Enstruman calan kisi enstrumanin ADSR parametrelerini degistirebilirmi?

Başlatan z, 27 Temmuz 2014, 13:51:40

z

ADSR muzik sentezinde genligi belirleyen en onemli 4 parametre. Synthesizerlarda bunlari degistirmek tamamen bizim elimizde. Elektronik olmayan calgilar icin konusursak;

Gitarda tele vurup hemen ardindan avucumuzla tellere baski yaparsak sesi durdurabiliyoruz.

Bu durumda en azindan R parametresi gitaristin elinde demektir.

Telli calgilari istisna kabul edersek davul icin konusmak istiyorum;

Baterist muzik basladiginda degisik calma teknikleri ile davul yada zilin ADSR degerlerine  mudahale edebilirmi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kimlenbu

Zilleri tutarak değiştirebilirler, ayrıca hi-hat pedalına basarak değiştirebilirler.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: z - 27 Temmuz 2014, 13:51:40
ADSR muzik sentezinde genligi belirleyen en onemli 4 parametre. Synthesizerlarda bunlari degistirmek tamamen bizim elimizde. Elektronik olmayan calgilar icin konusursak;

Gitarda tele vurup hemen ardindan avucumuzla tellere baski yaparsak sesi durdurabiliyoruz.

Bu durumda en azindan R parametresi gitaristin elinde demektir.

Telli calgilari istisna kabul edersek davul icin konusmak istiyorum;

Baterist muzik basladiginda degisik calma teknikleri ile davul yada zilin ADSR degerlerine  mudahale edebilirmi?
Akustik çalgılarda bu işin tekniği mutlaka olmalıdır. Ancak ritm sazlar için dediğiniz parametreler pek geçerli değildir. Ancak çalan kişinin özel vuruş tekniği ile zaten belli ölçülerde yapılmaktadır.
Alıntı yapılan: kimlenbu - 27 Temmuz 2014, 16:51:24
Zilleri tutarak değiştirebilirler, ayrıca hi-hat pedalına basarak değiştirebilirler.
Arkadaşımızın da belirtmiş olduğu gibi bazı enstrumanlarda belli teknikler uygulanabilmektedir.

ANCAK.
Bahsetmiş olduğunuz elektronik ortamdaki kontroller ise çoğu yazılımlarda bu iş zaten yapılmaktadır.

Benim linux tabanında kullanmakta olduğum HYDROGEN adlı programda bu bahsettikleriniz zaten mevcut.

trgtylcnky

Hocam bateriyi bilmiyorum ama darbuka, def gibi aletlerde dikkat ederseniz nereye ve nasıl vurduğunuz sesi çok etkiliyor ki zaten bir alette ustalık bu parametreleri gerektiği gibi değiştirebildikten sonra başlıyor. Darbuka çalanların çok yaptığı bir hareket mesela ellerinin yan kısımlarını deriye bastırmak.

Bateri biraz daha karışık olduğu için belki bu imkan daha azdır ama davulun ortasına ya da kenarına vurmanız, vurduktan sonra geri çekme hızınız sesi çok değiştirir diye tahmin ediyorum çünkü kudümde öyle oluyor. Ayrıca bagetin elinizde duruşu da etkiler, gevşek tutarsanız başka sıkı tutarsanız başka ses çıkar.

Yani; vurduğunuz yer çok etkiliyor, vuruş şekliniz de oldukça etkiliyor. Bagete yumuşak bir şey sarmayı da deneyebilirsiniz.

z

@trgtylcnky

Hocam peki  bildigimiz butonlardan sadece iki tane kullanarak elektronik kudüm yaptigimizi ve tek tini ve siddette dum ve tek seslerini elde ettigimizi varsayalim.

Bir musizyen olarak soylermisin? Boylesine basit bir enstruman ne kadar is gorur? Yoksa bu sadece bir oyuncakmi olur?

http://www.cncdesigner.com/wordpress/wp-content/uploads/Kudum.wav

Kayit esnasinda uzun ve aciktaki kablolardan dolayi olusan zemindeki 50Hz ugultusunu kesmek icin ugrasmadim.

trgtylcnky

Hmm, elektronik kudüm... Öncelikle bildiğimiz butonların kullanım açısından rahat olmadığını düşünüyorum. Butona parmakla basmak bize yeterli zamanlama hassasiyeti sağlayamayabilir. Ayrıca kudümde iki zahmenin (baget) aynı anda (iki tek veya düm ve tek) vurulduğu durumlar da var. Onun dışında alet yeterli olabilir. Zamanında girilen usulü (ritm kalıbı) çalan bir program üzerine uğraşmıştım. Tek başına çalışırken böyle bir uygulama daha faydalı olabilir.
Çıkan sesin birçok etkene bağlı olarak değiştiğini söylemiştim fakat bahsettiğim olay kişinin ancak zamanla ustalaşarak istenilen düm ve tek seslerini çıkarabilir hale gelmesiydi. Bir de bazıları yumuşak ses veren, ucu deri gibi bir malzemeyle sarılmış zahme tercih ederken bazıları (genelde klasik tarza bağlı olanlar) tıp diye ses veren sargısız zahme tercih ediyor. Kudümün seslerinin çalınacak şarkıya göre akot edildiğini de duymuştum ama bu konuda hiç bilgim yok. Bir de müziğin coşkulu anlarında vuruş şiddeti artıyor ama onun dışında bence (anlamamış olabilirim gerçi) kudümün sesi değişmiyor.
Ancak, şöyle bir durum var: Amacınızı bilmeyerek ekleyeyim, kudüm asıl amacı diğer sazların ritmi bozmasını engellemek olan basit bir alet olmasına rağmen muhtemelen mevlevi müziğinde kullanıldığı için çok itibar görür. Bu sebeple elektronik kudüm geleneğe aykırı bulunabilir. Zaten sadece iki tonda ses çıkaracak bir alet sadece kudüm işlevi görürken kudüm çalacak insanların da bunu geleneğe aykırı bularak reddetmesi bu aleti işe yaramaz kılabilir.

z

Aslında sen kudümüm kelimesi yazıncaya kadar böyle bir enstrumandan haberim yoktu. Hatta bu adam ne yazmak istemiş bu hangi kelimenin yanlış yazılmışı diye de bir süre kafa yordum. Bir sonuca ulaşamayınca da google'da arama yapınca  zaman zaman TV de gördüğüm enstrumanın adının kudüm olduğunu sayende öğrendim.

Konu böyle gelişince "kudüm"ün elektronik versiyonunu yapma fikri oluştu.

Ses üretecini yaptım da.  Butonlu sistem hakkındaki görüşünü şu açıdan sormuştum;

Butonlu bir enstrumanda butona basarsın ya da basmazsın. Sonuçta bastığında düm yada tek sesi çıkacak, ne sesin şiddeti ile ne de frekansı ile oynayabilirsin.

Eğer sesin bu hali bile yeterli olursa iş çok kolay olacak anlamında yazmıştım.

Neyse sanırım en basit vurmalı enstrumanda bile tokmakla deriye bazen çok yavaş bazen de çok sert vurulmak istenebilir. Boş zaman geçirmek adına bu konuyla uğraşacağım.

Bugün çubuklarla vurulan bir yüzey yapıp en azından kuvvetli yada zayıf vurma etkisini kudüme ekleyeceğim.

Eğer çubuklarla çalınan bir kudüm yapılırsa kudüm çalarlar belki bunu reddetmezler.

Türk musikisinde yeri olan böyle bir cihazın elektronik versiyonunu da bizden birisi yapmış olsun o da neden ben olmayayım.

Sesi dinlediysen yorum yaparmısın? Minik hoparlörle dinlendiği zaman gerçek sesden çok uzak oluyor. Frekansı gerçek kudüm sesine kıyasla çok düşürdüm böylesi daha hoşuma gitti. Fakat frekansları çok basitçe kaydırabilecek ayar menüsü olan bir kudüm oluşturacağım.

Yorumunu bekliyorum.

z

"Kudüm"ün sensörleri hazır. Sensör elektroniği ve yazılımı ile uğraşmam gerekecek.

Düm ve tek sensör altlığı için CD kullandım.

CD nin tam göbeğine piezo disk yapıştıtıp CD leri bir birine değmeyecek şekilde yan yana koydum ve her iki yüzüne de sünger yapıştırdım.

Tahta çubuk bulamadığım için çöp şiş yapmaya yarayan hazır çöplerin ucuna paket lastiği dolayarak enstumanın mekanik
şimdilik kısmını bitirdim.

trgtylcnky

Tasarım güzelmiş :)
Düm sesi de fena değil aslında ama tek sesi pek benzememiş. İnternette biraz arattım ama örnek ses bulamadım. Bayramdan sonra çalan birini bulup kayıt etmeyi düşünüyorum.

z