Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Keil utanci - Coocox

Başlatan z, 13 Haziran 2014, 04:19:55

muhittin_kaplan

Hocam derleyici Karşılaştırmaya Kendimi yeterli görmüyorum. Keil, Arm ın derleyicisi olduğundan daha iyidir diye düşünüyorum, Ama Görecelidir tabi. Fiyat/performans olarak ele alırsak GCC.

mesaj birleştirme:: 13 Haziran 2014, 14:55:01

Alıntı yapılan: meftun - 13 Haziran 2014, 14:49:43
Hocam, PIC için hangi derleyiciyi kullanıyor? Baktım ama göremedim.
Yanlış Hatırlıyor Olabilirim,
sistemde yüklü derleyicileri Buluyor (yada işaret ediyorsun) ve kullanıyorsun. Multiple Compiler Support diye vermişler.
hatta ilk kez duyduğum BARE METAL ı orada görmüştüm.

http://www.emblocks.org/web/features
•Auto detection of installed toolchains

muhittin_kaplan

Benim Sarı Işık Yanıp Sönmeye Başladı

Alıntı Yapderleme yaparken her dosyayı ayrı thread de derleyip sonuçları getiriyor, bu anlamda çok hızlı derleme yapıyor. hele işlemciniz multicore ise derleme hızı canavar gibi..

u8glib i 1:30 derliyor Coide.

muhittin_kaplan

fatih6761

@muhittin_kaplan hocam bahsettiğim sorunun ayarı nerededir? Rica etsem tarif edebilir misiniz? Ben bulamamıştım da... (CoIDE'yi  en az 2 ay önce açtım tam hatırlamıyor da olabilirim..)

muhittin_kaplan

hocam hiç ilgilenmedim systemnit i neden çağırmıyor diye, ben devamlı main de çağırıyorum (zaten ilk başta HSI başlıyor.)
ama unutulmaması gereken konu Coide de eğer systeminit i siz yazmıyorsanız (systeminit adından farklı olarak) default olarak XTAL u 25Mhz kabul ediyor. Bunuda system_stm32f4xx.c dosyasında düzeltmek gerekiyor (systeminit fonksiyonunun olduğu dosya).
örnek  dosya  https://my.st.com/public/STe2ecommunities/mcu/Lists/STM32Discovery/Attachments/2837/system_stm32f4xx.c
Daha sonra Compiler Parametrelerinden HSE_VALUE=8000000 gibi (xtal freq) atamak gerekiyor.

Bunu HAzırlamak içinse stm32f4_clock_configuration.xls adındaki dosyayla yapabiliyorsunuz.
sanki bu dosyaydı http://code.google.com/p/armvn-repo/downloads/detail?name=stm32f4_clockconfig.zip&can=2&q=
(iş yerindeyim herşey kısıtlı)

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: gerbay - 13 Haziran 2014, 15:15:33
hocam şimdi deneyeyim ben dedim ama biz de sansüre tabiyiz.. işyerinde websense var, her yer bloklu..   ftp bile yok..

senin dosyaları indiremedim..

Aynı Dertten Muzdaribiz Hocam. Sonra Bu Ülke Neden ilerlemiyor. Sallandıracaksın Birkaç OBIM ciyi bak birdaha yapıyorlarmı ?

pisayisi

Hocam ilaç yukarıda yayınlandı, keili güle güle kullanın. Benim merak ettiğim keili kırdık 10bin tane cihaza ürettiğimiz hex kodu kodumuza kimsenin ulaşamayacağı şekilde yükledik. Ürünleri piyasada sattık paraları kazandık, birşekilde bunu sen keil de derledin yükledin nerde lisansın diye sorabilcek biri çıkar mı karşımıza :D
Murat

sseedat

ben aynı kodu keil ve cooccox da derleyip çalıştırdım keil ile derlenen kod yaklaşık 1 sn sonra devreye girerken coocox ile derlenen kod 2-3 sn arasında devreye giryor.bu neyden kaynaklanıyor olabilir.

Görünmez bir mezarlıktır Zaman...

sseedat

Alıntı yapılan: gerbay - 13 Haziran 2014, 15:46:09
eclipse in yavaşlığından..  o da java nın virtual machine olmasından ve eclipse in java ile yazılmış olmasından kaynaklanıyor..

anladım hocam teşekkürler.
Görünmez bir mezarlıktır Zaman...

Müh. müh.

cooccox bir kaç ay önce indirmiştim ama pek hoşuma gitmedi..

Keil varken, böyle şeylere gerek yok diye düşünüyorum. Ayrıca keil i küreklemek çok mu zor yahu?
Destiny of white is dirtied. Destiny of black is found guilty...

muhittin_kaplan

hayatımızdaki herşey bir seçim değil mi ?

mesaj birleştirme:: 13 Haziran 2014, 16:03:52

Alıntı yapılan: Müh. müh. - 13 Haziran 2014, 16:01:14
cooccox bir kaç ay önce indirmiştim ama pek hoşuma gitmedi..

Keil varken, böyle şeylere gerek yok diye düşünüyorum. Ayrıca keil i küreklemek çok mu zor yahu?
Eğer bir firmada yada dövlet te çalışıyorsanız küreklememelisiniz.

Müh. müh.

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 13 Haziran 2014, 16:03:05
Eğer bir firmada yada dövlet te çalışıyorsanız küreklememelisiniz.

O zaman firma alır, bizde kullanırız :)

Böyle bir durum söz konusu olmadığına göre, iyiden vazgeçmeninde manası yok
Destiny of white is dirtied. Destiny of black is found guilty...

M_B

Bende meraktan emblocks indirip kurdum sitesinde bulunan örneği denedim derleme ve gorunusu guzel
Yalnız kite nasıl direkmen programı atacam bulamadım. Sag ust kosede session Star/Stop  tıklayınca programı atıyor ordan da  direkt debuga geciyor.
Gecmesini  nerden kapatıyoruz veya direk nasıl yukluyoruz.

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

camby

Ben lisanslı keil kullanıyordum, iş yeri değişti,

Şimdi yine keil söz konusu , fakat lisanslı keil almak istemiyorum tekrardan. ( aksi durum söz konusunu değil , kürekleyelim ne olur diyen arkadaşlar, ansızın kapınız çalar, dikkat.)

'GCC ARM' kullanan bir program ile cocoox yada em::block , aynı C kodundan aynı makina kodu üretilir diyebilir miyiz ? 'GCC ARM' toolcain kullandıktan sonra hangi IDE'yi kullandığının önemi var mıdır ?

strom

Emblock'ta stm32f4 discoverynin st-linkini kullanarak debug edemeyen bir tek ben miyim? Debug'a bastigimda hata verip kapaniyor. Ayarlardan st-link secili.