cocox ide

Başlatan interrupter, 09 Nisan 2014, 16:11:24

learner

Chipe program atmak için elimde J-link var. Coocox da "C:\Program Files\SEGGER\JLinkARM_V484f\JLinkGDBServerCL.exe" satırını ekledim. Ama bir türlü flash download yapamdım.

muhittin_kaplan

debug daki seçimleri felan yaptınız mı

interrupter

stm32f407-discovery nin üzerinde swd birimi var herhangi programlayıcıya ihtiyaç olmadan yazılım yüklenebiliyor.

peki arkadaşlar bu kit için keilde registerlerle yazılım geliştirildiği gibi dersler var bunun aynısını birde en çok kullanılan ve tavsiye edilen kullanışlı kütüphaneleri öğreteccek arkadaşlarımız var mı   örneğin  benim bulduğum bazı seyler. gpıo biribi için

. The GPIO_InitTypeDef is a structure defined in the ST's library and it contains all the properties you can configure on the corresponding peripheral:

Speed
    Mode
    Type
    Pull up/pull down resistors

The GPIO ports require a clock to operate, by default this clock is not connected to the peripheral and needs to be configured.  On the STM32F4xx the GPIO ports are connected to the AHB1 bus (the first out of 3 advanced high-performance buses). Enabling the clock:
RCC_AHB1PeriphClockCmd(RCC_AHB1Periph_GPIOD, ENABLE);
1

The GPIO's clock can be anything of the following:

GPIO_Speed_2MHz

GPIO_Speed_25MHz
    GPIO_Speed_50MHz
    GPIO_Speed_100MHz

On the STM32F4 the GPIO can have up to 4 modes (check the datasheet for which modes are available for which pin):

GPIO_Mode_OUT for digital output
    GPIO_Mode_IN for digital input
    GPIO_Mode_AN for analog input
    GPIO_Mode_AF for the alternate functions (like SPI, I²C, USART, ...)

The type indicates the hardware configuration of the pin which can be:

GPIO_OType_PP, a push-pull is driving the output
    GPIO_OType_OD, the output is open-drain

Next we can configure pull up, pull down resistors or nothing at all for each pin:

GPIO_PuPd_NOPULL, no resistor connected
    GPIO_PuPd_UP, pin is connected to a pull up resistor
    GPIO_PuPd_DOWN, pin is connect to a pull down resistor

Let us assume that we would like to configure pins 11 and 12 of PortD as digital outputs at full speed, with a push-pull and no pull up or pull down:
GPIO_InitTypeDef GPIO_InitStructure; RCC_AHB1PeriphClockCmd(RCC_AHB1Periph_GPIOD, ENABLE); GPIO_InitStructure.GPIO_Pin = GPIO_Pin_11 | GPIO_Pin_12; GPIO_InitStructure.GPIO_Mode = GPIO_Mode_OUT; GPIO_InitStructure.GPIO_OType = GPIO_OType_PP; GPIO_InitStructure.GPIO_Speed = GPIO_Speed_100MHz; GPIO_InitStructure.GPIO_PuPd = GPIO_PuPd_NOPULL; GPIO_Init(GPIOD, &GPIO_InitStructure);
1
2
3
4
5
6
7
8

GPIO_InitTypeDef GPIO_InitStructure;
GPIO_InitStructure.GPIO_Pin = GPIO_Pin_11 | GPIO_Pin_12;
GPIO_InitStructure.GPIO_Mode = GPIO_Mode_OUT;
GPIO_InitStructure.GPIO_OType = GPIO_OType_PP;
GPIO_InitStructure.GPIO_Speed = GPIO_Speed_100MHz;
GPIO_InitStructure.GPIO_PuPd = GPIO_PuPd_NOPULL;
GPIO_Init(GPIOD, &GPIO_InitStructure);

I've written this post also for myself as a kind of a cheat sheet when I need to configure my general purpose I/O ports.

http://patrickleyman.be/blog/stm32f4-gpio-configuration/  sitesinden alıntı

coide için ayrı baslık kütüphaneler için kilitli ayrı bir baslık oluşturamazmıyız .    burada genel tartısmalar olur diğer başlıklara  da döküman oluşturmak için kesin bilgileri aktarabiliriz. lütfen konu ile bilgili arkadaşlar bu konuyu canlandıralım 

muhittin_kaplan

picprojede de örnek bolca mevcut diye düşünüyorum. Sen Yinede Muhittinkaplan.com adresine bak istersen.

mesaj birleştirme:: 01 Haziran 2014, 17:54:03

Ama Hepsini Birden Hap Şeklinde Değilde Projelerle Uğraşırken Öğrenmende Yarar Var.

mesaj birleştirme:: 01 Haziran 2014, 17:54:50

http://www.emcu.it/STM32F4xx/STM32F4-Library/STM32F4-Library.html#After_unzip_the_library_you_see_a_file

interrupter

aa yok estafurullah mesele hap meselesi değil. arm kocaman bir deniz hatta benim için bir okyanus. bildiklerimde okyanusta bir damla olabilir ancak.
daha öncede dediğim gibi c de sorunum yok orta düzeyde c bilgim var süreklide geliştirmeye çalışıyorum kendimi. bazı sorularım anlamadığım seyler size göre komik gelebilir ama benim için bir bilinmeyen olduğu için belkide bana göre mantıklıdır :)  bir soru sorabilmek içinde konu ile ilgili birşeyler bilmek gerekli. bu yüzden affınıza sığııyorum eğer yaptığım bir gaf varsa..

öncelikle register bazında program yazabiliyorum. kütüphane oluşturabiliyorum. denetleyici üzerindeki birimlerin çalışmasını yorumlayabiliyor ve gerekli init işlemlerini ihtiyacıma göre yapabiliyorum  ama programlar tek bir işlemci için geçerli oluyor malesef 

ben genel arm işlemcilerde kullanabileceğim şekilde kütüphaneler öğrenmek istiyorum yada yarın bir gün stm32f4-discovery değilde st nin baska bir kitine kolaylıkla geçiş yapmak istiyorum. 

sizden istediğimde  gpıo dur  dac tır adc dir rng dir bu ayrı modüller için kullandığınız genel kütüphaneler hakkında bilgi sunabilirmisiniz. aceleside yok bu ay gpıo ile ilgili bişeyler aktarırsınız gelecek ay baska bir birim ile ilgili bilgi aktarırsınız. sizlerin (bilgi sahibi arkadaşlar) bileceği iş tabi bu konuda kesinlikle zorlama olamaz. ama benim amacımda hap meselesi değil yada armut piş ağzıma düş olayıda değil. coide ile herkesin faydalanabileceği ciddi anlamda bir döküman havuzu oluşturmak. genel olarak araştırdım bayağı bir kişi kişisel blog unda coide ye giriş seiyesinde baslangıç yapmış ama devamı yok.  benim aklıma gelen de su oldu  acaba bir hevesle baslayım sonra bu derleyicinin fos olduğunu görüp boşladılar mı gibi seyler geldi. o yüzden kusuruma bakmayın belki bilgi eksikliğimden dolayı komik sorular sorabilirim