PTT istanbul dışı gümrüğe tâbi EMS (APS) gönderi hk

Başlatan t2, 17 Haziran 2014, 19:44:13

t2

EMS (APS) ile, istanbul dışı  adresine gönderisi gelen  ve gümrüğe taabi paketi olan arkadaş var mı ? Prosedür ne şekilde gerçekleşti?

İstanbul dışı  adrese gelmesi gereken EMS (APS) gönderisi, istanbul posta işleme merkezine bugün gelmiş gümrüğe tabi imiş.
Takip sayfasında öyle  görünüyor.

Bu gönderi istanbul dışı olan orijinal adresine gelir mi? gümrük vergisi vs  nereye ödemek gerek?
Teslim almak için illa ki istanbul posta merkezine mi gitmek gerekir?

TA7R

EMS yi bilmiyorum , eğer bu PTT yoluyla dağıtım yapıyorsa bulunduğunuz il ptt merkezine gelir , sizi çağırırlar gümrüğünü kdv sini öder paketi alırsınız . Yok bu EMS ups gibi fedex gibi bir kargo şirketiyse paketten vaz geçin daha iyi .
Ptt yoluyla gelen gümrüklü paket konusunu daha da detaylandırırsak , adresinize bir ihbar geliyor ,  önce gümrük müdürlüğüne gidiyorsunuz , içindeki eşyanın özel eşya (yani satmak için alınmayan ) olduğunu , ne olduğunu soruyorlar. Ödeme belgeniz yanınızda olsa iyi olur , bazen internetten o ürünün satış fiyatına bakıyorlar tutuyor mu diye . Sonra gümrüğünü sizden tahsil edip sizi ptt dağıtım merkezine gönderiyorlar. Gümrükten aldığınız ödendi kağıdıyla ptt dağıtım merkezinde paketinizi bulup kdv ve posta masrafı ödedikten sonra paketinizi size teslim ediyorlar.

t2

ems aps ile aynı şey diye zannediyorum. APSnin uluslararası ismi olsa gerek. ptt vasıtasıyla geliyor

MC_Skywalker

DX.com dan Fluke 17B  öçü aleti almıştm EMS geldi. Çinli satıcı 190Tl lik bu ürün için $14 değer yazmış tabi gümrükte kaldı. Topkapıdaki işlem merkezine gittim. yanımda Kredi kartı eksterm ve dx.com daki alişveriş detayının çıktısı vardı.

Gümrük menuru bu nedir dedii, bende da.com sipariş çıktısını gösterdim. kaç para ödedin dedi, kredi kartı extremi gösterdim. %20 gümrük bedeli ve abidik gubik masraları ödeyip ürünü aldım.

Bu günler aynı durum DHL de oldu Aliexpresten alışveriş yaptığım Çinli amcam $150 ürün için $18 beyan etmiş ürün ASIC miner. DHL den haber bekliyorum. Bakalım ne olacak. 65Tl işlem vedeli 180Tl ardiye bedeli olarak ek bir fatuıra  çıkacak gibi görünüyor.

veliusta

Kayıtlı postam neden yanlış adrese gidiyor. Gümrüğe mi takılmış? Dispute açtım.

ÇORLU'da oturuyorum.

MC_Skywalker

ben şunu öğrendim yurt dışından ne alırsanız alın normal PTT (o ülkenin de vlet kurumu) ile gönderilmesini sağlayın. Özel şirketler DHL,Fedex, Aramex gümrük için mutlaka ürünüzde sorun çıkartıyor. adamlar her gönderiden extra para kazanmak için fırsat kolluyorlar.

AsHeS

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 17 Haziran 2014, 21:02:01
ben şunu öğrendim yurt dışından ne alırsanız alın normal PTT (o ülkenin de vlet kurumu) ile gönderilmesini sağlayın. Özel şirketler DHL,Fedex, Aramex gümrük için mutlaka ürünüzde sorun çıkartıyor. adamlar her gönderiden extra para kazanmak için fırsat kolluyorlar.
Problem şu çok yavaş geliyor onlarla.

MC_Skywalker

Alıntı yapılan: AsHeS - 17 Haziran 2014, 21:10:07
Problem şu çok yavaş geliyor onlarla.
65Tl+185Tl vermektense beklemeyi tercih ederim. bu bana büyük bir ders oldu.

Ayrıca sakın çalıştığınız yerin adresini vermeyin otomatikman ürünü ticari sınıfa sokuyorlar.  ben evde kimse olmadığı için şirket adresini vermiştim kişisel olduğuna bakalım nasıl ikna edeceğim.

Alıntı Yap
Tuesday, June 17, 2014    Location    Time    
17    Clearance event    ISTANBUL - TURKEY    13:40

t2

Alıntı yapılan: veliusta - 17 Haziran 2014, 20:57:13
Kayıtlı postam neden yanlış adrese gidiyor. Gümrüğe mi takılmış? Dispute açtım.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

ÇORLU'da oturuyorum.
Çinli size uyduruk takip numarası vermiştir. Başkasının takip numarasıdır. Benim de başıma gelmişti.

Sonra "paket teslim edilmiş" olacak. "paketi hem almış, bir de almadım diyor" konumuna düşebilirsiniz. kabak size patlar. para iadesi isteseniz de satıcı, "küstüm,  paranın yarısını  vereyim anlaşalım" diyebilir. siz de beladan kurtulmak için kabul edersiniz. gönderici kötü adam yine karlı çıkar.

veliusta

@t2 :D O dediğin aliexpress'te oluyor. Ebay'de böyle birşey olmaz. Fazladan 3 Dolar ödedim ve Feedbacki yüksek satıcı.
+ PayPal Güvencesi

t2

İlk mesajda bahsettiğim gönderi, istanbul gümrükten çıkarak adresime teslim edildi. 1-2 hafta sürdü.

Alırken 3.6TL ödedim
İşlem ücreti ve damga vergisi: 3TL + 0.6TL

sfiber

bazı şirketlerin gümrükte ayrıcalıklarımı var.mesela fedexle çinden birşey aldığında senden fatura ibraz etmelerini istemeleri çok olağan ama ti den fedexle 300 dolarlık development board alsan türkiyeye geldiği gün mng eline geçiriyor.çok garip bir olay bu.