Zstore yapmak istiyorum

Başlatan z, 31 Mayıs 2014, 14:43:45

z

Bir kart tasarladim. Bu karta sadece benim kodlarimin yuklenebilecegi alt yapiyi kurdum. (Bitmek uzere)

Web sitemde bu kart icin degisik uygulama kodlari yayinlayacagim. Karta sahip kullanici begendigi bir yazilimi benden satin almis oldugu karta kolayca yukleyebilecek.

AppStore tarzi bir web sayfasi olusturmak istiyorum.

Kullanici kodu indirsin. Karta yuklemeden once odemesini yapmis olsun.

Fakat bu is icin musteri ile ikili yazismalara hic ama hic girmek istemiyorum.

Cok komplike bir web sitesi olusturmak da istemiyorum.

Nasil bir yapi olusturabilirim?

Musteri ile hic muhatap olmayayim. Yada sadece 1 yazisma olsun.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Gökhan BEKEN

Web siteniz benden hocam. Ama şurası şöyle olsun, burası böyle olsun diye analizini yapmış olmanız gerekiyor.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

z

Henüz neyi nasıl yapacağımı bilmiyorum. Kartların her birinin aynı olmasını istiyorum. Mecbur kalırsam çiplere UID kimlikler verebilirim.

Fakat öyle bir yapı olsunki kart üzeerindeki çipe ZIOS'u yükleyeyim.

Kart satılsın.

Bu kısmını basit bir web sitesinden yürütürüm.

Kafamı karıştıran kısımı şurası;

Web sitesine yazılımı koyacağım. Karta sahip olanlar bu yazılımı sorgusuz sualsiz indirebilecek. Hatta kartlarına yükleyebilecekler. Fakat ödeme yapmadan kodlar çalışmayacak. Atıyorum 5TL yatıran kodları kullanabilecek.

Bu kısmı en az yazışma ile halletmem gerekir. Çünkü tezgahtarlık yapmak istemiyorum. Çipe ilave kod ekleyeceksem şimdiden nasıl bir yazılım olacağına karar vermem lazım.

Bunun için öncelikle ödeme yapıldıysa kodun nasıl çalışacağı yöntemini belirlemem gerekiyor.

@Meftun

Senin kafanda nasıl bir yapı var?

Müh. müh.

Kartiniz pc ye takilacak. Siteniz, kartinizin pc ye bagli olup, olmadigini test edecek. Eger bagliysa, odeme kisimlari aktif olup, musteri parasini odeyebilecek. Para odendikten sonra, kodlar pc ye inmeden, direk karta yuklenecek ama urunu sattiginiz kisi, eger bizim alemden birisi ise, odeme yapildiktan sonraki iletisim trafigini dinler ve kodlarinizi alir. Aldiktan sonrada emulator gibi birsey yapar ve kodlarinizi bedavadan paylasir. Zor bir ise girismissiniz.. İyi guvenlik onlemleri almaniz gerekli..
Destiny of white is dirtied. Destiny of black is found guilty...

z

Bankaya para yatırıldı ise password üreteyim. Bunu kullanıcıya mail atayım kullanıcı passwordu SD karta kopyalasın ve sisteme okutsun. Sistem UID sayesinde passwordun geçerli olup olmadığını sınasın vs ilk akla gelen yöntem.

Daha önce hiç kafa yormadım.

---------------------

Cep telefonuma mesaj atandan atıyorum 5TL kesilip bunu banka hesabına yatırtma durumu olabiliyormu? Buna benzer uygulamalar (yardım vs) tv de vs duyuruluyor.

---------------------

Cep telefonuna atılan mesajları bir PC yazılımı otomatik olarak okuyup database içine vs atabilirmi? Ya da PC içine kart olarak takılabilen cep telefonu vs varmı?

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: z - 31 Mayıs 2014, 15:37:03
Kafamı karıştıran kısımı şurası;

Web sitesine yazılımı koyacağım. Karta sahip olanlar bu yazılımı sorgusuz sualsiz indirebilecek. Hatta kartlarına yükleyebilecekler. Fakat ödeme yapmadan kodlar çalışmayacak. Atıyorum 5TL yatıran kodları kullanabilecek.
Kullanıcının indireceği, koda kişiye özel şifre yapmak istemezsiniz diye tahmin ediyorum. Zaten saçma olur, indiren adam bu şifreyi, sizin cihazı kullanan bir arkadaşına verirse, o kişi para vermediği halde programı kullanabilir. Bunu istemezsiniz.

Aslında cihazınızdaki işletim sistemi internete bağlanabiliyor mu bilmiyorum ama bağlanabilseydi, işler daha kolay olurdu.
Zios, sadece ücreti ödenen programları çalıştırır, başka programlara izin vermezdi.  Bir programın aktivasyon kodu daha önce başka bir zios'a yüklenmişse, onu çalıştırma gibi.

Aktivasyon kodunu nasıl gireceğiz peki?
2 yöntem var, ya kullanıcıya soracak(bunun için keypad + LCD şart), ya da indirilen programın içinde olacak. Bunun için üyelik sistemi olmak zorunda. Üye olan kişi, parasını yatırıp onay bekleyecek, siz parayı aldığınızda, o adamın programına aktivasyon kodunu gömeceksiniz(gizli olması şart değil başkası kullanamaz zaten), adam zios'a bunu yüklemek istediğinde, zios, internetten sizin siteye bağlanıp o aktivasyon kodunun daha önce yüklenmiş olup olmadığını sorgulayacak. Eğer yüklenmişse yüklemeyecek(hatta size haber verecek internet üzerinden)
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

z

@Meftun

Eger ilgilenirsen projemin bu ayağını sana vereyim. Web sitesini hazirla aktivasyon vs islerini yönet yada bu kismi otomatige bagla. Her satistan da payini al yada payimi ver.

