Opamplı kare dalga sorunu

Başlatan trinity, 11 Temmuz 2014, 12:45:04

trinity

Şekildeki gibi opamp osilator devresiyle 1MHz bir kara dalga üretmek istiyorum, bu iş için TL071 3MHz band genişlikli opampı seçtim ama 300khz üstüne çıkamıyor, 1MHz ulaşamıyor bunun sebebi nedir?

z

Dirençleri ve kapasitörü küçültüyormusun? Yoksa sadece kapasiteleri mi küçültüyorsun?

Besleme voltajını da artırmak gerekebilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

trinity

1/2*pi*R*C formülünden direnç ve kondansatör değerini 1MHz için, R=1.5k C=100pF  hesapladım, ama geri besleme dirençlerini değiştirmedim 100k ve 10k yaptım.   

z

Frekans arttıkça genlik düşeceğinden opamp çıkışındaki voltaj hysteresiz seviyeleri arasında dolanamıyordur.

10K direnci daha da düşür.

Hatta 100K yı 10K, 10K yı da 1K nın daha da altına düşür.

trinity

direnç değerlerini düşürüp tekrar deniycem, teşekkürler

z

Olmadı bir de voltajı artırmayı dene.

ferit06

Kaç volt ile besliyorsun? Elde ettiğin kara dalganın genliği nedir?

Verilen band genişliği açık çevrim birim kazanç band genişliğidir.   Kazanç var ise band genişliğini kazanca bölmeniz gerekir.
TL 081 için; High Slew Rate . . . 13 V/us Typ verilmiş  ,  eğer Kare dalga genliği >10 volt ise elde edebileceğin  maksimum frekans 500 Khz olacaktır. Opampın ideal çalışması durumunda...

trinity

+6v, -6v simetrik besleme yapıyorum, frekans 300khz civarında kare dalga yavaş yavaş üçgene sonrada sinüse benzer bir hal alıp bozuluyor.

ferit06

çıkışta elde ettiğiniz genlik nedir?

frekans düşükken kare dalgaya benziyordur. yükseldikçe üçgen ve yok... bir önceki mesajımdaki Slev rate e dikkat etmelisiniz. Devre tasarımını düşük genlikte çıkış verecek şekilde yaparsanız  istediğiniz frekansı elde edebilirsiniz.

Kabil ATICI

Bulabilirseniz video sinyalini kuvvetlendiren türde yüksek band genişliğine sahip  opamp kullanın. Kullanmaya çalıştığınız  opamp her ne kadar üst frekans aralığı 3MHz olarak belirtilsede kazancı frekans yükseldikçe düşüyor. İç kapasitif etkilerden dolayıda  frekans yükseldikçe kare dalge kenarları eğim vermeye başlıyor. 1MHz kare dalga ürtecekseniz o kadar uğraşmayın 74HC serisi entegreler ile üretin ve transistör ile gerilimini istediğiniz seviyeye yükseltin.
ambar7

trinity

Peki sizin bu işte rahat çalışabilecek beni fazla uğraştırmayacak piyasada bulunan başka bir opamp tavsiyeniz var mı?

ferit06

sfiber

duty cycle ı düşürerek kare dalgaya daha yakın sinyaller elde edebilirsin.eğer osiloskop görüntüsünü koyarsan daha iyi olur.Max477 yi bir incele istersen ve ayrıca 1 mHz çok büyük bir frekans olmasa da kapasitörün kapasitans değerine etki edebilir.

Kabil ATICI

Daha önce kullanmış olsam, doğrudan şu entegreyi kullan derdim.

Yine özellik olarak inceleyebileceğiniz opamp olarak (temini sıkıntı olsada)
AD828,AD818
LT1190,LT1809,LT1810
MAX4451
TSH341
ambar7

trinity

LF357 ve LM318 opamplarını bulabildim bunlar 15-20MHz de ve 50-70V/uS çalışabildiği için 1Mhz sinyal üretmeye yeterli olur diye düşündüm. Ama gene 300-350kHz üzerine çıkamadım. Opampların iç kapasitansı benim hesapladığım C kondansatörüne paralel gibi davranıyor ve 1Mhz çıkmama izin vermiyor

Bunun için iç kapasitansı düşük 350-400Mhz opamplar gerekiyormuş bunların fiyatlarıda yüksek. Anlaşılan piyasadaki opamplarla ancak 100-200kHz üretilebiliyor.

Bende bu işi daha ucuza lojik kapılarla yapmaya karar verdim, ve 74HC14 le gayet güzel 1Mhz sinyal elde ettim. Ama lojik kapılarlada 2.5Mhz üzerine çıkınca sinyal bozuluyor.

Herkese çok teşekkürler. Şimdilik bu macera burda biter.