Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

İşlemci pini kilitleniyor.

Başlatan mistek, 20 Şubat 2014, 08:20:53

Mr_YAMYAM

Olası hatalar ve öneriler.
Besleme ne tür bir besleme devresidir. Aşırı veya kabul edilebilir seviyede ripple varmıdır. (Özellikle yükte)
Sistem GROUNDING (şaseleme) ne tür mantıkla yapılmıştır. Yük esnasında sistem şaselemesindeki AC gerilim kaçakları olağan değerlerde mi?
Öneriler:
Öncelikle sistem besleme gerilimi için tam yük altında gürültü ve ripple değerleri ölçünüz. Osilaskopu AC 10mV  DIV kademesinde ölçüm yapınız. Kabul edilebilir değer max 50mV olmalıdır. (Devre özelliklerine göre)
Besleme devresi ölçümlerinden sonra İlgili entegrenin besleme uçlarından da aynı ölçümler yapılmalıdır.
DİKKAT:
Bu ölçümlerde sistem sıfır noktası çok iyi belirlenmelidir. Herhangi bir yerden alınacak sıfır değeri yanıltıcı olabilecektir. En ideal sıfır noktası ana besleme (dekuplaj) kondansatörlerinin sıfır bağlantısıdır.
İkinci olarak;
Sistem ana sıfır noktasına göre diğer ground noktaları (Özellikle işlemci ground) arasında AC gerilim farkı bulunuyormu? Ana dekuplaj kondansatörlerinin bağlandığı uç (lar) sistem sıfır noktası olarak alındığında diğer sıfır noktalarında ne tür AC dalgalanmaları görülmektedir. Sistem yük altında çalışırken tüm şase noktalarından AC ve ripple ölçümleri yapılmalıdır. Bu testte istenmeyen bir AC gerilim dalgalanması görülüyorsa sistem grounding (şaseleme) hatalı yapılmıştır.
Devrenin özelliklerine göre çözüm sunulabilir.

mistek

@Mr_YAMYAM sabah tek tek bunlara bakacağım öneri için teşekkürler.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Mr_YAMYAM

Rica ederim.
Kabaca sistem resmi koyabilirseniz daha fazla yardımcı olmaya çalışırım.
Özellikle mosfet ve buton şaseleri nereden bağlandı bunlar önemlidir. Bu iki bağlantı, sistem ana dekuplaj kondansatörlerinin dibinden yapılmalıdır.

Ramiz

Alıntı yapılan: mistek - 21 Şubat 2014, 00:03:56
@Ramiz
Sorun: Tuşa basıp mosfeti on/off yapıyorum. İşlemci takılmıyor ama mosfet bazen on/off olmuyor. Bir önceki konumunda takılı kalıyor taaki resetleyene kadar.

Peki takılan P15 mi? P1 mi?
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

mistek

PCB pek anlaşılır değilde şöyle göstereyim

Mosfet ve giriş GND alttaki küçük GND alanına bağlı. Oradan uzattığım yol ile büyük GND bağlantısına kuplaj kondansatörleri,butonlar bağlı.

mesaj birleştirme:: 21 Şubat 2014, 00:18:06

Alıntı yapılan: Ramiz - 21 Şubat 2014, 00:15:22
Peki takılan P15 mi? P1 mi?

Hocam itiraf edin konuyu hiç okumadınız ? :)

B1 takılmıyor gibi gözüküyor en azından geri bildirim o yönde. Çıkış takılıyor.

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mistek - 21 Şubat 2014, 00:16:42
Mosfet ve giriş GND alttaki küçük GND alanına bağlı. Oradan uzattığım yol ile büyük GND bağlantısına kuplaj kondansatörleri,butonlar bağlı.
Yanlış uygulama.
Mosfet ve butonun sıfır noktası ana besleme ucuna bağlanmalıdır.
Bu ground üzerindeki her dalgalanma işlemciyi etkileyecektir.
Eğer vaktin varsa bir prensip şeması çizeyim

mistek

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 21 Şubat 2014, 00:19:46
Yanlış uygulama.
Mosfet ve butonun sıfır noktası ana besleme ucuna bağlanmalıdır.
Bu ground üzerindeki her dalgalanma işlemciyi etkileyecektir.
Eğer vaktin varsa bir prensip şeması çizeyim

Çok iyi olur hocam en azından hatamı tekrarlamam bundan sonra. Sorunun kaynağını bilirsem boşa kürek çekmem en azından.

