Dijital Potansiyometre Entegre isimleri ?

Başlatan tekniker_murat, 03 Haziran 2014, 12:09:16

tekniker_murat

Selamun aleyküm Hayırlı günler....

Şimdi ben aradım bir sürü buldum ama ya Türkiyede yok yada olsa da çok pahalı entegreler yani bize de sayısı fazla lazım olduğu için projeyi tamamlayamıyoruz ;)

Bana Türkiyede kolay bulunan ve fiyatları ucuz olan dijital potansiyometre entegrelerinin isimleri lazım Ayrıca bu entegrelerin I2C ile haberleşen yani 2 tel ile haberleşenleri olsa çok daha makbule geçer...

Benim bulduklarım hep SPI yani en az 3-4 tel ile haberleşebiliyor ayrıca Ben spi iletişimi tam olarak bilmiyorum yani aynı hatta başka bir entegre de bağlanıp bu entegreleri kodlayıp aynı hat üzerinde istediğime veri gönderebilirmiyim onu da bilemiyorum...

Gerçi SPI dediğim olay I2C de Bir spi haberleşme biçimi ama 2 Telli olduğu için farklı olduğu belli oluyor hem isimleri de 3 telli olana karşılık farklı bunu da belirtmek isterim ;)

Ayrıca bir hayır sever hocamız da Spi ve i2c haberleşmeyi şöyle detaylı ve etraflı bir şekilde anlatsa gerçekten çok işimize yarar bu konuda ( başka sitelerden konu anlatımlarına bakmadım halen sadece elimdeki kitapları okuyarak anlamaya çalışıyorum )

Ya aslında i2c konusu içinde geçen o komutlar harbiden kolay şeyler datasheetten ne okunup ne yazılacağı bilinirse tabi ama 3 yada 4 telli spi iletişim biraz kastırıyor ;)

Emeklerinden dolayı herkese Teşekkür ederim.
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

MrDarK

MCP41010 10klık dijital pot, sanırım 15 TL civarı birşeydi. Kartal otomasyonda bulabilirsin.

SPI ile haberleşiyor. SPI'dan korkma bu kadar ya altı üstü basit bi fonksiyon.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Burak B

Aşağıdaki linkte 2-3 alternatif mevcut.
http://expkits.com/smagaza/entegre-component/analog
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle