Pcb cilere bir soru

Başlatan Karamel, 20 Temmuz 2014, 11:50:01

Karamel

selam. pcb tasarimcilarina sormak istedigim birsey var. schematic tasarim yaparken bu sorunlastim. basit devereler icin sorun yok. cunku kolay okunuyorlar ama soyle 64-80-100 bacakli arm mcularda farkedilecektir ki mcunun pinleri cok esnek. yeni gorevler vs atanabiliyor ve pin uzerindeki bilgi cok yetersiz. butun datasheet i okuyup anlayip ona gore tasarim yapmak gerekiyor gibi? hadi 64-80-100 pin icin bir nebze tamam diyebilirimde bga yapida olanlar var 256 ve uzeri bacaga sahipler. 1500 sayfa reference manual lari var. tamamen okuyup anlamak aylar alabilir. komplex semalar ile ugrasan pcb tasarimcilari bu sorunu nasil asiyorlar?

xoom

O kadar pin'li bir entegreyi kullanan birisi amatör birisi değildir. herşeyi okumak zorunda değil kaldı ki eğer okuması gerekiyorsa datasheet'i birden fazla bile okuması doğru olanıdır.

Erol YILMAZ

Görevler paylaşılıyor...

Pcb yi çizen, yazılımı tasarlayan, hatta yazılım mimarı vs oluyor.

Örnekler bol, datasheet, user manual vs ler var.
Geliştirme kitleri var.

Misal usb'yi sıfırdan kim konfigure etmekle uğraşıyor ?
Belki meraklısı...

Eğer yine de bilinmeyen vs olabilitesi yüksek bir proje ise çipi tasarlayan firma referans tasarım yayınlıyor.
Çalışan bir örnek konuluyor ortaya...
Kimi firmalar bu referans tasarımı direkt olarak üretime alıyor...
Kimisi de üzerinde çalışarak hem yazılım hem de donanımsal iyileştirmelere gidiyor.

O seviyenin altında ise,
Gördüğüm kadarı ile Elektronik şu anda, ARM core ların da yardımı ile zirveyi patlatmış durumda.
Teknolojiye ulaşım maliyetleri konusunda, tarihinin en düşük zamanını yaşıyoruz.

PC si olan, 100$ a yüzlerce güncel örnekli Geliştirme Laboratuvarı sahibi olabiliyor.
Dahasını düşünmekte zorlanıyorum.

MrDarK

xoom haklı ; Genelde bu tarz işlemlerde benim tahminim atıyorum adam Analogla ilgili birşey koyacak, ilgili pinin açıklamasında analog olmasını arar

Veya SPI , I2C , Usart için geçerli, birçok böyle büyük donanımların zaten test kartları olur, bu test kartlarında şematikler bulunur. Genelde kim nereye takmışsa bu şematiklerde bu işi yapanlarda onlardan yardım alıyor.

Yada yazılımcının bildiği şeyler oluyor bunlar onlar yönlendirebiliyor.

Allegro hocam herşeyi özetlemiş :)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

mustafaelektro

O kadar sayfanın hepsi pcb çizen ve şema çizen için değil tabiki. Çoğu yazılımcılar için gerekli konular. Devreyi ürettirmeden mutlaka okuyun hatta başkası da kontrol etsin. O zaman okumazsan devre önüne gelip çalıştıramadığında okursun ve çok geç olur.

Karamel

Alıntı yapılan: xoom - 20 Temmuz 2014, 12:00:27
O kadar pin'li bir entegreyi kullanan birisi amatör birisi değildir. herşeyi okumak zorunda değil kaldı ki eğer okuması gerekiyorsa datasheet'i birden fazla bile okuması doğru olanıdır.

hocam sanirim kendimi yanlis ifade ettim. harici entegrelere bir goz atalim isterseniz. pinleri sabit ve okunmasi cok kolaylar. Enable, CLK vs boyle gidiyorlar ama esnek pinli entegrelerde mesela mcularda pinler 2-3 farkli fonksiyon iceriyorlar. bazi ozellikler kullaniliyorken bazi pinler devre disi kaliyor vs. eger reference manual okunmamissa bunlar sema cizen kisiyi yaniltabilir. ne kadar professional olursaniz olun herkesin calismadigi bir entegre modeli olabilir. neredeyse tum detaylarini bilmeden sifir hata ile nasil semalar olusturuluyor bunu ogrenmek istiyorum.

ek olarak sabahin 5 inden beri bakiniyorum. internette STM32F103R8T6 gelistirme board u semasi bulamadim.

Gökhan BEKEN

örnek olarak stm32f407vg'nin datasheet'ini açın
http://www.st.com/st-web-ui/static/active/en/resource/technical/document/datasheet/DM00037051.pdf

"Pinouts and pin description" bölümünde
sayfa 45 de
tablo 7 ye bakın
"STM32F40x pin and ball definitions" diye geçiyor
hangi pinde ne var tek tek yazmışlar, bu tablo 57. sayfaya kadar devam ediyor.
Bence çok 12 sayfalık bu bilgi pin seçimi için yeterli olabilir. Detay isterseniz elbette var...
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: Karamel - 20 Temmuz 2014, 12:43:18
neredeyse tum detaylarini bilmeden sifir hata ile nasil semalar olusturuluyor bunu ogrenmek istiyorum...

ek olarak sabahin 5 inden beri bakiniyorum. internette STM32F103R8T6 gelistirme board u semasi bulamadim.

