerinizle.

OG bu ne kötü içerikli bir mesajdır böyle.. (Düşünce olarak)

Halbuki ben hiç böyle bir ağalık, büyüklük tasalamak istememiştim.(Taslamadığımı düşünüyorum)

Ben herşeyi bilmekten ziyade, pek bilgili olmadığımı düşünüyorum aslında. Çünkü, işime yaramayacak şeyleri, herşeyi öğrenmek için çabalamam.. Mesela geçen gün forum da i buton uygulaması paylaşmış birisi. Hayatımda hiç i buton ile çalışmadım. 3-5-10 liraya temin edip, eskiden tasarladığım lcd li kartların birisi ile nasıl okunduğunu vs öğrenebilirim ama yapmıyorum işte. Peki i buton ile bir proje yapmaya kalksam? Evet. Projemi tamamlayabilirim..

Şimdi gelelim Vb meselesine, 2003-4 yıllarından 2006-7 yıllarına kadar Vb kullandım. Yukarıda verdiğim örnek Vb içinde geçerli. Herşeyini bilmem. Her konusuna hakim değilim, değildimde ama işime yarayan kadarını iyice sonuçlandırdım ki benim için önemli olan bu.

Forum a;
-Vb setup sorusu sordum, vb kullandığım sürece, içersindeki package wizard ile işimi halletmiştim (win7 de düzgün çalışmıyor)
-Bir kaç soru sordum, çünki insan gerçekten 6-7 yıl boyunca vb6.exe yi tıklamayınca, bazı şeyleri unutuyor.(Yukarıda söylediğim işime yarayan kısımları öğrendiğim küçücük şeyleri)

Birde şu Vb, tüü, kaka meselesine bakalım..

OG beyefendi, istediğiniz kadar zorlayın, istediğiniz kadar direnin, temelleri düzgün olmayan bir bina yıkılmaya mahkumdur. Güzel olmayan bir kadın, makyajla güzelleştirilemez.

Ben c# ıda çok bilmem(işime yaradığı kadar bilirim) ama ilerleme konusunda birisinde sorun 5 dk da çözülüyorken, diğerinde 2 günde hallediliyorsa, bir sorun var demektir. Vb çok eski kaldı ve artık yeni işletim sistemleri ile uyumsuz çalışmakta. Artık Vb ile uğraştığımız sorunlar kod yazmak, algoritma problemleri değil, uyum sorunları..

Mesajınızı tekrar tekrar okuduğumda, anlıyorum ki(siz ne kadar aksinide iddia ederseniz edin) basic in popularitesini yitirişi, sizi hassaslaştırmış. Basic i korumaya çalışıyorsunuz.. Bu konu üzerine birşey yazmayacağım. Çünkü bana kızdığınız, hassas noktanız bu..

Yalnız yukarıdada dediğim gibi, ben kimseye ağabeylik tasalamadım(en azından bunu yapmak istemedim), Çok bilgili olduğumuda hiç düşünmedim..

Şimdi benim mesajımı iyice bir okuyun. Sonra sizin yazdığınız mesajınızı yeniden okuyun ve mesaj içeriğinizin nasıl kötü güzüktüğünün farkına varın lütfen..

Ramiz

sezgin05

@Ramiz:
Eğer Proton kullanıyorsan UsbHid işi çok kolay ve sizin için VB6 için taban dosyayıda üretiyor. Aşağıdaki linkten bir örnek  inceleyebilirsin
http://www.antrak.org.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=1320:pic18f4550-ile-usbpic&catid=60:ekim&Itemid=85

OG

Mesaj içeriği kötü değil, bilgilendirme ve dikkat çekme amaçlı. Çeker veya çekmez ötesi beni ilgilendirmez.

Alıntı Yaptemelleri düzgün olmayan bir bina yıkılmaya mahkumdur.
Temelleri düzgün olmayan değil, teknolojisi eskimiş olan. Bu çok doğal.

Kendi zamanında üzerine düşen işi fazlası yaptığı popularitesi ile malumdur. Microsoft, diğerlerini de onun üzerine, ondan tecrübelerle bina etmiştir.

--
Ben, herhangi bir dili savunmayıp, sözümü, "o kötü, bu kaka" deyip duranlardan sakınmıyorum.

Bak burada bayağı da bir net söylemişim.

https://www.picproje.org/index.php/topic,37670.msg378418.html#msg378418
https://www.picproje.org/index.php/topic,37670.msg378495.html#msg378495

https://www.picproje.org/index.php/topic,37670.0.html

Çok net söylemişim, ama anlamayan anlamamış.

Birisi, bir şeyi gereksiz görüyorsa, kendisinde bir şeyler eksiktir, kendi eksikliğindendir.
Çünkü, olan biten her şey gerekli olduğu için vardır. Gerekli ise yaşıyordur, gerekli olduğu bir yerler vardır. Eksik görüyorsa, lüzumsuz görüyorsa, kusur görüyorsa KUSUR KENDİNDEDİR.

Kusurun büyüğü ise, yüksekten atış.

