Arduino Yun

Başlatan polleme, 19 Mart 2014, 23:07:43

polleme

Arduino serisinin bu kartı hakkında ne düşünürsünüz? Alıp deneyen oldu mu acaba? Kart üzerinde bilinen Arduino'nun tüm özellikleri yanında Linux işletim sistemi de geliyor, Ethernet ve wifi erişim imkanları var, USB host port var ve Arduino ile Linux bir bridge port üzerinden haberleşebiliyor. Arduino'nun kendi kodlaması yanında Linux tarafında Python ile de programlama imkanı var.

Bu özellikleri ile gözüme şık göründü. Fiyatı epeyce tuzlu. Değer mi bilmiyorum.

muhendisbey

Alternatif olarak şu ürün de var.
http://www.pcduino.com/
Aslında elimde olsun istiyorum.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

polleme

pcDuino neredeyse 100 TL daha ucuz. Yeni modelde wireless ve Arduino kartlarına göre dizili soketler var. Eski modelde Arduino uyumu vardı ama kartları doğrudan pcDuino üzerine takmak mümkün değildi, bir adaptör kullanmak gerekiyordu. Evet pcDuino bir alternatif olabilir. Aradaki fark gördüğüm kadarıyla şu: pcDuino üzerinde Linux çalıştırıp Arduino IDE'yi Linux üzerinden koşturup işlem yaparken Arduino Yun üzerinde Arduino ve Linux ayrı modüller halinde var, bunlar birbiri ile bir bridge üzerinden haberleşiyorlar. Yani bu şu demek: Yun üzerinde Linux ve Arduino tamamen bağımsız olarak ta kullanılabilir.

muhendisbey

Evet
Ancak birşeyi merak ettiğimden hep almaktan uzak durdum.
Bunlar allwinner A10 kullanıyorlar
Cubieboard'ta öyle
Şimdi ben pcduino imajını istersem cubieboard'ta kullanamaz mıyım?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

polleme

Gördüğüm kadarıyla Cubieboard Lubuntu denilen özelleştirilmiş bir Ubuntu versiyonunu kullanıyor. pcDuino ise doğrudan Ubuntu çalıştırabiliyor. İmajlar birbiri yerine yüklenip çalıştırılabilir belki, ama her kartın üzerindeki port ve GPIO uçlarına ilişkin özelleştirilmiş eklentiler eksik olacaktır, bunların sonradan yüklenmesi gerekebilir, bunlar ciddi zaman da alabilir.

muhendisbey

Alıntı yapılan: polleme - 20 Mart 2014, 10:00:31
özelleştirilmiş eklentiler
arduino'nun header yapısını mı kastediyorsunuz?

Bu aynen şuna benziyor kubuntu kde çalıştıran lubuntu lxde çalıştıran, ubuntu gnome çalıştıran... gibi. Hepsi aslında ubuntu farklı olan gui.

polleme

Anlatamadım, kastettiğim o değildi. Bazı imajlarda o donanımın çalışması için gerekli bazı sürücüler gömülü geliyor. Farklı bir kartta gerekli sürücüler eksik olursa bazı fonksiyonlar çalışmayacak veya eksik işlevli olacaktır. Güncel sürücülerin yüklenmesi gerekebilecektir. Yoksa elbette hepsi aynı Ubuntu olabilir.

muhendisbey

Dediğinizi anladım yani atıyorum birisinde wifi modülü var diğerinde yok aradaki sürücü meselesi...

Cubieboardun A10 serisi yaklaşık olarak Pcduino1 ile aynı donanıma sahip. İkisinde de ekstra donanım göremedim.
Kaldı ki olsa dahi respiratory'den yada diğer imajdan gerekli sürücüleri almak çokta zor olmasa gerek.
http://www.cutedigi.com/development-tools/pcduino/pcduino-an-minipc-with-arduino-headers.html

polleme

Linux'a hakim biri için konuştuğumuz konular çok zor değil. Ama ben öyle bir farklılık olursa altından kalkamam. Sürücüler, yükleme, derleme gibi konuları bilmek ve kernel'a belli derecede hakim olmak gerek.

muhendisbey

Orası öyle. Biraz bilgi ister.

Gökhan BEKEN

HORT!

Bu kartın performansını test eden oldu mu?
Raspberry'e göre nasıl? Ben raspberry'den hiç memnun kalmadım, zora gelince spi'dan veri kaçırıyor(eksik okuyorum)
çevrebirimleri düzgün çalışıyor mu?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

CoşkuN

Alıntı yapılan: Gökhan BEKEN - 14 Eylül 2015, 15:37:47
HORT!

Bu kartın performansını test eden oldu mu?
Raspberry'e göre nasıl? Ben raspberry'den hiç memnun kalmadım, zora gelince spi'dan veri kaçırıyor(eksik okuyorum)
çevrebirimleri düzgün çalışıyor mu?
SPI'dan veriyi nerede okuyorsun? Linux üzerinden mi yani?

Gökhan BEKEN

Evet hocam, wiring pi kütüphanesini kullanıyorum. Ethernetten bilgi alışverişi(ftp ile dosya gönderirken felan) yaparken spi okumalarım saçmalıyor ve harici kesmeler gecikiyor.
Zaten internette gördüğüm kadarıyla bu tarz sorunlar yaşayanlar varmış. 

CoşkuN

Linux çalıştırırken böyle olması normal gibi geliyor bana, real time çalışma konusunda bir söz vermiyor çünkü linux.
Arduino Yun kartının yapısı biraz daha farklı. Üzerinde bir tane Atmega mikrodenetleyici bir tane de Linux koşturan ayrı bir işlemci var. Atmega ile Linux İşlemci UART üzerinden bağlantı kuruyor. Yani linux ayrı çalışıyor mikrodenetleyici işleri ayrı.

Gökhan BEKEN

Yani bir şey farketmez diyorsunuz sanırım.
Akım sorunum olmasa raspberry a+ yerine daha güçlü bir SBC seçeceğim ama raspberry a+ kadar akım dostu başka bir SBC bulamadım.
Akım çok önemli projem için.