ibutton lu kapı kilidi (proje Paylaşımı)

Başlatan picman, 18 Şubat 2014, 23:09:15

picman

Arkadaşlar Boş vaktimde Yaptığım ibuttonlu kapı kilidi projemi paylaşmayı istedim. Proje kaynak kodu proteus çizimleri ve proje resimleri aşağıdaki linktedi dosyada mevcuttur. Herkese iyi çalışmalar.

Devrenin Çalışması:

ilk enerji verildiğinde eğer hiç ibutton tanıtılmamışsa sarı ve kırmızı ledler sürekli yanıp söner. kayıtlı ibutton var ise  sarıled üç defa yanıp söner ve sönük kalır. Bu durumdan ibuttonlardan herhangi birini porta dokundurduğunuzda eğer sistemde      kayıtlı ise röle çeker ve kapı açılır. Sistemde kayıtlı olmayan ibutton porta değdirilmişse kırmızı led üç defa yanıp söner ve röle çekmez. Eğer port uclarını her hangi bir şekilde kısa devre ederseniz, sarı led çok hızlı bir şekilde birkaç saniye yanıp söner.

1)devreye ibutton tanıtma:

      Eğer devreye ibutton tanıtmak istenirse prog butonuna basılı tutularak resetlenir. sarı led üç defa yanıp söndükten sonra yanık kalır. bu arada prog butonu bırakılır. bu halde tanıtılacak ibutton porta değdirilir. okuma işlemi bitince led yanıp söner ve  tekrar yanık kalır. eğer ikinci bir ibutton tanıtılmak istenirse yine aynı işlem yapılır. her tanıtmada sarı led yanıp söner ve tekrar yanık kalır. bu şekilde 80 adet ibutton kaydedilebilir. tanıtma işlemi bittikten sonra devre reset butonu ile resetlenir ve normal çalışma moduna geçilir.

2) kayıtları silme:

eğer kayıtlı tüm ibutton verileri silinmek istenirse prog butonuna basılı tutulur. sarı led üç defa yanıp söndükten sonra yanıkkalır eğer bu halde prog butonuna basılmaya devam edilirse birkaç saniye sonra sarı ve kırmızı ledler yanıp sönmeye başlar. bu şekilde silme işlemi başlamıştır. silme işlemi bittiğinde sarı ve kırmızı ledler sürekli yanık kalır. devreyi normal çalışma moduna almak için resetlemek gerekir. silme işleminden sonra tüm i button verileri silineceğinden devre normal çalışmaya geçtiğinde sarı ve kırmızı ledler sürekli yanıp sönerek kayıtlı i button olmadığını söyler. ibutton tanıtmak için 1. adımdaki işlemler yapılır.

Not: prog ve reset butonları herkes müdahale edemesin diye büyük kutunun içerisine yerleştirilmiştir. kayıt işlemi için büyük kutunun arka kapağı çıkarılıp devre dışarı alınır kayıt ve silme işlemi o şekilde yapılır. istenirse bu butonlar dışarı alınabilir.

proje resmi:

http://i.hizliresim.com/eyj9rN.jpg
http://i.hizliresim.com/e7QpEv.jpg
http://i.hizliresim.com/xYVa2z.jpg


projeyi indir

resim boyutlarınız çok büyük. Lütfen daha küçük resimler kullanın
Bilgi paylaştıkça artar..