İçeriğini kötü gördüğün mesaj, kişiye, kendini gösterdiğinden .
Yani ayna.

t2

Ramize efendi sana nasihat edeceğim (müsadenle)

Teknik soru sor. istediğin gibi acemi ol cevap alırsın.  fakat sizi takipteyim , hep böylesiniz kılsınız tüysünüz, sitenin maskotusnuz :) durumları hep kendinizi sıkıntıya sokacaktır. İlk üye olduğunuz zamanlar siz bu sitenin maskotu olmalısınız demiştiniz. bana komik gelmişti. Sonra baktım başkalarına da aynı şeyi yapıyorsunuz.  Sizi takipteyim durumu. Psikopat olabileceğinizi düşündüm.ayağımı denk almaya başlamıştım. 

neyse meselenin özü o değil.  Bütün bunlardan anlamamız gereken şeyler var. o da  sivri, keskin mesajlardan kaçınmak. Hatta kişisel bilgi içeren mesajlardan da .  Bunlar birbirimizin damarına dokunur canını sıkar. dolayısıyla öğreneceğimiz bilgi varsa da insanlar söylemez. Aslında bu mesaj bile komple sorundur. Ben kim oluyorum da nasihat ediyorum?  Aynı hatayı yapmış oluyorum.

Sizi takipteyim hep böylesiniz keh keh keh..

Ramiz

Alıntı yapılan: OG - 19 Şubat 2014, 14:06:50
Mesaj içeriği kötü değil, bilgilendirme ve dikkat çekme amaçlı. Çeker veya çekmez ötesi beni ilgilendirmez.
Temelleri düzgün olmayan değil, teknolojisi eskimiş olan. Bu çok doğal.

Kendi zamanında üzerine düşen işi fazlası yaptığı popularitesi ile malumdur. Microsoft, diğerlerini de onun üzerine, ondan tecrübelerle bina etmiştir.

--
Ben, herhangi bir dili savunmayıp, sözümü, "o kötü, bu kaka" deyip duranlardan sakınmıyorum.

Bak burada bayağı da bir net söylemişim.

https://www.picproje.org/index.php/topic,37670.msg378418.html#msg378418
https://www.picproje.org/index.php/topic,37670.msg378495.html#msg378495

https://www.picproje.org/index.php/topic,37670.0.html

Çok net söylemişim, ama anlamayan anlamamış.

Birisi, bir şeyi gereksiz görüyorsa, kendisinde bir şeyler eksiktir, kendi eksikliğindendir.
Çünkü, olan biten her şey gerekli olduğu için vardır. Gerekli ise yaşıyordur, gerekli olduğu bir yerler vardır. Eksik görüyorsa, lüzumsuz görüyorsa, kusur görüyorsa KUSUR KENDİNDEDİR.

Kusurun büyüğü ise, yüksekten atış.

İçeriğini kötü gördüğün mesaj, kişiye, kendini gösterdiğinden .
Yani ayna.

OG seninle anlaşamayacağız. Çünkü frekansları tutturamadık. Sen çok ayrı telden çalıyorsun, ben çok ayrı telden. Eğer yukarıdaki sana yazdığım mesajdan ne olup bittiğini anlamayıp, halen üzerime basic ile geliyorsan,(kuyruk acın, basic in bittiğini kabullenememekmiş) seninle tartışacak birşey yok.

Sana ne yazıkki he diyip geçmeliyim. Üzgünüm..

Alıntı yapılan: t2 - 19 Şubat 2014, 14:21:07
Ramize efendi sana nasihat edeceğim (müsadenle)

Teknik soru sor. istediğin gibi acemi ol cevap alırsın.  fakat sizi takipteyim , hep böylesiniz kılsınız tüysünüz, sitenin maskotusnuz :) durumları hep kendinizi sıkıntıya sokacaktır. İlk üye olduğunuz zamanlar siz bu sitenin maskotu olmalısınız demiştiniz. bana komik gelmişti. Sonra baktım başkalarına da aynı şeyi yapıyorsunuz.  Sizi takipteyim durumu. Psikopat olabileceğinizi düşündüm.ayağımı denk almaya başlamıştım. 

neyse meselenin özü o değil.  Bütün bunlardan anlamamız gereken şeyler var. o da  sivri, keskin mesajlardan kaçınmak. Hatta kişisel bilgi içeren mesajlardan da .  Bunlar birbirimizin damarına dokunur canını sıkar. dolayısıyla öğreneceğimiz bilgi varsa da insanlar söylemez. Aslında bu mesaj bile komple sorundur. Ben kim oluyorum da nasihat ediyorum?  Aynı hatayı yapmış oluyorum.

Sizi takipteyim hep böylesiniz keh keh keh..

Size maskotsunuz dedim. Çünki, her konuda insani güldürebilecek, mizahi ağırlığı yüksek mesajlar yazabiliyorsunuz ve bu güzel birşey.. Keşke bende yapabilsem :)

Artık sen sadece buranın değil, benim kalbimin maskotusun T2 :)

t2

Ben sizin durumu anlıyorum. internet dışında kendinizce bir çevreniz var orada belli ki önemli bir yeriniz de var. Burada karizmayı çizmekten korkmuş olmalısınız. Ben aslında forumlara tenezzül edecek adam değilim hesabı.

Halbuki kim olduğunuz kimsenin umrunda değil.  Başka üyelerin de kim olduğu. Belki dışarıda kavga ettiğin adam burada ahbabın olmuş sana yardımcı oluyor orasını bilemezsin.

Soruyu sorarken bile " ben aslında biliyorum da"   tavrı sözkonusu. Biliyorsan yap ozaman ne soruyorsun?

OG

Alıntı Yap(kuyruk acın, basic in bittiğini kabullenememekmiş) seninle tartışacak birşey yok.
Hakkaten anlama problemin var. Yazılanlar çok açık olsa bile. Bu, bir programcı için zor durum.

O sebeple anlatma gayreti yerine, seni @t2'ye emanet ediyorum.
Kendisi, anlama problemliler ile uğraşmakta sabırlı ve uzman.