PC onerisi

Başlatan z, 24 Haziran 2014, 02:04:57

z

XP yuklu Proje gelistirme makinem Pentium(R) 4 islemcili 2.2Ghz bir makine. 2GB ramdan 1.5 GB i sisteme kaliyor.

Bu makineyi Turkiye'ye getirmeye kalkarsam nakliye parasi verecegim. Gerci ivir zivirlarim arasina bu da girecek ama
sonucta makineyi getirip getirmemekte kararsizim. Mumkun oldugunca az esya getirmek istiyorum,

Bu makineden bir iki gomlek daha ileri bir makineye (ekransiz) ne kadar odemem gerekir?

HDDyi ve ekrani sokup getireyim govdeyi de atma taraftariyim.

(Makine islemcisi ne olursa olsun gene XP kullanacagim)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

300-500 TL verip  2.el temiz notebook almalısınız. Kasa, ekran, bu tarihten sonra yakışmaz.

Kabil ATICI

Örnek olarak gold bilgisayar  fiyatları
http://www.gold.com.tr/masaustu-bilgisayar_l

Kullandığınız bilgisayarın sadece sabit disk, ana kart, işlemci ve ram bölümünü alın (ekranı buradan alabilirsiniz). Burada uygun fiyatlı bir kasa içine monte edebilisiniz. (Böylece sistem ve format işleri ile uğraşmazsınız)

Yok illede monitör ve sabit disk getireceğim diyorsanız, yakın zamanda bir arkadaşım amd A10 işlemci asus ana kart , 500W kasaya (ram hariç) yaklaşık 650TL civarında para verdi. (Kendisi bu konfigürasyona XP kurulabileceğini belirtmişti.)
ambar7

patasana

300-400-500 tl ye gittigidiorda yeni kasalar (harddisksiz) satılıyor.  O makinedeki diski alıp, gerisini birisine hediye edin. Buradan bir tanede lcd alırsınız.

Tabi laptop almak daha tercih edilir yöntem.

erhanmete

z hocam merak ettim neden xp ? lisans yüzünden mi alışkanlıklar mı ?

MC_Skywalker

Pentium 4 işlemcili makinanın sadece HDD' si ve winXp lisans dökümanları dışında hiç birşeyiyanınızda getirmeyin.  HDD %95 IDE ara yüzlüdür.  WinXP kullanmak istediğiniz için biraz araştırma yapmak gerekecek zira geriye dönük Sürcü(driver) sıkıntısı olmayan bir kombinasyon yapmak gerekecek.

MrDarK

Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

ErsinErce

XP deki ısrarınızın sebebi nedir hocam?

şuan stabil görülen Win7 ye en azından geçseniz hem donanım hem yeni programlar konusunda çok sıkıntı yaşamazsınız.

TA7R

Ben olsam Pentium4 makinemden vaz geçmezdim, satış politikaları bir yana işlemci teknolojisi p4 den sonra ciddi bir ilerleme kaydedemedi bence . i5 işlemcili laptopumla p4 pc im arasındaki performans farkı p4 lehine , laptop 2 yıl kullandıktan sonra işlemci macunu vs yüzünden çabuk ısınıp kendini kapatmaya başlıyor, p4 dedesi ama taş gibi, sabahtan akşama zorlayın tık yok ,sökmesi kolay kart değişimi kolay ...
Bir de yine ben olsam Asus , Ati vs den kesinlikle uzak dururdum . Gigabayt ve Nvidia , intel den başka kartlara para vermezdim.
Nakliye sorunsa söker kart kart getirirdim makinemi. Herkese selam ,kolay gelsin .

sadogan

Pc nizin ana kartı oem kasalara uyarsa ambar7 arkadaşın önerisi çok yerinde.
Ama pc yi terfide ettirmek istiyorsunuz internet kafeler sık sık pc yeniler
250 300 tl ye çok güzel ekransız pc alabilirsiniz.
sahsi fikrim notebook masa üstünün tadını vermiyor.

z

XP de ısrar etmemim nedeni geçmişe yönelik programlarımı sorunsuz kullanamaya evam etmek isteğimden.

Forumda  daha ileri işletim sistemlerinde eski programların çalışmaması üzerine çözüm arayanlardan olmak istemiyorum.

Bir de HDD mi getirirsem yeni makineye takınca çok az uğraşla pek çok programı installa gerek kalmadan hemencecik çalıştırma ihtimalim var.

Proje çalışmaları için masa üstü makineleri çok seviyorum. 

Ana kart falan dedinizde yıllardır yapmak isteyip artık aklımdan çıkmış projemi hatırlattınız.

Çalışma makinamda PC konnektörlerine rahat ulaşayım diye PC min arkası bana bakacak şekilde kullanırım. Böyle olunca açma kapama düğmesi ve CD gözü duvara yakın olduğundan zorluk çekiyorum.

Hep PC nin önünde USB portların tamamı video, seri port vs olmasını istemiştim. Elektrik kablosu arkada kalsın.

Bu amaçla sıfırdan PC kutusu tasarımı gerektiği içinde hiç bir zaman bu işe girişmemiştim.

İşte bana fırsat.

AutoCad ile çizip saçtan kesilip oyukları vs açtırılacak bir kutu çalışması yapabilirim ancak punch preste kestirilmesiydi bükülmesiydi boyanmasıydı bayağı bir para tutar.

Alternatif çözüm önerileriniz varmı?

MC_Skywalker

Pleksi den kasalar var. Özellikle modifiyeciler kullanıyor.  kendinizde yaptıracağınız için daha rahat tasarlayabilirsiniz.

Kabil ATICI

@Z
1. yöntem.
Bilgisayarınızın arkasındaki portları uzatma kabloları ile bilgisayarınızın önüne taşıyabilirsiniz. Gerekli kablo ve konnektörler fazla tutmaması gerekir.

2. Yöntem;
bilgisayarınızı açma ve reset düğmelerini arkaya taşımanız sorun olmaması gerekir.
Sonuçta bas bırak butonlar.
http://www.direnc.net/modules/catalog/products/pr_01_3819_min.jpg
tipi butonları kullanabilirsiniz. Hatta kablo olarak bilgisayarın butonlarının kablosunu kullanabilirsiniz. CD sürücüsü için de en fazla harici bir kutuya koyup besleme ve veri kablolarını taşırsınız.(yapmadığımız şey değil)

Güç kaynağının yukarıda olması sıkıntı ise, yeni kasalarda güç kaynağı kasanın altında yer alıyor. Eski kasayı kullanırsanız, güç kaynağını  CD sürücüsünün yuvasına taşıyın. Sadece sabitleme konusunu düşünmeniz gerekir o kadar.

ambar7

z

En azından ön ve arka paneli saçdan kestirip punch press  de oydurmam kesin şart. Alt şaseyi düz saçdan yaparsam buna ait delikleri kendim de delerim.

Fakat en dış kutu büyük sorun görünüyor.

En aklıma yatan kaplamalı ahşap kutu.

Monitörü kasanın önüne koymak da ilginç olurdu.

Kabil ATICI

Vidalı alüminyum profiller olacak.
http://www.firdavat.com/8032-ALUMINYUM-PROFIL-3232,PR-6033.html
türü malzeme kullanılarak dış gövde yapılabilir. Bu malzeme dış iskelet için. Arayı ister pleksiglas ister alüminyum ile doldurabilirsin.
ambar7