18F4550 USB-PC BAĞLANTISI

Başlatan okay57, 26 Temmuz 2014, 17:26:52

okay57

Merhaba arkadaşlar.PIC 18F4550 ile bir proje yapıyorum.Amacım bilgisayardaki arayüzle doğru akımı ayarlayarak bir D.A. motorunu süreceğim. Örneğin arayüzden 1 sayısını PIC e göndererek PIC, 1 Ampere karşılık gelen PWM üretecek ve doğru akım üreten cihaza gönderecek ve cihazda 1 Amperlik doğru akımı motora uygulayacak.
Yaşadığım sorun şu:  0.3 Amper değerine kadar PC-PIC18F4550 bağlantısı normal olarak çalışmakta ama akımı 0.4 Ampere çıkarttığım anda usb bağlantısı kopuyor.Acaba neden olabilir arkadaşlar?
Bir de arkadaşlar bu problemle başa çıkmaya çalışırken şunu denedim onuda sizle paylaşayım.Motor sargılarına paralel olarak  akkor flamanlı lamba bağladığımda usb bağlantısı 1 Ampere kadar kopmuyor bu sefer  1 Amperden sonra usb bağlantısı kopuyor.
Çok acil yardımcı olursanız sevinirim.

Salih

Şema olmadan yardım etmek zor. Şema ekleyin.

mehmet

Umarım motor beslemesi usb'den değildir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

erpay

Pic'in beslemesinde problem oluyormuş gibi duruyor.

okay57

Motor beslemesi harici bir kaynaktan.picten göndermiş olduğum pwm ile doğru akımı ayarlıyorum.Picin beslemesini  5volt güç kaynağından besliyorum.Şunu da denedim pici güç kaynağından değil de usb den beslediğim zaman da cihaz akımı 0.4A olduğunda yine usb bağlantısıı kopuyor.Pic devresini güç devresinden 3 metre öteye de taşısam yine aynı şeyi yapıyor.

okay57

okay57

Picte oluşturduğum PWM i 0-5volt değerine kondansatörle ve dirençle çevirip cihazımın harici 0-5 volt kontrol uçlarına veriyorum.

erpay

Pic'den motora optocoupler ile geçmeyi denedin mi ? Tamamen bir izolasyon yaparsan belki sorun çözülebilir, pic'i usbden besleyip motoru da harici besle yani.

z

Alıntı yapılan: okay57 - 26 Temmuz 2014, 20:59:51
Picte oluşturduğum PWM i 0-5volt değerine kondansatörle ve dirençle çevirip cihazımın harici 0-5 volt kontrol uçlarına veriyorum.

Picin pwm cikisini bosa al. Boylece motor surucu devresi ile islemci devresinin tek ortak baglantisi GND olsun. Simdi motor surucunun 0..5v girisine trimpot bagla trimpota da ayri bir kaynakdan 5v uygulayarak motoru calistir. Ayni zamanda islemci de PC ile haberlessin. Bakalim neler olacak gene haberlesme kopacakmi?

Tabiki kopacak. Ama dene.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

okay57

Pwm kısmı bağlı degilken de usb bağlantısı kopuyor.Sanki bir yerlerden nem kapıyor.Pic i sadece usb den de besledim,zaten motoru harici bir cihazdan besliyorum.Şunu da belirteyim cihaza motor değil de bir lamba bağladığımda hiçbir zaman usb bağlantım kopmuyor.Sanki sargılarda oluşan zıt emk usb bağlantısının kopmasına neden oluyor ama nasıl.Bütün beslemeleri de ayırdım ama yine kopuyor.

z

PWM bagli degilken de usb baglantin kopuyorsa bu durumda senin surucu cok fazla EMI olusturuyor demektir. Motor surucun nedir? Lineer surucu mu yoksa Chopper tipi surucumu?

okay57

SmartDrive   DC-Motor sürücü cihazını kullanıyorum.Lineer mi chopper mı bilmiyorum hocam.Bu manyetik etkiyi nasıl önlerim.Manyetik alanı oluşturan cihaz mı yoksa sargılar mı?

z

Motor govdesini topraga baglamayi dene. Motorun her bir pinine 100p ile motor govdesine, govdeyi de topraga bagla. Ayni islemi 1n ile de dene.

Motor kablolarinin uzerine aluminyum folyo sarip topraklamayi dene.

Scopla inceleyerek bir seyler yakalayabilecekmisin bu senin elinde.

okay57

Motorun her bir pinine 100p ile motor govdesine bağla derken hocam.Öteki dediğiniz şeyleri de uygulayacağım.Uygulayınca haber veririm.

z

Motor uclarindan govdeye 100pF kapasite bagla. Baktin sorun devam ediyor 1nF larla dene.