PWM ile Sürdüğüm motorun Akımını ölçme

Başlatan Mucit23, 09 Haziran 2014, 21:46:27

Okan AKÇA

şönt dirençi atın hocam birde rc filitre oldugu zaman tertemiz okursunuz. butun devrelerimde bu sekilde yapıyorum

Mucit23

Hocam siz şönt direncini nereden temin ediyorsunuz?

Edit;
Postimage bende çalışmıyor. Başka bilgisayarda denedim açıldı resimler.

Aradığım malzeme budur.

Deneysel amaçlı 5-6 adet bulmam gerekiyor. 0.01R olması önemli. İlla bu tip olacak diye birşey yok. PCB'ye monte edilebilecek şekilde olsun yeter.

Türkiyede hangi firmalardan bulabilirim.

asma

Alıntı yapılan: Mucit23 - 10 Haziran 2014, 19:29:19
Hocam şönt direncinin PCB'ye monte edilebilmesi gerek.
Üstad eskici dükkanındaki 8 adet 5mohm dirençler resmini eklediğinizle aynı.  ;)
0,005 ohm oluyor galiba sanırsam.  :D

Mucit23

Hocam bakayım, Özdisanda 0.01R 5W taş direnç buldum. Onlardan almayı düşünüyorum.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

asma

Benimde elimde bir devre var; şarjlı matkap motoru ve redüktörüyle bir kapı kapatıp açıyoruz.
Hız kontrolüne gerek yok, yön kontrolünü röle ile yapmıştım.  :-\ rölenin kontağı yapışıyor, geçirmiyor, vs.
Bol ve ucuz irfz44n gibi mosfetlerle N kanal H köprü ile bu işi yapmak için basit bir şeyler düşünüyorum.
High side mosfetleri sürerken besleme voltajından (12Vdc) elde edeceğim yaklaşık 20Vdc/30mA gerilim çoklayıcı türünde devre kullansam sorun olur mu?

Bülent hocam pcb montaj isteniyor.
Gerçi verdiğiniz linkte çeşit bol.   :)   to-220 kılıftakiler hoşuma gitti.

Kolay gelsin.

Mnemonic

Karaköyde rahatlıkla bululabilen 0,033R 3W silikon direnç var. Zamanında taş direnç ararken 5 watt taşdan daha iyidir dediler inanmadım ama denemek için aldım. şimdi 300V DC üzerinde 16A şöntlemesini bu dirençle yapıyorum hiç sıkıntı yok tavsiye ederim farklı değerleri mevcut
Grup elektronik ve Dorukanda mevcut

learner

Bahsettiğin silikon dirençin linkini verirmisin. Ben bulamadım. Fakat şöyle birşey gördüm iş görebilir. 0,068OHM / 68U / +-5%

http://www.grupelektronik.com/index3.php?catId=6&subCatId=671

Mnemonic

Sanırım bu ürün
http://www.grupelektronik.com.tr/?urun-2589-lvr-3r03
ben gidip elden aldığım için şu anda net emin olamadım ama benim aldığım değerlerle aynı

Mucit23

Şöyle bir şema çizdim

birkaç sorum olacak.

IR2101'in Hin ve Lin girişlerine doğrudan mcudan sinyal uygulayacağım.
Bootstap sürücülerde bootstrap'ın çalışması için PWM sinyalinin hiçbir zaman %100 duty olmaması gerektiği söyleniyor. Peki %100 duty gereken durumlarda ne yapılması gerekiyor?

learner

Alt mosfetler %100 pwm ile sürülebilir. Fakat üstler sürülemez. Eğer üstleride sürmen icap ediyorsa IR21xx kullanmayıp floating supply kullancaksın.

pisayisi

%100 duty gerektiğinde ir21xx in botstrap kapasitesini harici 555 li bir osilatörle devamlı besleyerek kullanma imkanı var. Böyle bir şema yayınlamıştım ancak nedense bulamadım , forumda eski paylaşımları kelime girerek bulmada sıkıntı var...
Murat

Mucit23

Duty %100 olduğu zaman bootstrap kapasitesi çalışmıyor. Bootstrap olmayınca mosfeti tam iletime sokamıyoruz.

Ben bootstrap kapasitesini örnek şemalara bakarak 0.1uf olarak belirledim. Bu değer normalde frekansa göre degismezmi? Ben 16khz kullanmayı düşünüyorum. 0.1uF uygunmudur?

Tagli

Aslında o kapasitenin asgari değeri pek çok şeye göre değişiyor. Frekansa, duty'ye, MOSFET gate kapasitesine, içindeki sızıntı akımına vs. Zaten galina sızıntı akımları olmasa kapasite boşalmazdı ve %100 duty ile sürülebilirdi. Ama kapasite boşaldığı için gerilimi düşüyor ve MOSTEF'i iletimde tutamaz hale geliyor. Ancak göz kararı büyük bir kapasite koymanın nasıl bir sakıncası olur bilmiyorum.

pisayisi, kapasitenin 555 ile nasıl şarj edilebileceğini kafamda canlandıramadım. Kapasite şarj edilirken aynı anda MOSFET'i nasıl iletimde tutacak? Şarj edebilmek için alt ucunu toprağa bağlamak gerekmiyor mu (ki bunu MOSFET sürücü yapıyor)? Dolunca da alt ucu topraktan koparıp iki MOSFET arasındaki oynak (floating) yere bağlıyor.
Gökçe Tağlıoğlu

Mucit23

Duty %100 olmuyor peki en fazla ne kadar açabilirim?