Tektronix 494P arızası

Başlatan student, 07 Haziran 2014, 19:31:50

student

Merhaba.
Tektronix 494P spektrum analizör açıldığında ekranda "ROM 6 TEST FAILED. PUSH A BUTTON TO CONT" yazısı beliriyor ve bir tuşa basılmadığı sürece öylece kalıyor. Yazıda da belirtildiği gibi bir tuşa basıldığında "PROCESSOR SYSTEM TEST, PLEASE WAIT" yazısı beliriyor ve cihaz hemen normal çalışma durumuna geçmiş gibi görünüyor ancak self kalibrasyon yapamıyor. Kalibrasyon girişiminde bulunulduğunda ekranda "CALIBRATING" yazısı beliriyor ve cihaz kapatılıp tekrar açılmadığı takdirde öylece kalıyor. Kalibrasyon yapmadan ölçüm yapmaya devam edildiğinde cihaz çalışıyor ancak hafızadaki herhangi bir kayda ulaşılamıyor. Silinmiş gibi. Yardımcı olabilirseniz memnun olurum. 

Melih1802

Cihazın içini açtınmı. İçinde bu kart varsa bu entegrelerin hepsini sökerek test etmek lazım.
Not: Biliyorsundur ama yinede yazayım. Bu cihazın bir çok kartı ebayda var. Net tehşis edebilirsen bir tane alabilirsin. fiyatları makul

ipek

ST yada Dallas Statik Novramlar bozulmuştur.içlerinde batarya var.ömürleri sınırlı.değiştirken aynı işlem hızında olmasına özen gösterin.

şimdi fark ettim benimki 2712,sanırım sizinkinde 3volt craft yada tadıran lithum batarya dışarıda.
menüde master reset var ise atabilirsiniz.fakat kalibrasyon yapamıyorsa tavsiye etmem yig osilatörün Dac bilgisi kaybolur ise çalışmaz hale gelebilir.

belki faydası olur.
http://www.ko4bb.com/manuals/index.php?dir=Tektronix/Tektronix_-_494P_Spectrum_Analyzer

student

Değerli arkadaşlar, cevaplar için teşekkür ederim.

Melih1802 arkadaşım, cihazın içinde bahsettiğiniz kart var. Entegrelerin hepsini sökmeden arızalı olanı tespit etmenin bir you var mıdır? Ayrıca, bu kartı bir yerlerden temin etsem ya da entegrelerini değiştirsem yeniden yazılım yüklemek gerekecek mi? Gerekecekse yazılımı nasıl bulabilirim? Tektronix bu modelleri halen destekliyor mudur?

ipek arkadaşım, kart üzerinde bir pil var. Kartı cihazdan ayırıp pilin uçlarındaki gerilimi 2.78 V olarak ölçtüm. Sanırım yeterlidir. Bu arada, verdiğiniz like baktım. Oradaki dokümanları -belki başka kaynaktan- daha önce indirmişim. Arızayla ilgili olabilecek bölümleri okudum ama, "servis manual" olmasına rağmen bahsettiğim arızayı aydınlatacak bilgiye rastlayamadım.

İnternette Tektronix' in forumlarına da bakıyorum ama şimdiye kadar bu konuda bir bilgiye orada da rastlamadım. Yanıt beklerken araştırmaya devam edeceğim. Herkese iyi günler dilerim.

Melih1802

@student

e bay' den kartı alırsan çıkma olduğu için büyük bir ihtimalle eğer içinde yazılım varsa zaten yüklü olacaktır. Pil kaç volt bakarmısın. Eğer pil 3,6Voltsa 2,7 volta inmesi muhtemelen sorun olabilir. Yok Üzerindeki pil zaten 3,00 Volt sa sorun değil.

Tecrübeme dayanarak Bu tip kaliteli cihazlarda arıza çok seyret olur. En çok şüphe edeceğim nokta yine PİL olacaktır. Elinde pil varsa ne durumda olursa olsun değiştirerek test etmen çok faydalı olacaktır.

