pıc 16f877a ile sd ye verı kaydetme lütfen yardım

Başlatan ufuk327, 11 Mart 2014, 17:05:00

ufuk327

benim yaptıgım projede sensorden alınan verıyı istenen zaman aralıklarında kaydetmem gerekıyor . suan sensorden alınan verı ıle zamanı lcd yazdırmayı yaptım ama bu lcd de kı degerlerı kaydetmem lazım . oncelılıklı hedefım sd kartta kaydetme bu konuda yardım istiyorum .nasıl kaydedebılıırım ?

baran123

Merhaba verileri önce eeproma kaydedip sonra okuma gibi işlemleri öğrendikten sonra sd ye gecmenızı tavsıye ederim sd olayı baya uzunçünkü

İyi çalışmalar

LukeSkywalker

gokhangokcen

son bir yıldır bu ACİL ne kadar da moda oldu :)

yaptığın kodu bir koy bakalım,öncelikle ne kadar uğraştın sd karta kaydetmek için neresinde takıldın? hangi aşamadasın ve ne konuda yardım istiyorsun?
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

Recep METE

Alıntı yapılan: gokhangokcen - 16 Mart 2014, 10:36:45
yaptığın kodu bir koy bakalım,öncelikle ne kadar uğraştın sd karta kaydetmek için neresinde takıldın? hangi aşamadasın ve ne konuda yardım istiyorsun?

Arkadaş doğru söylüyor.Kodu görmeli.Bende buna benzer bir proje üzerinde çalışıyorum.Belki yardımcı olabilirim.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

armas

Hazır konu açılmışken uzun zamandır kafama takılan basit bir kaç şey sorayım belki cevap gelir. Şimdi denetleyicideki hafıza yetersiz geldiği için yapmak istediklerimizi harici RAM lerle yapıyoruz. Peki ben küçük ses dosyalarını da aynı şekilde sd karta yazıp okuyabilir miyim? Ya da bunun için üzerine işletim sistemi kurulabilen bir sistemmi seçmem gerekiyor. 3 butonlu  basit bir uygulama düşünelim. Her bir butona bastığımda kaydetmiş olduğum 3 farklı sesi mikrofondan çıkarabilir miyim? Eğer böyle bir şey varsa nereden başlamam gerekiyor.

RaMu

Alıntı yapılan: armas - 18 Mart 2014, 07:57:45
Hazır konu açılmışken uzun zamandır kafama takılan basit bir kaç şey sorayım belki cevap gelir. Şimdi denetleyicideki hafıza yetersiz geldiği için yapmak istediklerimizi harici RAM lerle yapıyoruz. Peki ben küçük ses dosyalarını da aynı şekilde sd karta yazıp okuyabilir miyim? Ya da bunun için üzerine işletim sistemi kurulabilen bir sistemmi seçmem gerekiyor. 3 butonlu  basit bir uygulama düşünelim. Her bir butona bastığımda kaydetmiş olduğum 3 farklı sesi mikrofondan çıkarabilir miyim? Eğer böyle bir şey varsa nereden başlamam gerekiyor.

Genelde harici eeprom kullanıyoruz ram değil.
Ses dosyasını tabiki sd karta yazıp okuyabilirsin,
İşletim sistemi kurmana gerek yok.
3 butonlu karmaşık bir uygulama oluverir yolun başındayken,
yaptıktan sonra basit gelir,
eğer mikrofon bobinliyse ses çıkarabilirsin.
Ses kayıt entegrelerinden başlayabilirsin 1 dk felan ses kaydedebilirler,
ama tavsiye etmem.
18f serisi picle sd kartdan wav dosyası okuyabilisin, bolca örnek var,
netten videoları izlemeni tavsiye ederim ve örnek projeleri incelemeni, yol gösterici olur,
elm chan audio player diye bak güzel örnek.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

