LİNEER REGÜLATÖR

Başlatan 2run9, 16 Temmuz 2014, 10:05:08

2run9

ARKADAŞLAR MERHABA 12 V GİRİŞLİ 8V 1A ÇIKIŞLI BİR İNEER REGÜLATÖR TASARLAMAM GEREK NASIL Bİ DEVRE KULLANABİLİRİM MİKROİŞLEMCİ KULLANMAMAM GEREK

z

Sen bana mikroislemcili olani tasarla, ben de sana islemcisiz olani.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

quarko

"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

t2

Tasaralmaya gerek yok.
7808 veya LM 317 kullanılır.

Kabil ATICI

@2run9
İnternette büyük harf ile yazı yazmanın anlamını umarım biliyorsunuzdur.  Lütfen küçük harf...

Bu işi zener-transistör, ile yapabileceğiniz gibi, 7808 kullanarak da yapabilirsiniz, isterseniz ayarlı regülatörlerden kullanıp potansiyometre yerine trimpot kullanarak sabitleyebilirsiniz.
ambar7

MC_Skywalker

LukeSkywalker

1A sürekli çekilecekse yukarıdaki regülatör devreleri aşırı ısınır.
Aşağıdaki gibi olursa 1A akımı rahatlıkla çekersiniz.

t2

Regülatör üreticisinin bildirdiği sınırlar dahilinde ısınması sakıncalı mı ki transistör bağlanacak?
Regülatör ısınmasın, transistör ısınsın. Mantık bu mudur? Faydası nedir?

LukeSkywalker

Üstteki transistörün ısınması için en az 6-7A akım geçirmeniz lazım.
Elektronik malzemelerin ömürlerinin uzun olması için limit değerlerine çok yakın kullanılmamaları gerekir.

t2

ISınma miktarı üzerindeki güçle orantılı

Harcanan güç:  (giriş çıkış gerilim farkı) x geçen akım

Aynı güç regülatörde harcanınca soğutucusu küçük ise "çok ısındı, transitör bağlayayım" denebilir. Bence regülatörde harcansa daha iyi.

LukeSkywalker

Bir de mesela 7808 için konuşacak olursak Thermal Rezistansı (JA) 65 C/W olarak verilmiş. Maksimum çalışma sıcaklığı 125C.
12V-8V=4V
4V*1A=4W.
4W*65C=260 C sıcaklık ortaya çıkar. Ortam sıcaklığı da 30 derece olsa ortalama 260+30=290 C. Büyük bir soğutucu gerekir 7808 üzerine. Kısacası o şartlarda çalışması zor.
Soğutucunun çok büyük olması gerekir.  Fan gerekir. Kısacası uzun iş. Ayrıca sürekli kesime gider 7808.

t2

4W*65C=260 C  burada anormallik var gibi

4Wı 65 ile neden çarptınız?

LukeSkywalker

Datasheette Ja değeri 65C/W olarak belirtilmiş.

t2

orasını anladım da bu parametre ile  (Ja değeri 65C/W ) 
oluşacak sıcaklık mı hesaplanıyor? nasıl hesaplanıyor onu bilmiyorum.

LukeSkywalker

http://www.maximintegrated.com/en/app-notes/index.mvp/id/3930
http://www.maximintegrated.com/en/app-notes/index.mvp/id/4083

Şurada birşeyler var..

mesaj birleştirme:: 16 Temmuz 2014, 11:54:22

Benim de yanlışım olabilir, soğutma ve malzeme konusunda uzman arkadaşlar vardır forumda, onlar daha aydınlatıcı bilgi verebilirler.