Zstore yapmak istiyorum

Başlatan z, 31 Mayıs 2014, 14:43:45

z

Nihayet ücretlendirme konusuna da çözüm getirdim.

Web sitesinden yayınlanan programların ücretlimi ücretsiz mi olduğu programın hex kodlarının bir köşesinde yer alacak.

MCU, Kite yüklenecek programın ücretsiz olduğunu tespit ederse doğrudan yükleyecek ve süresiz çalıştıracak.

Eğer ücretli bir yazılımsa flash romda bir tabloda programın kodunun olduğu bölgedeki 0xFF değerini her çalışmada  0x7F, 0x3F, 0x1F....0x01 şeklinde değiştirecek.

0x01 olduğunda artık program bir daha çalışmayacak.

Taaki para ödenediğine dair bir dosya MCU ya okutulana kadar.

MCU bu dosyayı okuduğunda ilgili tabloda programa ait çalışma sayısı değerini (0x01 yada her neyse)  0x00 olarak değiştirecek.

Artık kit her defasında bu programı çalıştıracak.

Diyelimki kullanıcı programı sildi bir başka program yükledi. Aynı durum gene tablodaki ilgili alana yerleşecek.

Kullanıcı daha önce ücretini ödediği programı sildiyse ve şimdi tekrar yükleyecekse tabloda ücret ödendi bilgisi durduğu için programını gene sorunsuz kullanabilecek.

Bu durumda

Her bir flash sayfası 1K olduğuna göre ücretli 1024 ayrı program yazılabilir. Ücretsiz yazılımlar tabloda yer almayacağı için program yüklemede sınır yok.

Tablo update esnasında elektrik kesintisi olur diye  bozulmalara karşı FAT de olduğu gibi birbirinin kopyası olan 2 adet 1 K bu amaca feda edilecek.

Kit her resetlenmede değil de en az yarım saat boyunca çalışdığında sayacı 1 kez değiştirirse 7 adet kullanıcı kontürü dikkatli olunursa yarım saatten az kullanmak kaydıyla da süresiz ve ücretsiz olarak kullanabilir.

Donanımla ilgili getireceğim çözüm bu şekilde.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: z - 09 Haziran 2014, 15:56:01
Web sitesinden yayınlanan programların ücretlimi ücretsiz mi olduğu programın hex kodlarının bir köşesinde yer alacak.
Kullanıcı burayı değiştiremez mi?

Alıntı yapılan: z - 09 Haziran 2014, 15:56:01
Taaki para ödenediğine dair bir dosya MCU ya okutulana kadar.
Para ödeyince adama ayrı bir dosya verip, onu da yükleteceksiniz yanlış anlamadıysam. Ama adam bu dosyayı aynı karta sahip bir arkadaşına verip, onun ücretsiz kullanmasını sağlayabilir. Buna karşı bir önlem aldınız mı?

Bu tarz sorunları aşmak için kartın internete bağlanabilmesi iyi olurdu sanki.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

interrupter

aslında çok kolayda yapılabilir. bütün kartlarınızın seri numarası olsun. kartı satın alan kişi hangi yazılımı alacaksa seri numarasını ödeme yaparken bildirecek  sizde yazılımınızı o seri numarasına göre derleyip hex ini ilgili kişiye göndereceksiniz.

z

Alıntı yapılan: meftun - 09 Haziran 2014, 16:17:16
Kullanıcı burayı değiştiremez mi?

Programın şifresini kıran elbette bu kısmı değiştirebilir. Fakat bu kolay bir işlem değil.

Alıntı YapPara ödeyince adama ayrı bir dosya verip, onu da yükleteceksiniz yanlış anlamadıysam. Ama adam bu dosyayı aynı karta sahip bir arkadaşına verip, onun ücretsiz kullanmasını sağlayabilir. Buna karşı bir önlem aldınız mı?

Para ödeyince o kartın seri numarası ile ilgili gene şifreli bir dosya üretilecek. O dosya bir başka kullanıcının hiç bir işine yaramaz.

Alıntı yapılan: interrupter - 09 Haziran 2014, 17:06:02
aslında çok kolayda yapılabilir. bütün kartlarınızın seri numarası olsun. kartı satın alan kişi hangi yazılımı alacaksa seri numarasını ödeme yaparken bildirecek  sizde yazılımınızı o seri numarasına göre derleyip hex ini ilgili kişiye göndereceksiniz.

Kartların zaten seri numarası var. Fakat önerdiğiniz sistemde kullanıcılar dosyayı indirip deneme amaçlı kullanamazlar. Bunun olabilmesi için her kart için ayrı ayrı derlenmiş dosya üretmem lazım. Halbuki benim düşüncemde tek bir dosya var dileyen indirip deneme amaçlı kullanabilir.

Beğenir ve ücretini öderse aktivasyon işlemi yapılacak. İşte bu aşamada kartın seri numarası ile uyumlu aktivasyon kodu hazırlanacak. Bu kodun hazırlanması da bu başlıkta otomatiğe bağlamak istediğim konunun bir ayağı oluyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com