Güvenlik kamerası line in sesini yükseltmek

Başlatan Seckin ALAN, 09 Haziran 2014, 12:22:31

Seckin ALAN

Merhabalar,

Elimizde axis marka güvenlik kamerası var bu kameranın line-in girişi var. Biz buna roof r720 marka kablosuz mikrofon bağlamak istiyoruz. Sorunumuz çevre seslerini yakalamak istiyoruz.

Bağlantı şemamız

Roof R720->Output------------>Axis Cemara Line In

Araya amfi koyma fikri geldi fakat kompakt bir şeylere ihtiyacımız var.

Denediğimiz yöntemler:
- Bilgisayarın kulaklık çıkışından line ine girdik ses sesiyesi %80 civarında ve kameranın input gane'i 0 DB iken ses aldık  fakat temiz gelmedi biraz yükselettiğimizde dip ses sorunu çıktı
- roof'un kablosuz ünitesinden çıkış aldık kameranın line in'ine giriş yaptık, input gani +80 seviyesine çıkarttığımızda, dip ses arttı. Çevresel sesleri belirli ölçüde aldık.

Teşekkürler.
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

Mr_YAMYAM

Ortam seslerinin tek bir mikrofonla detaylı kaydedilmesi kolay bir şey değildir.
Özel tasarım mikrofon ve mikrofon ön yükselteci gerektirmektedir.
Bunlar da öyle her kişinin alabileceği ucuz ürünlerden değildir.
Kullanılan mikrofonun tek yönlü ve hyper CARDIOID denilen bir alış karakteristiği olması gereklidir. Ortamın özelliklerine göre mikrofonun alış diyagram özellikleri farklı seçilmektedir.
Aynı şekilde böyle bir mikrofonun sinyallerinin yükseltilmesi de belli bir teknik ve donanım gerektirmektedir. Basit ve ucuz donanımlarla böyle bir iş yapılamaz. En az 72 db kazançlı ve low-noise önyükselteçler gereklidir.

tamircihasan

roof diye bahsettiğiniz marka bizim müzik camiasında merdivenaltı diye tabir ettiğimiz çinde nerde üretildiği belli olmayan birkaç farklı fason markanın aynı ürünü markalayıp sattığı bir üründür.
ayrıca yapacağınız hassas dinleme için kablosuz bir mikrofon tercih ederseniz gürültüden kurtulamazsınız.

ben güvenlik kamera sistemlerinde kullanılmak üzere tek transistörlü kapasitif mikrofonlu bir devre geliştirdim çeşitli yerlere montajını gerçekleştirdim ortamdaki çok kısık sesleri parazitsiz bir şekilde alabilmektedir şemayı ekliyorum

not: montaj yaparken 4+1 cctv kablodaki yeşil sarı kabloyu gnd ve out uçlarına bağlayıp kayıt cihazının rca girişine verin, devrenin + beslemesi için kameraya gelen sadece + dan + beslemeyi bağlayın