Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

PC HDD Sesi

Başlatan polleme, 04 Mart 2014, 12:43:27

polleme

Bir PC kasasına bir HDD monte ettim ama çok ses çıkıyor. Sesi azaltmak için HDD ile kasadaki montaj yeri arasına ses ve titreşim izolasyonu sağlayacak şeyler koymam lazım ama piyasadan alabileceğim birşey bulamadım. Ne koyabileceğim ve nereden satın alabileceğim konusunda bir tavsiye olursa çok memnun olurum.

Teşekkürler.

t2

SSD alıp, GHOST ile diski aynen kopyalayıp sıfır  HDD Sesi elde edilebilir.

metaltrrocker

Strafor köpük deneyebilirsin  bir nebze azaltır.

polleme

:) t2, çok haklısın. Ben kendime aynen bunu yapardım.

Ama bunu benden isteyen bir arkadaşım, bilgisayar yatak odasında, geceleri sürekli birşeyler indiriyor ve HDD seslerinden uyuyamadığını söylüyor. Bilgisayarı çıkarmaya da razı olmuyor. Bu işlerden anlıyorum diye bana sordu, asla SSD HDD almaz. Eğer ben conta, plastik vs gibi aparatlarla sesi bir nebze azaltabilirsem ne ala, yoksa yapabileceğim başka birşey zaten yok. Birşey almaya gitme fırsatı yok, internetten sipariş edebileceğim bir yer var mı diye dile getirmek istedim.

Mr_YAMYAM

Bir HDD'nin gürültülü çalışması beli başlı sebeplere bağlıdır.
1 HDD tasarım olarak ne kadar sessizdir. (En kötü üretim de olsa belli limitleri vardır)
2 HDD ye aşırı program yüklenip silinmiş mi. Veya çok mu dolmuş.
Olası çözümler:
HDD sistem diski ise. (İşletim sistemi kurulu ise)
DOS açılışında HDD test uygulanmalıdır. Windows altında açılışta programlanabilir. Bozuk bölümleri tarayıp düzelt komutu verilmelidir. Eğer bad sectör görülmüşse tüm HDD, LOW-LEVEL format ile silinip yeniden işletim sistemi kurulmalıdır.
HDD testten sonra tüm gereksiz dosyalar silinmelidir. Özellikle explorer klasörü içerisindeki (masaüstü) gereksiz dosyalar tüm sistemi ağırlaştırdığı gibi aşırı sese de sebep olmaktadır. Özellikle karşıdan yüklenen klasörü içerisindeki aşırı büyük bitstream dosyaları (video akışları gibi) aşırı ses ve ağırlığa sebep olmaktadır.
Herhangi bir zararlı yazılım ihtimaline karşı emin olunmalıdır.
Tüm bu koşullar yerine getirildiğinde HDD ye önce defragment (disk birleştirme) yapılmalıdır. En son olarak boş alan birleştirilmeli ve parçalanmış dosyaların miktarı görülmelidir. Parçalanmış dosyaların miktarı çok ise ve özellikle işletim sistemi dosyaları ile ilgiliyse, low-level format atılmak suretiyle sistemi yeniden kurmalıdır.
Boş alan birleştirmesi de oldukça önem taşımaktadır. Silinmiş dosyaların aslında silinmemiş olduğunu, boş alan içerisinde belli datalar halinde kaldıklarını bilmekteyiz.
HDD sistem diski değil, sadece veri diski ise iyi bir defragment ve boş alan birleştirmesi sorunu halledecektir.
http://www.mydefrag.com/Manual-DownloadAndInstall.html
Linkteki ücretsiz program çoğu sorunları aşmada yardımcı olacaktır.

polleme

Peki diskin yeni kurulduğunu ve diskte hiçbir sorun olmadığını düşünürsek diskin kasa ile mekanik teması sonucu oluşan gürültüyü azaltmak için hangi ürünler kullanılabilir ve nereden temin edilir? Bazı yabancı sitelerde diskin vida deliklerinin olduğu yerlere conta benzeri ürünlerin konduğunu görmüştüm. Gürültüyü cidd oranda azalttığı söyleniyor. Tıpkı çamaşır makinaları içindeki motoru tutan yaylı sistem gibi.

ercan_t

merhaba,

bilgisayar kasası Çok büyük ise içerisinde yankı yapabilir hdd yi dışarı çıkarıp altına lastik koyabilirsin.