armas

RaMu hocam vermiş olduğun bilgiler başlangıç için çok yararlı oldu. Çok teşekkür ediyorum. Biraz araştırdıktan sonra internette yapılan güzel uygulamalara rastladım. Ben de küçük bir uygulama yapmaya karar verdim ve nasıl yapabilirim diye araştırırken  vs1011 mp3 decoder IC si ile karşılaştım. SPI ile haberleşerek sd karttan bilgileri çekip hoperlörden çıkarabilirim bu entegre ile. Fakat ben buna geçmeden önce harici bir eeproma veri yazıp okumak istiyorum. 24c08 , 24c512  gibi atmel firmasının çıkardığı eepromlar var. Fakat hafızaları çok küçük gibi. Benim yapmak istediğim ilk etapta  4-5 tane 2 sn lik sesleri(kelime tarzında )   çıkarmak bunun için vs1011  tarzı bir entegre kullanmaya gerek var mı? Yoksa başka türlü nasıl yapabilirim. Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

RaMu

vs1011 mp3 decoder IC
adınında söylediği gibi bir mp3 decoder entegresi
mp3 olarak kaydedilmiş veriyi sese dönüştürmek için kolaylık sağlıyor,
ama bu entegreyi yönetmekte kolay iş değil bence boşver onu.

Dediğim gibi 18f serisi bir pic ile sd karttan wav uzantılı ses dosyalarını çalan projelere bak.
Md. programlama bilgin ne düzeyde bilmediğim için pek birşeyde söyleyemiyorum,
çoğumuz için sd kart okumak hele bundan ses çalmak uzun iş,
forumda z hocanın sd kartla ilgili dökümanı konusu var, ona bakarsan anlarsın ne demek istediğimi.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

ufuk327

Alıntı yapılan: baranekrem9 - 16 Mart 2014, 01:13:00
Merhaba verileri önce eeproma kaydedip sonra okuma gibi işlemleri öğrendikten sonra sd ye gecmenızı tavsıye ederim sd olayı baya uzunçünkü

İyi çalışmalar
cok tessekkurler bende arastırıdım cok uzun sürüyordu ve sd yerı serı haberlesme ıle  bilgisayara kaydedecegım ama bunun için veri tabanı falan bılmem gerekıyormusu sanırım verı tabanı omadan işi halledebılırmıyım ?

baran123

Güzel bir proje için gerekli size tavsiyem eğer bu projede uzun zaman çalışıp iyi bir şey ortaya dökmek istiyorsanız picden aldığınız verileri C# Programlama dili ile güzel bir arayüz yaparak bunları bir veri tabanına kaydetmeniz zaten picden aldığınız bir veriyi-sayıyı pcde görebilirseniz bunun peşini bırakmazsınız emin olun bende böyle bir çalışmaya başlayacağım bence bu fikir güzel bu projeyi yaparken çok çok çok şey öğrenirsiniz emin olun ben öyle öğreniyorum kendimce büyük bir hedef belirliyorum parçalıyorum parça parça yaparak dünyanın tecrübesini bilgisin öğreniyorum çok da işime yaradı bence bir gözden geçirin derim iyi çalışmalar :)

ufuk327

Alıntı yapılan: baranekrem9 - 01 Nisan 2014, 20:36:24
Güzel bir proje için gerekli size tavsiyem eğer bu projede uzun zaman çalışıp iyi bir şey ortaya dökmek istiyorsanız picden aldığınız verileri C# Programlama dili ile güzel bir arayüz yaparak bunları bir veri tabanına kaydetmeniz zaten picden aldığınız bir veriyi-sayıyı pcde görebilirseniz bunun peşini bırakmazsınız emin olun bende böyle bir çalışmaya başlayacağım bence bu fikir güzel bu projeyi yaparken çok çok çok şey öğrenirsiniz emin olun ben öyle öğreniyorum kendimce büyük bir hedef belirliyorum parçalıyorum parça parça yaparak dünyanın tecrübesini bilgisin öğreniyorum çok da işime yaradı bence bir gözden geçirin derim iyi çalışmalar :)
suan bu proje de sımulasyonunu yaptım ama bu kez ds1302 yı calıstıramıyorum . baglantıları tam gıbı ama neden calısmıyor anlamadım

baran123