Aracın hızını ölçmek için IMU mu Enkodermi?

Başlatan zengdai, 16 Haziran 2014, 10:24:54

zengdai

Merhaba arkadaşlar,
tekerlekli bir aracın hızını ölçmek istiyorum elimde hazırda IMU sensör takımı var. Bunun ivme ölçeriyle
hızını bulayım diyorum ama internette hata birikmesinden bahsediliyor. Enkoder ile ivme ölçer arasında kaldım, hangisini kullanırsam daha sağlam olur.
Şimdiden teşekkürler. 

Murat Mert

Pals ölçme şansın varsa onu kullan. İvmeyi bilmem ama encoder en hassas olanı gibi.
mert07

zengdai

ivme sensörünün malum hatanın büyümesi olayı ne miktarda . Yani kaç saniyede yüzde kaç etkiliyor acaba?

Melih1802

kimlenbu

daha önce imu sensör kullanmadım, işin içindeki matematik ne alemdedir bilmiyorum. ben encoder ile araç hızı ölçtüm, 20km/s'e kadar ölçmem yeterliydi, encoder pnömatik sistemle tekere basıyordu, çok fazla mekanik sıkıntı çıktı. Encodere asfalt yapıştı, aşınma oldu, bilyalar dağıldı...

proximity sensör ile şafttan okuma yapmaya başladım, uygun dişli tasarımı ile net sonuçlar elde edebilirsin, azıcık zahmetlidir. Buradaki sıkıntı ise proximity sensörlerin okuma frekansları çok yüksek değil ve yüksek frekans istiyorsan dişliye 2mm yaklaşmak zorundasın, eğer dişli yalpa yaparsa sensörün kafasını kopartıyor, sistemi oturtana kadar dünya sensör parçaladım :)

Kolay gelsin.

http://www.autonics.com/products/products_2.php?big=01&mid=01/01

tekosis

bence prensip şu "basit olan iyidir". ivme sensörünü bence daha stratejik ve özel noktalarda kullanmalısınız. gereksiz işçilik olur, ayrıca çok yavaş şekilde olan ivmelenmeleri de kaçırabilirsiniz.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

LukeSkywalker

Accelerometer ile hız ölçülebilir fakat bu size hassas bir hız bilgisi veremez.  Encoder kullanma imkanınız varsa çocuk oyuncağı...  Bir tur için geçen süreyi saydırın, ve tekerleğin çapını bu süreye bölün.

selimkoc

Arkadaşların yorumlarına ek olarak enkoder çıkışını Timer1 Clock İnput girişine uygulayıp donanım timer ile saydırma yapılabilir Ayrı bir timer ile de zaman ölçülerek birim zamandaki dönme (frekans) elde edilmiş olur.

Veya Capture girişine uygulanarak peryodu bulunup ona göre hesap yapılabilir. Konuyla ilgili örnekler blogumda mevcut.

Kolay gelsin..