peltier ile hava sıvılaştırıcısı

Başlatan _devreci_, 13 Mayıs 2014, 23:33:58

_devreci_

havayı -200 dereceye kadar soğutup sıvı hale getirmek istiyorum

söyle bişey düşündüm peltierleri seri bağlayıp her kademede 30 derece soğutursak havayı sıvılaştıracak soğukluğa erişmiş oluruz
ne dersiniz denemeye değermi yoksa boşa uğraşmış olurmuyum

internette araştımalarıma göre croyocooler denen bişey varmış bu iş için, nereden alabileceğimiz belli bile değil
alsak bile gümrükçüler bomba deyip geçirmezler, fikri olan varmı bu konuda

Kabil ATICI

Bu sözünü ettiğiniz elemanlar o sıcaklıklarda çalışıyorlar mı? Peltier dediğimiz eleman yarıiletken özellikli bir malzemedir.

Kaldı ki atladığınız nokta sistem toplamda -200C soğuduğunda diğer yüzü de +200C ısınacaktır. Çünkü enerji diğer yüze aktarılacaktır. (sizin düşündüğünüz gibi 20C değil) Burada elemanlara uygulanan elektrik sadece ısının bir yüzden diğerine geçişini sağlar yoksa bir bölümünü emmez.
ambar7

Mucit23

Peltier Isı taşıyıcısı olarak biliyorum. Yanlış hatırlamıyorsam çalıştığında sıcak taraf ile soğuk taraf arasında 60-70C bir sıcaklık farkı yaratıyordu. Senin dediğin mantıkla aradaki tüm peltierlerin sıcak tarafı tek bir yüzeyde toplanmış olacak. Bu yüzeyi nasıl soğutacaksın?

_devreci_

arkadaşlar elbette en üstteki peltier iyi bir şekilde soğutulup oda sıcaklığına düşürülecek, bunun için sulu küçük radyatör kullanılabilir
yarıiletkenler soğudukça daha kararlı hale geliyorlar , mesela cpu sıvı nitrojenle iki katı hızda çalışabiliyor, daha verimli çalışacaktır alt kademelerde
eğer -70 derece ısı farkı veriyor ise üç tane peltierle bu iş olur gibi denemekte fayda var

berat23

peltier ısı taşıyan bir eleman, burada sıcaklıklar üzerinden gidilmiş. ikisi ayrı kavramlar.

bu çizimdeki tasarım aslında mümkün. her bir peltier alt kattakinden 2 kat güçlü olursa mümkün. yoksa aynı güçte peltier ile 2 kat bile mümkün değil.

t2

sıvı hava nerede var kim kullanmış ne işe yarıyor?

-200 mutlak soğukluk, dünyada mümkün olamayan bir sıcaklık mı neydi

muhittin_kaplan

devreci yazdıklarının bir çoğunu denemiş biri olarak yazıyorum (sıvı soğutma, pasit soğutma) peltier soğutmaktan çok ısıtmaya yarıyor :). Günümüzde oldukça verimsiz bir eleman. Kaskat bağlayarakda denedim ama maalesef. Atıığın taş ürküttüğün kuşa değmiyor.

http://www.technicome.com/pages/page.aspx?mid=25

günümüzde en verimli yöntem Heat Pump yani bildiğimiz buzdolabı,klima yöntemi

mesaj birleştirme:: 14 Mayıs 2014, 13:59:20

Alıntı yapılan: t2 - 14 Mayıs 2014, 13:58:55
-200 mutlak soğukluk mu neydi? dünyada mümkün olamayan bir sıcaklık mı neydi? sıvı hava nerede var kim kullanmış ne işe yarıyor?
273

mufitsozen

Alıntı yapılan: t2 - 14 Mayıs 2014, 13:58:55
sıvı hava nerede var kim kullanmış ne işe yarıyor?

-200 mutlak soğukluk, dünyada mümkün olamayan bir sıcaklık mı neydi

BIZ NE BILLLLEEEELIM,  YAAANDEX MIYIZZ!!!! :P
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

kimlenbu

peltierle sadece tek bir deneme yaptım 90W'lık "standart" modülle. -200 derece gibi bir sıcaklığa ulaşabileceğini sanmıyorum. hava sıcaklığı 30 derece olsa ve ısınan yüzeyi bu sıcaklıkta tutabilsen maksimum -40 hadi bilemedin -50 dereceye ulaşırsın.

peltierin boyunun 5 katı ızgaralı soğutucu taktım, ona rağmen pasif soğutmayla sıcaklık hızlı bir şekilde artmaya devam etti.

hadi sıcaklığı yoketmeyi başarıp güzel bir kaskat bağlantı geliştirdin diyelim bu seferde son kattaki peltierin sıcak yüzü cayır cayır yanacağından ortadan ikiye yarılır, soğutmana imkan yok.

internette 85 dereceden sonra kısa sürede arızalandığı yazıyor.

_devreci_

arkadaşlar teşekkürler peltier -50c nin altında çalışmıyormuş datasheet te öyle yazıyor
başka bi çare bulacağım

Alıntı Yap-200 mutlak soğukluk mu neydi? dünyada mümkün olamayan bir sıcaklık mı neydi? sıvı hava nerede var kim kullanmış ne işe yarıyor?

-200 derecede metaller süper iletken hale gelir aslında -273 derecede süper iletken olur ama -200 derecede de süper iletken özellik göstermeye başlar,
mesela metal levhayı bu derecede soğutup üzerine mıknatıs koyarsan mıknatıs havada asılı kalır yada bc237 transistörünü bu sıcaklığa soğutursan ghz
seviyesinde çalıştırabilirsin yeni nanoteknolojide her alanda kullanılıyor

benim esas kullanmak istediğim, eski vakum tüplerinden yapmak birde televizyon ve osiloskop tüpü yapmak istiyorum bunun önünde ki en büyük engel
vakum yapmaktır bu vakumu ancak herhangi vakum pompası ile sağlanın vakumun milyonda biri seviyesine düşürünce mümkün şöyle bi vakum sistemi düşünüyordum

zenze

Bu aralar peltierlerle uğraşıyorum. Elimdeki sistem 360 w su soğutmalı ,şimdilik  25 c ortam sıcaklığında -24 C inebildi sistem