OpenCv Code::Blocks Kurulumu

Başlatan yldzelektronik, 09 Mayıs 2014, 17:38:32

yldzelektronik

Meraba.

Code::Blocks ile opencv kütüphanelerini kullanmaya çalışıyorum.Ancak muhtemelen doğru şekilde import edemediğimden bir türlü çalıştıramıyorum.

Sample klasöründeki örneklerden örneğin edge.cpp dosyasını direkt proje oluşturmadan açıp derliyorum.Derleme başarılı.Ancak programı çalıştırdığımda "edge.exe (dosyanın adı) çalışmayı durdurdu" diyor.Win 7 x86 sistem.

İlk etapta derlemede sorun yaşıyordum.Dll dosyalarının bulunamadığına dair hata mesajları alıyordum.Şimdi derleyebiliyorum.Ancak oluşan program dosyasını çalıştırmaya kalktığımda yukarıdaki hatayı alıyorum.

Sorun ne olabilir?Opencv kullanan var mı?

Teşekkürler.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

yldzelektronik

Gerçekten hiç kimse bu konuyla ilgili birşey yapmadı mı?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

JKramer

OpenCv hakkında bilgim yok. Gerçi sonradan derleme yapabildiğinizi söylemişsiniz ama eğer proje oluşturmadan derleme yapmaya çalışırsanız program varsayılan derleyici neyse onu kullanmaya çalışır. Bu yüzden mutlaka proje oluşturup derleyeci ayarlarını (flag, include path, vs.) yapın. Bunun dışında programı admin olarak çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

yldzelektronik

Alıntı yapılan: JKramer - 10 Mayıs 2014, 08:30:01
OpenCv hakkında bilgim yok. Gerçi sonradan derleme yapabildiğinizi söylemişsiniz ama eğer proje oluşturmadan derleme yapmaya çalışırsanız program varsayılan derleyici neyse onu kullanmaya çalışır. Bu yüzden mutlaka proje oluşturup derleyeci ayarlarını (flag, include path, vs.) yapın. Bunun dışında programı admin olarak çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

Proje oluşturmayı denediğimde de aynı şeyle karşılaşıyorum.

picusta

Debug'la mode'da çalisiyor mu ?
Depends ile (Dependency walker) eksik dll 'leri bulabilirsin.
Visual C runtime sorunu olabilir.

yldzelektronik

Debug denemedim ancak eve gittigimde deneyecegim
Bu arada kurulum ile ilgili soyleyebileceginiz birsey var mi kuran arkadaslar nasil kurdular? Nette takip ettigim sekilde kurdum hatta opencv answer adresinde birisi mingw guncelleyerek sorunu cozdugunden bahsetmis bendeki de guncel fakat halen sorun devam ediyor. Ancak ben 2.4.7 yukledim (opencv) code::blocks 10.05 yuklu.

Butun ayrintilari vermden sanirim ilgilenen olmayacak. Eve gecince butun ayrintilari vereceğim

JKramer

yldzelektronik

Merhabalar.

Fabrikada bilgisayara herhangi bir program yüklemek için bilgi işlemcinin onayına ihtiyaç var.Ona da söyledim sağolsun mingw ve code::blocks güncel versiyonları yükledi.

En başta belirteyim sonra unutuyorum eklemeyi.Sistem win 7 x86.

Arkasından opencv web sayfasından bakıp güncel versiyonunu indirdim. Versiyon 2.4.9 mevcut.

Sonra netten baktım nasıl import edilir falan diye.Adım adım söylenenleri yaptım. Ancak bir türlü derleyemedim.Derleyemediğimde dll dosyası eksik diye hata aldım.

Ancak videoda izlediğim vatandaş dll dosyası sorununu sistem değişkenleri ayarında yer alan path değişkenine değer atayarak (dll dosyalarının olduğu klasörü göstererek) çözüyordu.Hatta derleyip çalıştırdığını da videoda gösteriyordu.

Ben de herifin yaptığı gibi yapıyorum.Ancak bende aynı hata devam ediyordu.Sonra adamın kullandığı sürümle kendi sürümümü karşılaştırdım.Bendeki sürüm farklı.Adam opencv 247 ile çalışıyordu.Code::Blocks 10,05. Bu arada bütün bunları ne cmake ne de ayrıca mingw kurulumu yaparak çözdü.Gerçi codeblocks indirirken mingw li olan sürümü indirdi.70 küsür mb.

Onun dışında bir sürü yerden baktım nette.Sonra mingw code::blokcs falan hepsini kaldırdım.Ha bu arada cmake ile derlemeye falan çalıştım.derindeli mavi de de bir anlatım var.Onu da denedim.Sonuç alamadım.

