İşlemci pini kilitleniyor.

Başlatan mistek, 20 Şubat 2014, 08:20:53

sadogan

Direk paralel kondansatör buton kontakları için uzun vadede bozulmasına neden olabilir.

R1 4K7 olacak.

mistek

PCB nin arka yüzü tamamen GND. Butonlarda bu GND yüzeyine bağlı. Mosfetin source ucu ile besleme kaynağının kesiştiği yerden 5mm genişliğinde yolu ayırıp GND yüzeyine bağladım.

Büyük yüzey Dijital GND, küçük yüzey besleme ve mosfet source bağlandığı GND.
Bu işin püf noktaları nedir hocam? Bir sonraki PCB de bu hatalarımı düzelteyim.

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

z

Mosfet akımının Source ucundan İşlemci "Gnd"sine kadar olan kısmının bir bobin olarak düşünürsek;

İşlemcinin diğer pinlerine bağlı R/C vs vs hiç bir elemanın bu hat üzerinde olmaması gerekir. Mümkün olduğunca akım akan hat üzerine eleman yerleştirmemekde fayda var.

Hani şu yıldız bağlantı yapın denir ya öyle yapmak lazım.

Motor uygulamalarımda 2 katlı küçük PCB yapma gayretimden dolayı yıldız bağlantı yapamıyorum. Bunun yerine her iki yüzeyde de geniş yüzeyleri Gnd olarak kullanıyorum ve gereken yerlerinden birbirine vialarla geçiş yapıyorum. Güç elemanlarını kartın bir köşesine atıyorum. Dolayısı ile yüksek akımlar o köşede dolanıyor.

PCB tasarımlarımım ideal olduğunu sanmıyorum fakat kilitlenme vs sorunları yaşamıyorum.

Bu tür olayları gözlemlemek için Ghz mertebesindeki çok çok dar palsleri gösterebilecek, hafızalı kısacası çok pahalı scop lazım. Sıradan scoplar hiç bir işe yaramaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mistek

Hocam bende app notelara dikkat ederek bu şekilde çizmiştim. Küçük alan büyük akımların aktığı yer ve kartın bir köşesinde. Büyük alanda zayıf akımların aktığı gnd yapmıştım. Aradaki yolu olabildiğince az gürültünün oraya geçmesini sağlamak için bu şekilde ayırmıştım demek ki işe yaramamış. Öğrenecek daha çok şeyim var...
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

magnetron

sayın forum üyeleri ,

tartışmanızı ilgiyle izliyorum

ben de endüstriyel otomasyon kartları tasarlıyorum

bunlarda STM32F103 kullanıyorum

STM nin beslemesini LM2575-3.3 ile yapıyorum ama LM çıkışında sadece 1000 uF + 100nF bypass kapasitör  kullanıyorum

acaba siz nasıl yapıyorsunuz ?

LM nin girişi ve çıkışına bypass kapasitör kullanmak yeterli değil mi ?

başka ne yapmalı ? ( mesajlarda bahsedilen PCB dizayn kurallarına ilaveten )

teşekkür

MC_Skywalker

app notlarındaki uyarılara göz atmak faydalı olur

mistek

@Magnetron
Bende lm2575 kullanıyorum. Çıkışa 330uf 10uf ve 100n koyuyorum. İşlemci beslemesini ferrite bead ve 100n-1n kondansatör ile yapıyorum. İşlemci kilitlenme problemi yaşamadım ama pin kilitlendi :)

CoşkuN

Alıntı yapılan: mistek - 20 Şubat 2014, 11:51:58
Standart piyasa malı Tactile button.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

mesaj birleştirme:: 20 Şubat 2014, 11:56:32

Butona bastıktan sonra 500ms kadar gecikme koydum. Şimdi hiç takılmadı. Butondanmış sanırım paralel kondansatör eklesem iyi olacak
Bu butonlarda sıçrama denen olay oluşuyor, yazılımsal ya da donanımsal önlem gerekiyor. Öbür türlü bir basışta defalarca basılmış gibi giriş okursunuz.
Kesme hattına mı bağlı peki buton?

mistek

Normalde EXTI kesmesi ile okuyacağım ama şimdilik if şartı ile döngü içerisinde kontrol ediyorum. Kesme ilede denedim. 1 kez basıyorum 4-5 kez kesmeye gidiyor.

bulut_01

Buton kısmını opto kullan pc817 ile sorun kalmıyacaktır.
YENİLMEZ..

mistek

Çok lüks olur, birde PCB'yi çizdim yazılımsal halletmeye çalışacağım.