Ramiz

Alıntı yapılan: mistek - 21 Şubat 2014, 00:16:42
Hocam itiraf edin konuyu hiç okumadınız ? :)

B1 takılmıyor gibi gözüküyor en azından geri bildirim o yönde. Çıkış takılıyor.

Okudum. Okudumda ilk başta çıkış takılıyor sandım. Sonra giriş takıldığı yönünde bir kanıya vardım. Emin olmak için sordum. Girişin takıldığından emin olmak için, pcb üzerinde varsa led e yoksa, dip led+direnç ile, system i init ettikten sonra while(1) döngüsü ile buton = led kodu yazıp, butonu deneyebildiğinizce denermisiniz?

Bence sorun çıkıştan kaynaklanıyor ama şudur diyebilmek için bir sürü şey denemek gerekli. Birde keşke, çıkışı opto ile sürse idiniz..

mesaj birleştirme:: 21 Şubat 2014, 00:35:07

Uykulu gözlerle yanlış anlamışım. Çıkış takılıyorsa,

L1 nedir? Role falanmı? Ve eğer role ise, kontaklarında 220v gibi yüksek bir gerelimimi kontrol ediyorsun?
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

Mr_YAMYAM

Temel prensip şeması.
[IMG]http://i.imgur.com/3UPbxRF.png[/img]
Sizdeki verileri örnek alarak çizilmiş bu şemada görüldüğü üzere tüm ground noktaları aynı noktadan alınmaya dikkat edilmelidir.
Kırmızı ile gösterilmiş olası bir bağlantı, oldukça hatalı bir bağlantı şeklidir. Özellikle güç devrelerinin sıfır noktası (şase) bağlantısı en kısa yoldan ve mümkün olan en kalın iletken ile irtibatlanmalıdır.
Güç devresinin bağlantısının işlemci şaselerinden geçmesi, güç çekildiği anda işlemci üzerinde aşırı ripple ve gürültü oluşturacaktır.
Buton şaselemesi prensip olarak çizilmiş olmakla beraber, buton aktivitesi esnasında oluşan darbelerin emisyon tipine göre değişiklik göstermektedir. Eğer buton üzerinde olası bir darbe oluşuyorsa şaseleme sistemi resimdeki gibi yapılmalıdır. Eğer buton aktivitesi akım gerektirmiyor ve direk işlemci tetiklemesi için kullanılıyorsa işlemciye oldukça yakın monte edilmeli ve şaselenmelidir.

ACİL DURUM ÖNERİSİDİR:
Veriler incelendiğinde (baskı devre yerleşimi) MOSFET ve transistör devresinin olmaması gerektiği yerde bulunduğu anlaşılmıştır.
Acil deneme için, MOSFET ve transistör devresi, plaket üzerinden sökülerek ana beslemeye yakın yerden uzay montajı ile yapılırsa (Şaseler buradan yapılmalıdır) muhtemelen sorun düzelecektir.
Bir başka alternatif ise, güç devresinin beslemesi bağımsız olarak yapılmalı ve bağımsız olarak şaselenmelidir.

mistek

@z hocam program içerisinde yeniden init etme olayını denedim işe yaramadı. Yakılı kalıyor yine.

@Mr_YAMYAM uzay montaj lehim yaptım yine işe yaramadı.

En son sağını solunu beslemeleri giriş çıkışları ölçtüm.

Sonuç? Elektroniği bırakıp tarıma yönelmeyi düşünüyorum.

İlk başta güç kaynağından besliyordum sonra daha garanti olması açısından 12v 7Ah dolu aküden besledim. Devreye hiç yük bağlı değil ve anahtarlanan hiçbişey yok regülatörler bile lineer.

Şimdi ekran görüntülerine gelelim.
Tüm resimlerde
Sarı= 3.3v regülatör çıkış
Mavi= Mosfet Gate ucu
Mor= Ana besleme(akü)
Yeşil= 5v regülatör çıkış

Burada Stop ile sinyali durdurdum

Örnekleme modunu envelope olarak ayarladım ve gelen sinyalleri ekranda biriktirdim. Alttaki bayağı birikmiş hali

Parazite yakından bakış

Peak Detect modu ile görünen

Yani benim devrem parazit üretiyor. Aç kapa yok yük yok çıkış yok.