Sonra adamın verdiği linklerden opencv ve code::blocks sürümleri aynı olacak şekilde indirdim, kurdum. Tabii bu arada Opencv249 kaldırıldı.247 indirildi.

Sonra bununla da sonuç alamadım.Bütün adımları tek tek uygulamama rağmen.Daha sonra nasıl olduğunu kavrayamadan bir şekilde hata vermeden derlemeyi başardım.Hatta programı çalıştırdım.Dll dosyası ile ilgili hata vermiyordu.Ancak bu kez de program çalışmayı durduruyordu.

Konuyla ilgili opencv answer.opencv.org gibi bir adreste birisinin aynı şeyleri yaşadığından bahsettiğini gördüm.Birebir aynıydı.Taaki adam çalıştıramıyorum diyene kadar.. Hatta adımların bir tanesinde code::blocks ayarlarıyla ilgili bir kısımda linker ayarları yapılırken .a uzantılı dosyalar için bir path gösteriyor.Ancak o yolda dll uzantılı dosyalar var.Yada tam tersi.Tam hatırlamıyorum.Ya dll istiyor o klasörde .a dosyaları var.Yada .a istiyor o klasörde .dll dosyaları var.Geçmiş gün tam hatırlamıyorum.Ama dll var diye hatırlıyorum.   .a istiyor ama dll dosyaları var diye hatırlıyorum.

Sonra adam mingw versiyonumu güncelleyince sorun çözüldü yazmış.

Ben de şimdi ne alaka diyorum.Çünkü bendeki mingw sürümü kurup çalıştırıp ayar yapan adamla aynı.Bende aynı adımları yapıyorum.Neden güncellemem gereksin?

Zaten cuma oldu mesai bitti daha da üzerine gidemedim.

Şimdi ben bu kütüphaneyi kendi bilgisayarımda vc++ ile kullanabiliyorum.Ancak ben hem kendi hem iş yerindeki bilgisayarımda bunu code::blocks ile kullanmak istiyorum.Ha aslında eclipsede olur.Amacım linuxa geçtiğim de ki geçeceğim sorun yaşamamak.Yada oraya geçebilmek.

Ancak windowsta bunu bir türlü import edemiyorum.

Şimdi biliyorum ki forumda bunu kullanan var.Hatta linuxta kullanıp bu libleri cross compile edip arm linux üzerinde kullanan da var.

Neden bu sorunu çözemiyorum?Nerede hata yapıyorum?

Resim de eklemek istedim.Ancak çok fazla yer kaplayacak ve zaten yapan arkadaşlar ne yapılacağını ve benim neler yaptığını gözlerinde canlandırabildiğinden eklmeyi pek istemedim.Çok gerekli görürseniz adım adım yapılanları da ekleyebilirim.

Bu artık biraz da gurur meselesi oldu.Eleman yapıyor ancak aynı şeyleri yapmama rağmen ben neden yapamıyorum?

yldzelektronik

Kimsenin cevap vermemiş olması hiç kimsenin konuyla ilgilenmemiş olmasından mıdır?

Ben konuyu araştırmaya devam ediyorum.Ancak tek yaptığım aynı yöntemleri farklı varyasyonlarla denemeye devam etmek.

Bir yerde cmake ile bir kaç şey yapılması gerektiğine rastladım.Yaptım.Sonuç aynı.

Şimdilerde console üzerinden mingw ile opencv kütüphanesini derlemem gerektiğine dair birşeyler okudum.Ancak nasıl yapıldığını tam anlamadım.

mingw32-make install C:\OpenCv\opencv\build\x86\mingw deyip derleyin diyor. Ancak Komut penceresinde bunu yazdığımda No rule to make target 'install'. Stop yazıyor.

Neden acaba?

yldzelektronik

Kimse cevap vermemiş ama yinede gelişmeleri aktarayım.

http://zahidhasan.wordpress.com/2013/02/16/how-to-install-opencv-on-windows-7-64bit-using-mingw-64-and-codeblocks/

adresinde yer alan adımların hepsini yaptım.O elemanın gösterdiği pathler ile benim bilgisayarımda bazı farklılıklar oldu.Ancak başarıyla önce cmake ile gerekeni yaptım.Daha sonra linkteki adamın bahsettiği gibi klasör içinde yer alan Opencv.cbp dosyasını açıp gerekli ayarlardan sonra başarıyla derleyebildim ve C:\Opencv_Build\install klasörü oluştu.

