Elektrolitik konansatör saklama ömrü

Başlatan volkii, 23 Mayıs 2014, 11:15:49

volkii

MErhaba,

İnternette çok bakmama reğmen net bir bilgi bulamadım. bir üreticide kalkıpta şu kadar saklama şartlarında şukadar saklayabilirsin demiyor. Anca 85derecede 1000-2000 saat diyor. Yani gerçekçi bir saklama değil.  kondansatörü uzun süre saklayacaksanız periyodik olarak reforming yapın diyor. bunuda yapmak imkansız sayılır. Ama makara olarak aldığım bir elektrolitik kondansatörü, üretim tarihinden itibaren en geç ne zaman kullanabilirim? Ürün kritik bir ürün değil, sadece 100uf- 500uf arası değerde olan kondansatörü, beleme girişinde filtre amaçlı kullanacağım. Sızıntı akımı falan çok kritik değil. tedirginliğim, ilerde  başıma iş çıkarması.

Kabil ATICI

Elektrolitik kondansatörlerin en önemli sıkıntısı sıcaktan dolayı  patlaması  (açılması) veya içindeki sıvının kuruması.
Normal şartlarda ne kadar süre saklanabileceğini söylemek zor. Gerçi 5-7 yıllık Elektrolitik kondansatörleri kullandığım oldu bir sıkıntı yaşamadım.
ambar7

volkii

benimde bildiğim duyduğum, 1-2 yıl hiç kullanılmadan beklemiş kondansatörü kullanmak riski arttırır yönünde idi. içindeki elektrot sıvı kuruyormus. 

Kabil ATICI

İnternetten incelediğim kadarı ile kuruma nedeniyle değilde elektrotların oksidasyon dengesi bozulduğu için oluyormuş.
Ama bu sürenin 1-2 yıl olduğu konusunda kuşkuluyum... Yoksa elimizde birçok cihazı çoktan hurdaya ayırmak zorunda kalırdık.
ambar7

volkii

Ben hiç kullanımamış kondansatörden bahsediyorum, devre üzerindeki elektrolitik kondansatörler zaman zaman çalıştırıldığı için böyle bir sorun teşkil etmiyordur. Ayrıca kritik bir görevi  yoksa tabi zaten sorun teşkil edeceğinide düşünmüyorum bende

sinus

Alıntı yapılan: volkii - 23 Mayıs 2014, 11:15:49
MErhaba,

İnternette çok bakmama reğmen net bir bilgi bulamadım. bir üreticide kalkıpta şu kadar saklama şartlarında şukadar saklayabilirsin demiyor. Anca 85derecede 1000-2000 saat diyor. Yani gerçekçi bir saklama değil.  kondansatörü uzun süre saklayacaksanız periyodik olarak reforming yapın diyor. bunuda yapmak imkansız sayılır. Ama makara olarak aldığım bir elektrolitik kondansatörü, üretim tarihinden itibaren en geç ne zaman kullanabilirim? Ürün kritik bir ürün değil, sadece 100uf- 500uf arası değerde olan kondansatörü, beleme girişinde filtre amaçlı kullanacağım. Sızıntı akımı falan çok kritik değil. tedirginliğim, ilerde  başıma iş çıkarması.

1000-2000 saat dediğiniz, çalışma saati değil mi? 

yani 85c sıcaklıkta 2000 saat çalışabilir anlamında.