Quadrotor için mikrodenetleyici seçimi

Başlatan _MeRKeZ_, 22 Ağustos 2014, 15:42:41

birkan

Bizde multicopter ile videa çekimi yaptık. Video için mikrodenetleyici falan kullanmadık. Basit bir vga kamera ile video transmitter görüntüyü yere aktarıyor. Aynı zamanda ayrı bir ucuz anahtarlık kamera diye satılan alete de multikopter üzerinde sdkarta görüntü kaydı yapılıyor. Hiç sorun olmuyor. Ambar7 nin yazdığı gibi siz multikopteri uçurun video kısmı kolay.

_MeRKeZ_

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Ciddi manada fikir sahibi olmamı sağladınız. Dediğiniz kesinlikle doğru. Öncelikle Quadrotor'un kararlı bir şekilde uçurulması gerekiyor. Bu konuyu sormamın sebebi, doğru malzemeleri seçerek daha sonra sorun yaşamamak. Son olarak, ortalama görüntü kalitesini elde etmek, görüntü yüklenmesinin mümkün mertebe yüksek hızlarda olmasını sağlamak için Quadrotor'a uyumlu hangi modül ve kamerayı tavsiye edersiniz?

Kabil ATICI

Analog sistemleri kullanın. Çünkü dijital sistemlerde görüntüyü sıkıştırıp,açmak gibi bir durum vardır. (Band genişliğinden dolayı)Bu aynı zamanda belli bir gecikme verir.
ambar7

engerex

aynen.  Hazır ürünler var. Uğraşmaya değmez.

birkan

Görüntü olayını iki ayrı parça olarak düşünmeniz gerekiyor. Kayıt ve anlık görüntü aktarımını ayrı tutuyoruz biz. Görüntü aktarımını ucuz vga güvenlik kameraları kullanarak yapıyoruz. rc model satış sitelerinde transmitter ve receiver lar var. Bunlardan birini bütçenizi aşmayacak şekilde seçmelisiniz. Transmitter seçimi yaparken 1 watt'ın üstünde modül seçerseniz Quadrotor üzerindeki diğer elektronik elemanlar ciddi manada etkileniyor. Transmitter ve antenini diğer malzemelerden uzaklaştırmak için uğraşıyorsunuz. Hiç biri çalışmaz oluyor. Benim modül 1 watt. range video marka. Aşağıda bulunan Receiver'ı ise bir mini lcd tv, yada diz üstü bilgisayara bağlayıp görüntüyü alıyorsunuz. diz üstü bilgisayara bağlantı yapmak için usb tv kartı yada benzeri bir alete ihtiyacınız olacak.

Görüntü kayıt işini ise Quadrotor üzerinde ayrı bir kamera ile yapacaksınız. Aslında en güzeli bu işi GoPro ile yapmak. Ben bunun için fazla bütçe ayıramadım. Anahtarlık şeklinde bir kameram var, işimi görüyor.

Görüntü işinde en büyük sorunlardan biride pervanelerin yaptığı titreşimin göründüye yansıması ve görüntünün flu (jelly efekt) olması. Bunu aşmanın yoluda pahalı (karbon) pervaneler kullanmak, Quadrotorun ayarlarını iyi yapmak ve kameraları özel bir jel silikon ile gövdeye tutturmaktan geçiyor.

_MeRKeZ_

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

@birkan

Hocam, görüntü kaydetmeyi düşünmüyorum. Bilgisayara anlık görüntü aktarmak benim açımdan yeterli. İnternette farklı bir çalışmada, sanırım sizin burada anlattığınız yöntem kullanılmış. Bu yöntemin ne gibi sakıncaları olur? Çalışma menzili ne seviyededir? Bu yöntem için tavsiye edeceğiniz parçalar var mı?

Video bağlantısı: Homemade Tank Project (Pars) Tank Projesi

Teşekkürler