Akış Diyagramı ve Algoritma Çıkarmayı Ne Kadar Kullanıyoruz ?

Başlatan MrDarK, 06 Temmuz 2014, 05:06:16

elektronart

Çok kurumsallıkla ilgili olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Öyle bir şirkette de çalıştım, eski elemanların nedeyse hiç biri kullanmıyordu bu yöntemi. Kullannanlar da başkalarının çizip kendilerine getirmesi gerektiğini düşünüyordu :) Şu an freelance olarak çalışıyorum ve büyük küçük farketmiyor, yaptığım projelerde bir akış şeması çıkartıyorum. Önce kafamda oluşanı çiziyorum çoğunlukla bu hali kullanılabilir oluyor ama bazen bir bakıyorum ki ufak bir iki değişiklikle benim düşündüğümden çok daha kolay bir hale gelebiliyor. Önceleri biraz vakit kaybettirici gibi geliyordu ama şimdi kodu çözmeye çalışmak yerine diagrama bakıyorum ve kod yazarken göremeyeceğim iyileştirmeleri daha başlamadan görüyorum, şimdi vakit kaybı değil kazancı olduğunu biliyorum.
Ben Diagram designer kullanıyorum. Visiodan daha pratik ve editörü daha az yer kaplıyor ve ücretsiz.
Açık Elektronik

AsHeS

Alıntı yapılan: mufitsozen - 07 Temmuz 2014, 10:04:09
SDL icin kullandiginiz bir tool varmi? ne onerirsiniz?

Hocam Word'de uğraşarak çiziyorum. Mesela girdiler için ya da yanlış hatırlamıyorsam timeout için çizim word de yok elle tek tek çizgileri çizip copy-paste ediyorum. Pdf veya doc çıktı vermesi lazım kullanılan programın, sizin varsa bildiğiniz severek geçmeye razıyım.

MrDarK

Alıntı yapılan: mufitsozen - 07 Temmuz 2014, 10:16:53
Hocam pratikte kullandiginiz akis diyagramlarindan cok basit olmayan  bir ornek koyabilirmisiniz.

Hocam zaten konuda da bahsettiğim gibi bende bu işe yeni başladım çalıştığım firmanın gerekliliklerinden birisiydi, resimlerdeki şemalara fazlasıyla benziyor 2 numaralı semaya. Kendi projelerim içinde bir tane hazırlarım yakında.

Alıntı yapılan: elektronart - 07 Temmuz 2014, 10:20:06
Önceleri biraz vakit kaybettirici gibi geliyordu ama şimdi kodu çözmeye çalışmak yerine diagrama bakıyorum ve kod yazarken göremeyeceğim iyileştirmeleri daha başlamadan görüyorum, şimdi vakit kaybı değil kazancı olduğunu biliyorum.

Bende bunun farkına vardığım için böyle bir konu açma ihtiyacı duydum, dediğiniz gibi olayın kurumsallıkla çok alakası yok, olay sadece bu işi iş olarak yapan kişilerin bu çalışmayı külfet olarak görmesi ve bunun yanlış olduğunun farkına varıp araştırmalarımı paylaşmam şeklinde oluştu (:
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Mucit23

Ben bi ara çok çiziyordum. Ama şimdi çok nadiren çiziyorum.

Smart Draw diye bir program kullanıyordum. Akış diyagramı çizmede çok kullanışlı. Word ile felan çok uğraştırıcı olur.

erpay

Alıntı YapÖnceleri biraz vakit kaybettirici gibi geliyordu ama şimdi kodu çözmeye çalışmak yerine diagrama bakıyorum ve kod yazarken göremeyeceğim iyileştirmeleri daha başlamadan görüyorum, şimdi vakit kaybı değil kazancı olduğunu biliyorum.

Çok doğru, özellikle sadece kod üzerinden gidilirse birçok unutulan yer bile olabiliyor. Sonra ben bunu neden koymamışım durumunda buluyor insan kendini.

RaMu

Kağıt kalem kullanarak çiziyorum akış diyagramlarını.
Bu yüzden proramı yazıp bitirdikten sonra akış diyagramları kayboluyor,
programlarımda çok fazla açıklama yazarım, bu telafi ediyor.
Akış diyagramı çizmeden en ufak programı bile yazmıyorum,
zaten akış diyagramını çizince hiç kod yazmadığım halde
bütün programı yazmış bitirmiş oluyorum.

Bence akış diyagramı bir satır kod yazmadan programı yazıp bitirmektir.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

MrDarK

Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK