Pcb cilere bir soru

Başlatan Karamel, 20 Temmuz 2014, 11:50:01

Karamel

gerber file lari resim formatina nasil cevirebilirim? st microelectronics yeni discovery pcb si yapmis. gerber file larini inceleyince aklima yine bir suru soru isareti takildi.  :-\

boreas

@Karamel öğrenme arzun ve yöntemini çok takdir ediyorum. Umarım emeklerinin karşılığını alırsın.

Ersin

Alıntı Yapgerber file lari resim formatina nasil cevirebilirim?
Bir gerber programı ile açıp , bunu print deyip ,print seçeneğinde de  pdf writer ı seçip pdf dosyası olarak çıktı alabilirsin

Karamel

Ersin hocam. dediginiz gibi yaptim vede sayenizde yeni birsey ogrendim... cok tesekkur ederim ::)

layer larin high resolation resimlerini aldim. pcb st microelectronics in su http://www.st.com/web/catalog/tools/FM116/CL1620/SC959/SS1532/LN1848/PF262395# deney pcb si.
bunun birde 8 layer li olani. stm32f769 lu olani var. biz simdilik 6 layer li olani inceleyelim.

oncelikle resimleri inceleyelim.

L1 TOP:

L2 GND:

L3 VCC:

L4 SIGNAL:

L5 GND:

L6 BOTTOM:

mesaj birleştirme:: 02 Kasım 2015, 12:09:51

sorularin baslangici

oncelikle sunu belirtmek istiyorum. 20. yuzyil a 1 ve 2 layer pcb ler damgasini vurmus. 21. yuzyila 2 den fazla layerli pcbler hakim olacak. bunu gormemek icin kor olmak gerekir. bu yuzden. daha fazla layer li pcbler tasarlarken nelere dikkat etmeliyiz bilmemiz gerekir. yalniz bunu yaparken. physics ve math ile aciklamaliyiz. baska yollardan aciklamaya kalkarsak is inanc a donusuyor. ne demek bu inanc? mesela pcb nin her yerini gnd polygonlamaya calisiyoruz. inaniyoruz ki. daha iyi oluyor. peki ya olmuyorsa? olcum yapamiyoruz? hesap yapmiyoruz? iyi oldugunu dusunuyoruz.

o yuzden incelemelerimizi deney. gozlem ve matematiksel modelleme ile yapmaliyiz.

simdi layer 1 i incelemeye baslayalim.

kolayca gorulecegi uzere impedance i esitlenmis 90 mhz lik yollar en ust layer da. ayrica bu layer in cok az bir kismi polygonlanmis. yani heryeri gnd polygon yapalim mantigi ile celisiyor.

soru1:
90 mhz lik yollar L4 yani signal layer inda olmasi gerekmezmiydi? neden top layer da?

soru2:
neden her yer polygon edilmemis? simdi biz biliyoruz ki gnd yi her yere yakinlastirmamamiz gerekir. mesela yuksek gerilimlerin. ac signallerin. role altlarinin vs yerele girmemesi gerekir ama bu pcb tamamen digital 3.3v ile calisiyor. neden polygonlama yapilmamis?

soru3:
polygonlama yukariya gnd tasimak icin değilde. sanki bir yolun etrafini kapatip. onu digerlerinden izole etmek icin yapilmis. bu ne anlam ifade ediyor?

expkits

Tüm pinlerine yakını kullanılan, Bga bir çipten, yolları dışarı çıkarmaya çalıştınızmı hiç ?