Pcb cilere bir soru

Başlatan Karamel, 20 Temmuz 2014, 11:50:01

hgs

diff pair. veya çok yüksek hızlı işaretler taşınmıyorsa kapasite etkisinin önemi yok.

Karamel

Alıntı yapılan: hgs - 09 Mayıs 2015, 23:57:24
diff pair. veya çok yüksek hızlı işaretler taşınmıyorsa kapasite etkisinin önemi yok.

hocam kisa cevap icin tesekkur ederim  :P

oyleyse bizde differential pair wire larimizin ve high speed wire larimizin oldugunu hayal edelim. sanirim mother board larda 2 side var?

10 layer imiz olsun. siz olsaydiniz pcb nin yuksekligini kac yaparsiniz?

yukaridaki sorumun cevabina gore capacitance degisimini anlayip. neler yapabilecegimizi dusunelim.

hgs

Bu tip yolları uzun gitmez. Kısa olur. Ya board kenarında entegre ve soket, yada yanyana 2 entegre arasında olur. Çok kısa tutmaya uğraşılır. Pcbnin yüksekliği ile alakası nedir?
Altından analog sinyal geçirmemen gerektiğini biliyorsan sorun çıkmayacaktır. Yanlış hatırlmıyorsam 2 katlı pcbde pcix yollarının altından zorunlu olarak 5V geçirmem gerekmişti. Sorunsuz çalışmıştı kartlar.

Karamel

hocam 2 onceki mesajimda capacitance etkisinin yan yana yollarda daha az. katmanlar arasinda daha fazla oldugunu proof ettim? pcb nin yuksekligini katmanlar arasindaki mesafeyi hesaplayabilmek icin sormustum. yani her katman arasi 0.1mm olursa daha fazla 0.5 mm olursa capacitance effect cok daha az olacak ya. bunun icin sormustum.

yani sunu anlamaya calisiyorum. siz zorunlu olarak 5v gecirmek zorunda kaldim ve sorun cikmadi dediniz ya.

motherboard gibi cok complex tasarim hayal edelim. 10 katimiz olsun. en uzak katmanlardan dahi olsa yukaridaki gibi 5v gecmek zorunda kaldi. bu durumlarda neler yapiliyor? nasil cozumler uretiliyor?

hgs

Bu sebeple kısa tutulurlar. Altında gnd alanı olur. Altına analog vs sokma dedim. 50 katlı pcb yapsanda bu şekilde davranmak zorundasın. Bu işaretin yanına-altına analog devre parçasını sokamazsın. Sokarsan sonuçlarına katlanırsın. Kurallar var. Basit mantıklara sahip bir iş.

PCB çizmek kuralları açık bir oyunu sürekli oynamak gibidir. Her seferinde daha iyi oynarsın ve daha iyi sonuçlar üretirsin. Ama bu bir oyun. Ve bunun sınırları var. Bir tahta üzerinde oynanan oyunlar gibidir. Elindeki kurallara göre haraket edersin. Kuralların yöntemlerin belirttiği şekilde davranabileceğin sınırlı haraket imkanına sahip olduğun bir oyun. (Oyunun sınırları asıl şematik tarafında belirleniyor).

Pcb tarafında; çizgileri en az uzunlukta, malzemeleri en iyi yerleşim düzeninde konumlandırıyorsun.

Kafa karışık olursa, eser karışık çıkar. Kafa temiz ise veya tecrubeli ise çıkan eser basit ve düzgün gözükür.

Bakan gözler bazen karışık olanın daha iyi olduğunu söyler, Bazen basit ve düzgün olanın daha iyi olduğunu söyler. Eserin sahibi çalışma şartları altında en basit ve düzgün sonucu çıkarması gerekir. Alan çok dar, malzemeler çok fazla ise sonuç karışık olabilir. 2 farklı kişinin çizdiği komplex pcb için mutlaka biri daha temiz ve düzgündür.

Yukarılarda başka bir sey  için cevaplarken bir örnek vermiştim. Bu örnekleri verirken konuyla alakalı oldugu için yazıyorum. Yoksa şunları şunları yaptım diye reklam verir gibi anlatmaya ihtiyacım yok. Bu örnekler bazı durumlara işaret ediyor. Şimdi senin elektronik temelin olmadığından bunları hemen kavrayamayabiliyor olabilirsin. Verilen örneklerde çözüme dair direk bilgi parçaları bulunmakta. Bu sebeple 2 katlı pcbde (pcb yükseklği kalitesi), pcix işaretleri (işaretlerin hızı), (etkileşime sokmak zorunda kaldığım) 5V ile davranışı hakkında örnek verdim. İmkanım olsaydı bunu asla yapmazdım. 
Pcb 2mi 4 katlımıydı hatırlamıyorum. Ama çok fazla alanım olmadığını iyi biliyorum.Açıp bakmak gerek net cevap için. Ancak buna gerek yok. Zaten sorunun cevaplandığı bence açık.

Karamel

aklimda yeni bir soru isareti var ama oncelikle bu sorunun cevabini bulmam gerekli. yukarida transistorlu ve buzzer li bir devre var. transistorun base ucu microcontroller a yada bir kontrol buttonuna gitsin. yukaridaki devre ile microcontroller li devrenin arasini kablo ile acmaya kalksam. ne kadar mesafelerden sonra sorunlar cikmaya baslar? neler olur?

hgs

Karamel

Dear mentor, one day, I will have had an oscilloscope but today, i just have questions for brainstorming ::)
(Sevgili hocam, Bir gun oscilloscope um olacak ama bu gun ogrenmek icin sadece sorularim var)

hgs

Skop al.
Gözle görmek en iyi anlama yöntemlerinden biridir.
Malzeme davranışlarını ögrenmende çoooooook faydalı olur.
Uzun zamandır cok az skop ihtiyacı ile tasarım yapıyorum. Ama ilk başlarda çok fazla kullanmam gerekmişti.

Karamel

hocam bu benim en buyuk derdim....  oscilloscope lar cok pahalilar. suan ogrenci halimle boyle onemli ama pahali alete sahip olmam mumkun degil. yalniz bir gun alacagim. o gune kadar kendimi sadece okuyarak ve sizlere sorular sorarak gelistirebilirim.....  :-\

hgs

Yazın skopla ugrasabilecegin bir yerlerde zaman geçirebilirsin. Yaz geldi neredeyse.

Karamel

hocam bu yaz universiteyi kazanirsam. telasli bir yaz gecirecegimi dusunuyorum. eger kazanamazsamda(yani muhendislik kazanamazsam) herseyi birakir. yazin basindan oturur yine ders calismaya baslarim....

hgs

Kazanamama riski var ise, buralarda ne işin var ?

mustafaelektro

Alıntı yapılan: hgs - 26 Mayıs 2015, 00:53:48
Kazanamama riski var ise, buralarda ne işin var ?

dediği lafa bak yaa :)
sanki buradaki herkes elektrik, elektronik mühendisi :)

Gökhan BEKEN

@mustafaelektro,
"kazanamama riskin varsa, buralarda ne zaman kaybediyorsun, git ders çalış" demek istemiş @hgs.
Sen yanlış anlamışsın.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.