Gerektiği kadar bilmeden olmaz, Zaten kompleks şeyler, yeri geliyor bilen bile çalıştırmakta zorlanıyor.
öyle zar atmak kadar kolay değil ( bir yolunu bulan varsa anlatıversin :) )

Gelelim 2. konuya
Buyur sana tonla şema !

https://www.olimex.com/Products/ARM/ST/STM32-H103/resources/STM32-H103.pdf

https://www.google.com.tr/search?q=STM32F103RbT6+SCHEmatic&sa=X&biw=1164&bih=639&tbm=isch&tbo=u&source=univ&ei=y5DLU-vOFIT9ygPw4IGgAw&ved=0CBkQsAQ

Not: STM32F103R8T6 için değil STM32F103RBT6 için ama zaten aynısı !

DEno_12

Alıntı yapılan: Karamel - 20 Temmuz 2014, 12:43:18

http://www.st.com/web/catalog/tools/FM116/SC959/SS1532/LN1847/PF259875

Karamel

Allegro hocam kizmayin bana. Stm32f103r8t6 icin bakinca bulamamistim. semalar icin tesekuur ederim. sorularim bazen profesyonel kisilere basit geliyor olabilir ama ogrenmek icin soruyorum iste....

quarko

Alıntı yapılan: Karamel - 20 Temmuz 2014, 13:17:37
Allegro hocam kizmayin bana. Stm32f103r8t6 icin bakinca bulamamistim. semalar icin tesekuur ederim. sorularim bazen profesyonel kisilere basit geliyor olabilir ama ogrenmek icin soruyorum iste....

İşte bu, @Allegro hocanın dediği gibi gerektiği kadar bilmemenden kaynaklanıyor. Elektronikte bir ilimdir. Ve her ilim gibi tedrici olarak(derece derece) ilerlemek gerekir.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

Erol YILMAZ

Estağfirullah kızmak ne demek,
Bunlar yeni yeni öğrendiğimiz konular...

Uygun araçları yakaladığın anda istediğin şeyleri yapmamak için bir sebep yok.
Nette istediğin şeyi arayıp bulabilmeyi öğrenmek lazım.

STM32CubeMX STM32 pinlerini yerleştirirken kolaylık sağlar.
İncele derim.

tekosis

ben şu an stm32f407 ile uğraşıyorum. misal mikroelektornika nın mikromedia plus for stm32 kartı ve bununla ilgili güzel bir şema var. bu şemadan çok faydalandım.

mesaj birleştirme:: 20 Temmuz 2014, 15:24:54

Alıntı yapılan: DEno_12 - 20 Temmuz 2014, 12:54:31
http://www.st.com/web/catalog/tools/FM116/SC959/SS1532/LN1847/PF259875

teşekkürler benim için de güzel bir yönlendirme oldu.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

hasankara

hiç bir kaynak bulamasan bile; entegreyi uygun bir kılıf çevirici üzerine yerleştirip bread board üzerinde denemeler yaparak kendine referans tasarım yapabilirsin. bu yöntem, hazır kaynağı olan hatta referans tasarımı olan bir şema için bile faydalı olabiliyor. yaklaşık 2 sene önce pickit3 şemasını kendime göre baştan revize ettim. açık şeması internette bulunmasına rağmen bu yolu izlemem gerekti. bread board üzerinde çalıştığına emin olduktan sonra pcbyi, bread board denemelerime göre tasarladım ve ilk pcb tasarımlı halinde o zamandan beri kendi pickit3 ümü kullanıyorum. geçen sene ki yaz stajımda 64pin tqfp li tasarımımda aynı metodu takip ederek yaptığım pcb tasarımım yine problemsiz idi. ürünümün şimdiki akıbetini bilmesem de benden sonra gelen stajyerin bu tasarımımı kendi ekibiyle bitirme projesinde sunduğunu biliyorum.

DEno_12

Alıntı yapılan: tekosis - 20 Temmuz 2014, 15:18:05
ben şu an stm32f407 ile uğraşıyorum. misal mikroelektornika nın mikromedia plus for stm32 kartı ve bununla ilgili güzel bir şema var. bu şemadan çok faydalandım.

mesaj birleştirme:: 21 Temmuz 2014, 05:24:54

teşekkürler benim için de güzel bir yönlendirme oldu.

Ne demek. Bu şekilde istediğiniz bir MCU için açık kaynak geliştirme kitlerinin çizim dosyaları, şematikleri, örnekleri lazım olduğunda arama metodu olarak da bir yol önereyim.
Ebay'e girip istediğiniz işlemciyi arama kutusuna yazın ve yanına "development board" ifadesini ekleyin. Çıkan boardların bazılarının özel isimleri olur, bu isimleri nette aratarak dosyalarına, projelerine vb. erişebilirsiniz. Ayrıca board u satan satıcılarla iletişim kurup proje dosyaları için link isteyebilirsiniz. Board u satın almamış olsanız bile sizinle paylaşacaktır.