Pcb cilere bir soru

Başlatan Karamel, 20 Temmuz 2014, 11:50:01

Karamel

Hocam yukaridada yazdim. aciklamada cok kisa gecilmis. insan okuyunca aklinda bir cok soru isareti kaliyor. Hele hele benim gibi elektronigi yeni ogrenen kisilerin aklinda daha cok soru isareti kaliyor.

Karamel

youtube da ground plane hakkinda ders videosu ararken su asagidaki bilgilere ulastim. mumkunse hocalarimla beraber asagidaki pcb nin ground plane lerini ve genel olarak pcb yi tartisabilirmiyiz?

PCB-Master.com - Printed Circuit Board Design and Layout Service. Welcome!

Musical animation for printed circuit board routing process.
http://www.pcb-master.com
This is real layout of 6-port MicroSD Add-on module for 120-port SDHC Duplicator. 8-layer PCB with Spartan-6 Xilinx FPGA, DDR2 and PCI-Express. Impedance control, BGA, 7 power rails.

ground polygons

and also,

https://www.facebook.com/PcbMasterService/photos_stream

patasana

Bunlar pcbnin meselesi değil. Şematik meseleler. Şematik üzerine konuşulabilir. Bol bol şema inceleyin. Boyunuzu aşan şemaları inceleyerek zaman kaybetmeyin. Adım adım yaptıklarınızı ileriye götürecek şekilde çalışmanız gerekir.

Liseden yeni mezun iseniz bunlar size ağır konular. Yeni doğan bebeklerde yüzme öğrenebilir. Tabi ama yüzme bilmek ile teknik yüzme bilmek arasında çok fark vardır.

Karamel

hocam lise son sinif ogrencisiyim ben. arastirmayi cok seviyorum ama sanirim yonlendirilmeye ihtiyacim var. herseyi arastiriyorum sonra. adim adim gidelim. sema incelemeye baslayacagim ama pcb cizmek icinde bazi seyleri bilmemiz gerekli diye dusunuyorum. mesela 2 katli bir pcb de gnd polygonlama hakkinda neler bilmeliyim?

patasana

Şematik öğrenmelisiniz. Yani elektronik öğrenmelisiniz. Ben üniversiteden mezun olduktan sonra öğrendim pek çok şeyi. Ama aldığım eğitim öğrenmemi çok kolaylaştırdı. Nerede iyi eğitim alırım sorusunun cevabı şu anda sizin için en önemli mesele olmalı.   

İyi bir çırak olmakmı istiyorsunuz ?

Karamel

hayir hocam. derste calisiyorum. elekronik muhendisligi istiyorum. zaten sadece yazlari elektronik ile ilgilenebiliyorum. anadolu lisesi ogrencisiyim ben.

patasana

Şematik çalışın. Temelden ileri seviyelere doğru sürekli devre şemaları inceleyin. Oradaki elektronik yapıları anlamaya çalışın.

Universite sınavına ve sınav tekniklerine bu dönemde çalımanız daha faydalı olurdu. Elektronik okuyacağınıza dair garantiniz varsa o başka tabi.

Karamel

hocam suan gunde ortalama 5 saat matematik fizik calisiyorum. 5 saatte elektronik ile ilgileniyorum. okul sezonu ise 12 saat ders calisiyorum. onumuzdeki sene sinavda heyecanlanma gibi sorunlar yasamazsam sinavi asacagima inaniyorum. sonucta bu is bir yaris meselesi. ahmet gunde 8 saat ders calisir mehmet 1 saat calisirsa mehmetin ahmeti gecmesi beklenmemelidir. elektronigi cok seviyorum. insanllah universte ile profesonel hayata giris yapacagim.

patasana

10 saat ders, 10 saat uyku geriye 4 saat kalıyor. Kendini bu kadar yıpratma. Gez, dolaş, yüz. Bunları bırak demiyorum ama herşeyin sırası var. Yetişmeye çalıştığın bir yer olduğunu düşünüyorsan... Öyle bir yer/nokta yok.

Azimli çalıştığın sürece karşılığını alırsın. Ama genç yaşta kendini fazla yıpratmanın önemli bir faydası olmayacak. 5 sene sonra lazım olacak bilgileri şimdiden ögrenmenin doğru olup olmadıgı konusunda ciddi endişelerim var. 5 sene sonra elektronikle uğraşacağının garantisi yok. Var olacağının garantiside yok. Sırası geldikçe, sırası gelen işin hakkını vermen daha doğru olur.  Şu anda 5 saat elektronik yerine ingilizce almanca yada mesela çince ögrenmeye çalışman faydalı olabilir.

Seni takdir ediyorum.

aspcibertan

Yabancı dil sektöre göre değişmekle beraber İngilizce şart, Çinliler körtopal ingilizce biliyor ama Almanca iyi bir avantaj olacaktır.

Fgocmen

Alıntı yapılan: Karamel - 14 Ağustos 2014, 20:01:56
elektronigi cok seviyorum. insanllah universte ile profesonel hayata giris yapacagim.
Ben de Cok Seviyordum girdiğim işlerden mi yada karşılaştırdığım ınsanlarda mı nedir cok Soğudum bu meslekten. Gecim sartları Teknikerlere verdikleri maas ortada bazen diyorum başka bir sektöre mi atılsam :(
YaFeS

Karamel

mustafaelektro ve patasana hocama birsey danismak istiyorum.  24v ac gerilimin oldugu yola pcb nin gnd polygonu ne kadar yaklasmali? aralari minimum ne kadar olmali?

mustafaelektro

Tepe değerin nedir?
Devrede kaplama falan var mı?

ben şöyle bir yol tavsiye ediyorum;

google'a "24v ac pcb trace gap" yaz, ilk çıkan linke tıkla, http://www.smps.us/pcbtracespacing.html
sayfanın ortalarında sağda bir hesaplama aracı var onu kullan. ama sayfadaki bilgileri oku ve ne demek istediklerini anlamaya çalış.

hgs

24V ac voltajın oldugu yerde gnd polygonun ne işi var ?

mustafaelektro

Alıntı yapılan: hgs - 27 Şubat 2015, 10:14:51
24V ac voltajın oldugu yerde gnd polygonun ne işi var ?

devrenin devamında doğrultuluyor ve  gnd plane de kullanılıyor demek istiyor. o gnd olur da 24V ac hatlara yaklaşması gerekirse nerede durdurmalıyım demek istiyor arkadaş.