Bunu nasıl engelleyebilirim? Bayağı bir detaylı işmiş bu PCB çizmek. 

Not
Tuşa dahi basmadım. Durgun haldeyken bu şekilde sinyaller oluştu. Tuşa basınca benzer bozulmalar oluşuyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mistek - 21 Şubat 2014, 15:17:53

@Mr_YAMYAM uzay montaj lehim yaptım yine işe yaramadı.

Sonuç? Elektroniği bırakıp tarıma yönelmeyi düşünüyorum.

lk başta güç kaynağından besliyordum sonra daha garanti olması açısından 12v 7Ah dolu aküden besledim. Devreye hiç yük bağlı değil ve anahtarlanan hiçbişey yok regülatörler bile lineer.
Yani benim devrem parazit üretiyor. Aç kapa yok yük yok çıkış yok.

Bunu nasıl engelleyebilirim? Bayağı bir detaylı işmiş bu PCB çizmek. 
Not
Tuşa dahi basmadım. Durgun haldeyken bu şekilde sinyaller oluştu. Tuşa basınca benzer bozulmalar oluşuyor.

Dur bakalım, öyle küçük bir sorunda elektroniği bırakacaksan tarımı daha başlamadan bırakırsın:D
Hoş tarımcılık iyi bir meslektir ama zordur.
Öncelikle yapılması gerekenler.
İşlemci üzerinde istenmeyen gürültüler görüldüğüne göre öncelikle bunun sebeplerini öğrenmeliyiz. Benim aklıma gelen regülatörler ve besleme ünitesinin durumudur.
Sistemin dekuplaj sorunu olduğu yüksek ihtimalle aşikar. Besleme ünitesinin kalitesi de burada çok büyük etkendir.
Besleme ünitesinde kullanılan kondansatörler kafamı kurcalıyor. Bu tip devrelerde kondansatörlerin ESR değeri önem taşımaktadır. Üstüne üstlük regülatör kondansatörlerinin tipi, şekli, şemali, regülatöre olan uzaklığı bile bu tip parazitlere yüksek oranda sebebiyet vermektedir.
Besleme devresinin özellikleri hakkında bilgi verebilirseniz daha bilimsel açıklamalarla gelebilirim.
Özellikle montaj şekli önemlidir.

mistek

1 tane girişte 220uf Low ESR kondansatör 1 tanede 5v regülatör çıkışında 220uf Low esr kondansatör. Çıkış kapasitesinin hemen dibinde 10uF bunlara çok yakın 100n 1n 1uf.

Mikroişlemci çevresinde 100n-1n kondansatörler ve besleme yoluna seri ferrite bead 26R 100MHz. Regülatörler çakma ld1117 bunların kondansatörleride şemalarında datasheette gösterdiği gibi. Muhtelif kondansatörler var yine.

Mr_YAMYAM

İşlemci haricindeki tüm devrelerin beslemesini kes.
Sadece işlemciye voltajını ver ve çalışma esnasındaki gürültü ve ripple değerlerini ölç.
İşlemcinin grounding (şaseye sıfır) nereden ve nasıl yapılmıştır. Bu yolun olağandan uzun olması ya da bobin gibi davranması olasılığı varmıdır.?
Temel olarak, regülatörün şase noktası ile işlemci şasesi arasında hiçbir gerilim farkı (AC veya DC) olmamalıdır.
Burada oluşan herhangi bir AC veya DC gerilim farkı işlemciyi kilitleyecektir.

Icarus

@mistek: LD1117 bir LDO, çıkış kondansatörü datasheet'in önerdiğinden daha büyük/küçük veya daha düşük ESR'li olmamalı.
Çünkü LDO'lar doğuştan dengesizdirler (inherently unstable)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Icarus - 21 Şubat 2014, 16:22:24
@mistek: LD1117 bir LDO, çıkış kondansatörü datasheet'in önerdiğinden daha büyük/küçük veya daha düşük ESR'li olmamalı.
Çünkü LDO'lar doğuştan dengesizdirler (inherently unstable)

Çok önemli bir konu. +1
Sadece LDO için değil genel olarak belirtmem gerekirse çoğu regülatörlerde benzer durum söz konusudur.
Özellikle regülatör çıkışına konulan ve olması gerekenden daha yüksek kapasitedeki kondansatörler de dengesizliğe sebebiyet verdikleri gibi ground loop'u artırabilmektedirler.