Butonla uğraşırken başka bişeyi farkettim dipnot olarak dursun burada.
NRST girişine kondansatör yeri bırakmıştım ancak takılı değildi ne zaman parmağımı sürsem resetleniyordu. 100n kondansatör taktım artık parmağımdan reset almıyor...

yldzelektronik

Alıntı yapılan: mistek - 20 Şubat 2014, 19:02:16
...
Butonla uğraşırken başka bişeyi farkettim dipnot olarak dursun burada.
NRST girişine kondansatör yeri bırakmıştım ancak takılı değildi ne zaman parmağımı sürsem resetleniyordu. 100n kondansatör taktım artık parmağımdan reset almıyor...

Genel bir soru;

Bu durum pcb dizaynı ile alakalı olabilir mi?

Çünkü ben de bazen benzeri durum ile karşı karşıya kalıyorum.Ancak genelde kapasite kullanmadan da bu tip bir duruma düşmüyorum.Yada Pic serisi denetleyicilerde de bu sıkıntıyla karşılaşmıyordum..

Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

(mistek.Umarım konunu dağıtmıyorumdur.Konuyla alakalı olduğunu düşündüm..)
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

mistek

Bingo! Gecikme koyup hallettiğimi düşündüğüm pin sorunu olmamış. Saatlerdir çalışıyormuş gibi davranıyordu ama biraz önce baktım yine takılmış.

Z hocanın önerisine uyup init etmeyi deneyeceğim. Sadece mosfeti süren buton ve pinde sıkıntı var. Hatta şunuda yaptım görevi başka bir butona devrettim bu sefer sorun o pinde ortaya çıktı işin garip tarafı aç kapat için bayrakları izliyorum.
Tuş basılıyor basıldığına dair geri bildirim alıyorum hemen altındaki ilgili bayrak hiç kıpırdamıyor en son takıldığı haliyle duruyor. Program içerisinde 1 yap diyorum takıldıysa yapmıyor 0 yap diyorum yine takıldıysa yapmıyor. Hani bayrak değişse diyeceğim ki ilgili pin registerına data yazılıyor ama pin bunu anlayamıyor öyle bi sorunda gözükmüyor. Yükü takmazsam herşey normal tıkır tıkır çalışıyor.

Ramiz

Alıntı yapılan: mistek - 20 Şubat 2014, 22:31:02
Bingo! Gecikme koyup hallettiğimi düşündüğüm pin sorunu olmamış. Saatlerdir çalışıyormuş gibi davranıyordu ama biraz önce baktım yine takılmış.

Z hocanın önerisine uyup init etmeyi deneyeceğim. Sadece mosfeti süren buton ve pinde sıkıntı var. Hatta şunuda yaptım görevi başka bir butona devrettim bu sefer sorun o pinde ortaya çıktı işin garip tarafı aç kapat için bayrakları izliyorum.
Tuş basılıyor basıldığına dair geri bildirim alıyorum hemen altındaki ilgili bayrak hiç kıpırdamıyor en son takıldığı haliyle duruyor. Program içerisinde 1 yap diyorum takıldıysa yapmıyor 0 yap diyorum yine takıldıysa yapmıyor. Hani bayrak değişse diyeceğim ki ilgili pin registerına data yazılıyor ama pin bunu anlayamıyor öyle bi sorunda gözükmüyor. Yükü takmazsam herşey normal tıkır tıkır çalışıyor.

Sıkıntılı kısıma ait şemayı yaınlayabilirmisiniz? Ben daha sorunun ne olduğunu tam olarak anlayamadım..
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

mistek

@Ramiz
Sorun: Tuşa basıp mosfeti on/off yapıyorum. İşlemci takılmıyor ama mosfet bazen on/off olmuyor. Bir önceki konumunda takılı kalıyor taaki resetleyene kadar.