Daha sora yeni proje oluşturup ilgili ayarları da yaptıktan sonra örnek kodu yazıp derlemeyi deniyorum.Örnek kod şu:
#include "cv.h"
#include "highgui.h"

using namespace cv;
using namespace std;

int main()
{
Mat img;
img = imread("pic.jpg");
imshow("Original Image", img);
waitKey();
}

Ancak derleme sonrası code::blocks bazı hatalar verdi. Resimde bütün hatalar ve hangi satırda olduğu görülüyor.

Burada en önemli hata mesajı tanımlanmamış olarak gözüken satırlar. Buradan anlıyorum ki include kalsöründeki dosyaları include etmemiş.Ama bunun neden olduğunu anlayamıyorum.Çünkü bütün ayarları yapıyorum.

Birde ben ayarları yapıyorum (settings-compiler-[search directories-compiler/linker]/linker menülerinden gerekli dosyaları ve dosya yollarını gösteriyorum). Ancak Code::Blocks açıp kapattığımda bütün ayarların gittiğini görüyorum.Bununla ilgili olma ihtimali var diye düşünüyorum.Ancak burada şu geliyor aklıma.Ben ayarları yaptıktan sonra kapatmadan derlemeyi denediğimde neden hata veriyor?[/code]

picusta

Sordugum sorulara cevap vermediginden , son 2- 3 hafta yogun oldugumdan, ne tür  hata (resim demissin, hangi resim ? ), hangi starida hata aldigini yazmadigindan yardim edemedim.

#include <cv.h>
#include <highgui.h>

olarak  dene.

Code Blocks'u admin olarak çalistir bir de.

yldzelektronik

Alıntı yapılan: picusta - 17 Mayıs 2014, 20:18:40
Sordugum sorulara cevap vermediginden , son 2- 3 hafta yogun oldugumdan, ne tür  hata (resim demissin, hangi resim ? ), hangi starida hata aldigini yazmadigindan yardim edemedim.

#include <cv.h>
#include <highgui.h>

olarak  dene.

Code Blocks'u admin olarak çalistir bir de.

Aslında cevap vermiştim ancak görülmedi sanırım.Dediğiniz şekilde denediğimde de hata devam ediyordu.Ki denemiştim.

Aslında ben resim eklemiştim.Ancak ne olduysa sonradan kaldırıldı mı uçtu mu gerçekten bilmiyorum.Kaldırıldıdan kastım resim sunucusuydu.

Şirket bilgisayarında bu sorunları yaşadım.Kendi pcmde de yaşadım ancak çok üstüne gitmedim.İş yerinde daha çok bu konuyla ilgileniyorum.Ancak şimdi tekrar kendi bilgisayarımda da yapacağım.Eğer buralarda iseniz bugün bu işi çözelim.

Sizin için uygun mudur?

picusta

çözelim tabii, codeblocks üzerinde pek bilgim yok.
OpenCV 'yi de toplam 3 kere kurdum (degisik bilgisayarlarda). Yardimci olabilmek için tam hatalari anlamak gerekiyor.
Derleyici 'mi,Linker 'mi toksa runtime sorunu mu var ayirmak gerekir.

MC_Skywalker

çok tecrübeli değilim 1-2 defa bende Code::Blocks denem yapmıştım.  soruna çözüm bulalım

önce Code::Blocks un hangi dağıtımını kurduğunuz yazarmısınız?

codeblocks-13.12-setup.exe sadece IDE
codeblocks-13.12mingw-setup.exe IDE ve GCC nin windows altında çalışması için minigw barındırıyor.
codeblocks-13.12mingw-setup-TDM-GCC-481.exe IDE & minigw ve TDM-GCC derleyicisi beraber.

ben;
codeblocks-13.12mingw-setup.exe olanı indirip kurmuştum drleyici olarak PC için GCC kendi sitesindeki ozamanki enson sürüm olan GCC 4.7.3 kurmuştum http://gcc.gnu.org/
ARM için ise Sourcery CodeBench Lite Edition for ARM EABI kurmuştum.

sizin adımlarınız takip ederk bir denemde ben yapayım.

yldzelektronik

http://zahidhasan.wordpress.com/2013/02/16/how-to-install-opencv-on-windows-7-64bit-using-mingw-64-and-codeblocks/

Yukarıdaki linkte yer alan her şeyi fabrikadaki bilgisayarımda yaptım.Kendi bilgisayarımda farklı sitelerden yararlandım.Ancak adımlar hep benzerdi.

Yukarıdaki ayarların aynısını kendi bilgisayarımda da yapacağım.