8 Bit'e alternatif ucuz ARM MCU'lar

Başlatan Elektroemre, 08 Haziran 2014, 20:21:47

Elektroemre

Merhaba arkadaşlar,

Son dönemde 32bit MCU pazarındaki firmalar 8 Bit'e alternatif olarak ucuz ARM MCU'lar çıkardı.
Tabikii üretim yapan firmalar için MCU seçiminde bir çok kriter mevcut ve 8 bit'in yeri hep başkadır.
Ama bu MCU'ları da aklımızın bir köşesinde bulundurmakta fayda var.

32Bit ARM MCU'nun Avantajları: (Bence)
*GCC ile C++ kullanarak gönül rahatlığıyla kod geliştirilebilir.
*Matematik işlemlerinde 8 bit MCU'lara göre 4 adım önde.
*Üreticileri tarafından yayınlan libraryler sayesinde çevrebirimleri kullanmak ve uygulama geliştirmek PIC vs MCU'lara göre çok daha kolay (bence).
*8Bit'lere göre çoook daha geniş RAM (aynı fiyat kategorisinde)
*Yüksek hız
*Paşalar gibi babalar gibi DEBUG yapabilme olanağı! (Microchip bu konuda beni çok üzüyor)

Mesela:
----------------------------------

STM32F030C8T6
64KB ROM, 8KB RAM LQFP48 48MHz Cortex-M0

Fiyat: 0.79€ @1000 adet Farnell linki KDV dahil 2.65 TL

STM32F030F4P6
16KB ROM, 4KB RAM SSOP20 48MHz Cortex-M0

Fiyat: 0.55€ @600 adet Farnell linki KDV dahil 1.85 TL

Benzer şekilde NXP'nin de modelleri mevcut.

mistek

Neredeyse fiyat olarak Stm8s versiyonları ile yarışacaklar.

NXP LPC800 seriside CM0 ve fiyat olarak göz önünde bulundurulması gereken bir işlemci.

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Elektroemre

Aynen hocam LPC8xx serileri oldukça ucuz. Ancak en büyük handikapı LPC8xx serilerinde ADC olamaması. Neden koymamışlar bilemiyorum ama kötü bir karar olmuş.

camby

geçen hafta ben de bakıyordum , freescale de iyi bu konuda. Cortex M serisi , çeşitlilik çok ve ucuz MCU'lar var.

MC_Skywalker

ADC olan LPC1114FN28 var DIP kılıfta ama LPC800 lere göre daha pahalı.

LPC800 nin ve bazı LPC11x6, LPC15xx lerde olan Switch Matrix çözemedim.

Elektroemre

@camby hocam freescale kullandımız mı daha önce herhangi bir projenizde?
Kit ve kaynak açısından şuan STM32 rakipsiz bence. Forumdan @mcn hocamız ti'ın Tiva serisini çok övüyordu.
Tüm MCU'lara kapımız açık  :)

Ama bunlardan daha önemli bir sorunumuz var:
Bu kadar bol malzeme varken biz katma değeri yüksek ne yapabiliyoruz?

pisayisi

St firması bir milyarıncı 8 bitlik stm8 işlemcisini aydınlatma işlerinin piri lutron elektroniğe yollamış . 8 bitlik segmentte de iyi işler yapılabiliyor. Muhtemelen lutron firmasının tercihinde dali aydınlatma protokolünü destekleyen firmware ve özelleşmiş 8bit mcu ları temin etmesinde sorun yaşamamış olması sayılabilir...

a global semiconductor leader serving customers across the spectrum of electronics applications, and a leading supplier of embedded microcontrollers, has announced the shipment of its one billionth STM8 8-bit microcontroller

http://www.st.com/web/en/press/t3572
Murat

X-Fi

Tiva fiyat/performans olarak geride kaldı. Texas arm da RF+M3 single çipleri ile iddalı. CC13xx serisini satışa çıkartmaya hazırlanıyorlar.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Elektroemre

Alıntı yapılan: X-Fi - 09 Haziran 2014, 23:21:39
Tiva fiyat/performans olarak geride kaldı. Texas arm da RF+M3 single çipleri ile iddalı. CC13xx serisini satışa çıkartmaya hazırlanıyorlar.

Hocam CC13XX serisi ile alakalı link mevcut mu, google aramalrında doğru düzgün bir şey çıkmadı?

X-Fi

Hocam yeni çıkacak bir ürün firmaya demo yapıp tanıttılar ilk örnekleri bize gelecek bekliyoruz.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Elektroemre

Alıntı yapılan: X-Fi - 09 Haziran 2014, 23:30:31
Hocam yeni çıkacak bir ürün firmaya demo yapıp tanıttılar ilk örnekleri bize gelecek bekliyoruz.

Hocam peki < 1GHz sub band RF mi yoksa BLE 4.0 falan mı RF kısmı?

X-Fi

Çip hem 1 Ghz hem 2.4 Ghz low enerji için tasarlanmış. Şöyle ilginç bir özelliği var 1 Ghz için matching devresi kursanız bile 2.4Ghz de kayıp kazançlı yakın mesafe haberleşme yapılabiliyormuş. Gelişmiş bir AGC li RF devresi varmış RF devresi kendi içerisinde harici Cortex M0 işlemci barındırıyormuş. 

Elektroemre

Alıntı yapılan: pisayisi - 09 Haziran 2014, 23:16:53
St firması bir milyarıncı 8 bitlik stm8 işlemcisini aydınlatma işlerinin piri lutron elektroniğe yollamış . 8 bitlik segmentte de iyi işler yapılabiliyor. Muhtemelen lutron firmasının tercihinde dali aydınlatma protokolünü destekleyen firmware ve özelleşmiş 8bit mcu ları temin etmesinde sorun yaşamamış olması sayılabilir...

http://www.st.com/web/en/press/t3572

Aynen hocam 8 bit'te STM8 serileride F/P ürünleri. Üstelik ST-Link ile de derlenip debug edilebiliyorlar.
DALI protokolü örnekleri gözüme çarpmamıştı, çok iyi oldu hocam bu.

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: X-Fi - 09 Haziran 2014, 23:30:31

Hocam hangi ürünmüş bu sitesinde bile göremedim ilk örnekleri size gelecekmiş? Nerede çalışıyorsunuz, hangi firma?

Elektroemre

Evet arkadaşlar farnell'den deneme ürünleri geldi.

STM32F030F4P6 sembolik resimdeki gibi değil. Kılıfı çook ince.Zaten SSOP olarak geçiyor.
Kılıfı silikon çipten pahalı demekki artık.