TL3845P sağlamlık kontrolü nasıl yapılır ?

Başlatan Mr.Java, 27 Şubat 2014, 22:47:22

Mr.Java

Kartlarımızda bu entegre en çok arızalanan entegre.Kart üzerinde bağlı olduğu güç elemanlarını sökmeden nasıl kontrolünü yapabiliriz ?

pro73

gnd(5) nolu ayak ile vcc(7) ve output(6) nolu  ayaklar arası diyor ölçer gibi ölçüp kontrolü yapılabilir.

mustafa_cmbz

hatta kartlarınıza göre bir platform yapıp motorlu veyahut manuel elle belirli noktalara inip yaylı pimler ile ölçüm noktalarına dokunup işi seri çekilde de yapabilirsiniz..

Mr.Java

Diyot ölçümü olmaz.Frekans ölçümü yapıyorum bağlı olduğu tristörleri söküp,kartta revizyon zaten yapıldı fakat eski piyasadaki kartlarda revizyon yok ve en çok o kartlar geliyor bize.Benim istediğim parça sökmeden varolan kartı nasıl test edebileceğim.Çünkü voltaj varken test etmek benim ve tristör için çok tehlikeli..

pro73

tl3845 entegrede enerji yok iken 5 nolu ayak ile 7 ve 6 nolu ayak diyot kademesinde ölçüm yapılırsa, 7 nolu ayakta iç besleme  regülatörde kullanılan zener ölçülmüş olunulur. 6 nolu ayaktan ise çıkış ölçülmüş olunur. bu iki ayaktaki eşik gerilim 0.4 - 0.8 volttan düşük ise büyük olasılıkla entegre arızalıdır. benim karşılaştıgım bir çok arızada 3842-3845 entegrede 7 ve 6  nolu ayak eşik gerilimi düşük oluyor. Saglam entegredeki eşik gerilimle mukayese edilebilinilir. Arızalı kart ile ilgili sökme işlemi yapılmadan fikir yürütülebilinilir.