Entegreleri sökmeden test etmek mümkün. Fakat donanımsal bir test cihazı gerekecek. Bu alet ile pin to pin test yapılarak bir sonuca varılabilir.

Büyük bir ihtimalle firma 10 seneyi aşmış ise destek vermek istemeyecektir.

Kolay Gelsin.

askuzucu

benim 2712 de de benzer bir durum olmuştu. NVRAM ları besleyen pil bitmiş, yerine bios pili taktım, düzeldi.

student

Merhaba arkadaşlar.
Pili değiştirdim. Arıza devam ediyor. Bu durumda kart bulmaya çalışacağım. Şüpheli iki adet kart var. Birisi MEMORY kartı (birinci resim), üzerinde pil olan ise GPIB kartı (ikinci resim). Memory kartını değiştirmeliyim diye düşünüyorum. Yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

Melih1802

Malzemeleri sökerek test etme imkanına sahipmisin.

student

Alıntı yapılan: Melih1802 - 11 Haziran 2014, 16:44:27
Malzemeleri sökerek test etme imkanına sahipmisin.
Malzemeleri sökebilirim ama, test edemem. Yedekleri yok. Ayrıca, sökülen malzemeleri takıp deneyebileceğim başka kart/cihaz da yok.

Melih1802

Test dert değil bende tüm test aletleri var. İstersen bana kargo yap entegrelerini test ederim.
Epromlarının yedeğini' de alır sana mail atarım.

student

Alıntı yapılan: Melih1802 - 12 Haziran 2014, 15:03:07
Test dert değil bende tüm test aletleri var. İstersen bana kargo yap entegrelerini test ederim.
Epromlarının yedeğini' de alır sana mail atarım.

İlginiz için çok teşekkür ederim. Size zahmet vermeden önce bir kaç şey daha denemek isterim. Tek'in belgelerini incelemeyi sürdürdüm. Açılışta ekranda beliren "ROM 6 TEST FAILED" mesajındaki "ROM 6", GPIB kartı üzerinde, şemada U2018 olarak gösterilen 27128 eprom entegresiymiş. GPIB kartı üzerinde aynı entegreden 7 tane var. Her biri 1'den 7'ye kadar numaralanmış ROM'larmış. Bu durumda U2018 entegresini değiştirip denemek yararlı olabilir diye düşünüyorum.

Melih1802

Her zaman desteğe açığım.

Kabil ATICI

@student
Belirttiğiniz gibi bu entegreler eprom ise, bunların içinde program olması gerekir. Bu durumda eski epromların içindeki programı yeni eproma aktarmanız gerekir. Komple bozulmuşlarsa bu mümkün olmayabilir.
Umalımda programı aktarmak mümkün olsun.
ambar7

ipek

Aklıma yeni geldi.benim 2712'de epromların üzerideki etikette CheckSum sonucu yazıyor.seninkilerde checksum.yada CRC değerleri varmı ?.

student

Alıntı yapılan: Melih1802 - 12 Haziran 2014, 21:58:09
Her zaman desteğe açığım.
Teşekkür ederim.

Alıntı yapılan: ambar7 - 12 Haziran 2014, 22:17:46
@student
Belirttiğiniz gibi bu entegreler eprom ise, bunların içinde program olması gerekir. Bu durumda eski epromların içindeki programı yeni eproma aktarmanız gerekir. Komple bozulmuşlarsa bu mümkün olmayabilir.
Umalımda programı aktarmak mümkün olsun.
Bu entegreler kesin olarak eprom. Bu arada, GPIB kartının bu modellerde opsiyon olduğunu duydum. Cihazın bu durumda GPIB kartı olmadan bile çalışması gerekmez mi?

Alıntı yapılan: ipek - 12 Haziran 2014, 22:48:44
Aklıma yeni geldi.benim 2712'de epromların üzerideki etikette CheckSum sonucu yazıyor.seninkilerde checksum.yada CRC değerleri varmı ?.
Entegrelerin üzerindeki etikette sadece Tek'in verdiği referans numarası var.