Bende 80 Ltrelik akvaryum var ve harici kabarcık motoru normalde çok ses yapıyor ama altında çok yumuşak lastik koymuşlar masada titrediğini görebiliyorsun ama ses çıkmıyor lastikleri çıkarınca sesinden duramazsın ,
motor AC gerilimle çalışıyor eski kapı zilleri gibi pompaya titreterek hava üretiyor bu da çok ses demek.
akvaryum hava motorlarındaki taktikleri kullanabilirsin.

polleme

Akvaryum motorlarında genelde cama yapışabilen vakumlu tutaçlar oluyor. Bunu parçaları alıp diskin altına koyabilirim ama vidalama şansı olmaz sanırım. Yine de bir bakayım. Boşta bir motor var. Ama yuvarlak ve içinden vida geçebilen conta türü şeyler daha ideal olur gibi geliyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: polleme - 04 Mart 2014, 17:55:34
Peki diskin yeni kurulduğunu ve diskte hiçbir sorun olmadığını düşünürsek diskin kasa ile mekanik teması sonucu oluşan gürültüyü azaltmak için hangi ürünler kullanılabilir ve nereden temin edilir? Bazı yabancı sitelerde diskin vida deliklerinin olduğu yerlere conta benzeri ürünlerin konduğunu görmüştüm. Gürültüyü cidd oranda azalttığı söyleniyor. Tıpkı çamaşır makinaları içindeki motoru tutan yaylı sistem gibi.
Yeni kurulmuş dahi olsa bir diskteki gürültü sorunu farklıdır.
Kurulum hatalı yapılmış olabilir.
Kurulum esnasında bile zararlılar çöreklenmiş olabilir. (Çok başıma geldi)
Harddiskte BAD SECTOR'ler olabilir. (Kurulumda geçmeyeceği gibi daima artacaktır)
Bir harddiske format atmak tüm verileri asla silmez. Kurulumda tüm verilerin silindiğini düşünsek bile boş alan aslında muhtelif datalardan oluşmaktadır. Bunun tek çaresi zero-fill komutu ile sıfır doldurulmasıdır.
Buradaki sorun sıfır bir harddiskin (aynı marka ve model) gürültü seviyesidir. Normal çalışan bir harddisk veri yükleme ya da kaydetme anında küçük tıkırtılar şeklinde gürültü çıkartırlar. Ancak bu gürültü seviyesi rahatsızlık verecek derecede değildir. Özellikle büyük kasalarda. Eğer bir gürültü hasıl olmuşsa bunun sebebi farklı bir sorundur.
Bu soruna net bir teşhis koyabilmek için HDD, HDD TUNE programı ile detaylıca taranmalı ve test edilmelidir.
[IMG]http://i.imgur.com/N208u3m.png[/img]
Resimde benim kötü HDD nin benchmark sonucu görülmektedir.
Bir HDD nin gürültü sorunları için öncelikle bu veriler önemlidir.

Conta benzeri ürünler sarsıntıyı yumuşatsa da sonuçta HDD civatalar ile şaseye bağlıdır. Üstelik tespit için HDD ile şase arasında çok fazla aralık bulunmamaktadır. Ciddi bir izolasyon yapmak HDD yuvasında pek olası değildir.

t2

Sabit diski kasaya vidalamayıp üzerine 2-3 kat bez sararak yuvasına sıkıştırabiliriz. Bu durumda ses önemli ölçüde azalır.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: t2 - 04 Mart 2014, 19:06:59
Sabit diski kasaya vidalamayıp üzerine 2-3 kat bez sararak yuvasına sıkıştırabiliriz. Bu durumda ses önemli ölçüde azalır.
Böyle bir durumda soğuyamayan HDD, bir süre sonra sahibine iyice kızacak ve ağzına geleni sayacaktır ;D

t2

Emin misiniz, diskin bu kadar soğumaya ihtiyacı var mı?

polleme

Soğumak için fandan faydalanamazsa bir süre sonra ciddi ısınır, hemen arızalanmasa da ömrü ciddi oranda azalır.

t2

Notebook diskini düşünelim. Pek soğuduğu söylenemez. Masaüstü  için modern 3.5" disk de  bence pek soğuma ihtiyacı yoktur. İşin aslını bilmiyorum. Soğuma ihtiyacı olsa soğutucusu olur. ama yok. pek gerek yok demek ki. el değmeeycek kadar sıcak olması zaten karşılaşılmayan durum. Isıdan dolayı sabit diskin bozulduğunu duymadım. belki gerçekten bozulur.

mistek

@t2 hocam ozaman neden HDD sıcaklığını ölçüyor bu anakartlar?

Western Digital HDD yazın(ortam sıcaklığı 32 derece HDD sıcaklığı 45-50) yüksek sıcaklık uyarısı veriyordu.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R