Projenin gelecegi nasil olur getirisi cokmu olur bilemiyorum.

Kartin LCD si ve 4 tuslu giris unitesi var. Fakat SD karttan yada USB den de veri okuyabilir.

Isin maliye ile ilgili boyutu ile ilgili bir baslik daha acayim.

Kabil ATICI

Bu ürün için hedefiniz nedir? Hadi 10-20 tane için düşündüğünüz sistem yetebilir, ama ürün sayınız 100'lerle ifade edilebildiğinde bu işin altından nasıl kalkacaksınız?
Siz müşteri ile muhatap olmak istemiyorsunuz, teknik servis olayını nasıl çözeceksiniz? Elbette arızalanan ürün çıkacaktır, programı yüklerken sorun çıkacaktır, kodu yazarken sorun çıkacaktır. Bunların çözümünde kendiniz muhatap olmasanız bile birinin başına yıkmanız gerekecek.

Bunlar sorum değil sadece hatırlatma.

Gerçi ben yazdığım yorumu gönderene kadar cevabını vermişsiniz!
ambar7

ErsinErce

İleriye dönük bir sistem olsun istiyorsanız, programı mcu ya aktaracak bir program yazmak avantajlı olur.
yazacağınız program içinde kişi hesabına girerek yüklenme sayısı aşılmamış programları mcu ya aktarabilir.

satın alınan programları ve versiyonlarının kontrolleri/takibi yapılabilir.
paypal ve ya bankaların api lerinden dönen ödeme bilgilerine göre db üzerinde değişiklik yaparak web arayüz rahatlatılabilir.

yazılan program SSL ile bu db ye bağlanarak hesaba ve programlama moduna erişebilir.
Sitenin SSL desteği mecburen olmak zorunda (ödeme işin içine girdiğinden)

Global Sign'dan yıllık ortalama 300$'a alınan sertifika ile gerek driver imzalama (USB Driver vs), gerek SSL sertifikası oluşturularak kullanım / veri transferleri güvenceye alınmış olur.

ayrıca web sitesini yayınlamadan önce yapılması gereken çok ciddi testler var,
Acunetix, Burp suite gibi programlar ile taratmak ayrıca bu işe vakit ayırıp kişisel olarak atak yapmak lazım.

Mucit23

Hocam farzedin ben müşteriyim. Sizin kartlarınızla neler yapabilirim?

z

Once fikra anlatayim.

Alman, Fransiz ve bizim Turk Temel hapise atilacakmis.

Hapisehaneye gelirken yaninizda sadece bir sey getirebilirsiniz demisler.

Alman bir kasa bira ile, Fransiz bir kasa sarap ile, Temel ise kadin padi ile cika gelmis.

Digerleri gulusmus bu padle ne yapacaksin diye sormuslar.

Temel ne guluyorsunuz bununla atlayip ziplayabilirmisim, ata binermisim, rahat uyuyabilirmisin oyle yaziyor ustunde demis.

-------------------

Bu kart islemci ile tasarim yapabilenler icin değil de hazir sistemlerle tasarim yapmak isteyenler icin.

Asil amaci step motorlu iki eksenli bir de on off turu Z ekseni olan mekanizmalar icin CNC kontrol karti. Minyatur sistemler icin. (PCB kazima, delme, smd pick & place vs sistemler yapmaya   yariyor)

Fakat ustune yuklenecek yazilimlarla bu kart, 3 fazli asenkron motor hiz kontrolcu, BLDC surucu, kulucka makinasi beynine de donusturulebilir. Endustriyel PID gorevi de ustlenebilir. Ledli reklam panosuna da donusebilir. Isteren kaynak makinesi icin SMPS unitesi, istersen enduksiyon isitma.

Sonucta ARM islemcili bir kart. Genisleme yuvasi sayesinde atlayabilir, ziplayabilir, ata binebilirsiniz.

Sonucta bu karta yazilim gelistirip kendi pazarimi olusturmaya calisacagim.

Mucit23

Anladım hocam ama sadece yazılımla olacak is değil.  Sonuç olarak bldc motor sürdüğünüz donanımla, step motor sürecek donanım bir değil.
Anladığım kadarıyla tek bir mcu kartı ve birden fazla genisletme kartı olacak.

Müh. müh.

Anladığım kadarı ile arkadaş arduino gibi birşey tasarlıyor. Yalnız arduino platformunun ide si var ve siz basitçe kod yazıyorsunuz. Bu kart, plug and play mantığında, kodları hazır olacak. Parasını ödeyip, kodları indiren, enerjisini verip, çalıştıracak. Doğrumudur, bay z?

z

Evet dedigin gibi. Kartlarimla ugrasacak olanlarin derleyiciyle vs isi olmayacak.

Müh. müh.

Eğer arduino gibi ise, örneğin dikkatsiz bir kullanıcı, x pininden pwm üreten bir yazılımın parasını ödedi ve indirdi. Pini yanlışlıkla kısa devre etti ve mcu nun sadece o pinini göçertti. Diğer pwm pinleri boşta ama yazılım x pinine göre yazılmış.. o zaman ne olacak?

Bence bu tarz durumlardan başınız çok ağrıyacak..