MPLABX - CCS extension- PICKit 3 sorunu

Başlatan SBTECH, 27 Ağustos 2014, 22:25:52

SBTECH

Merhabalar , CCS C nin kendi compilerı üzerinden çalışıp Pickit v3.10 ile hex dosyalarını çalıştığım karta yükleyip debug işlemini proteus ile yapıyordum.

Donanımsal debug yapma isteği geldi içime ve pickit in debugger olduğunu düşünüp MplabX 2.05 kurdum ve ccs c extensionı nı gösterdim . standard bir led toggle uygulaması yazdım mplab ortamında derlemede build etmede hiç bir sıkıntı olmadan hex oluşturabildim.

Elimdeki pickit 3 ü (orjinal ) pickit v3.10 yazılımından mplab moduna revert ettim. mplab da project properties de pickit3 ümü görebildim. ancak üzerinde çalıştığım karta takıp yüklemeye çalıştığımda downloading aşamasında takılı kalıp error veriyor. Daha sonrasında pickit i tekrar pickit v3.10 yazılımıyla açmaya çalıştığımda no os diyor ve bootloader üzerinden operating system yükleyemiyorum o da yarıda kesiliyor. pickit i kurtarmak için başka bir pickit ile ıcsp den bağlayıp tekrar programlamam gerekti eski haliyle pickit yazılımı üzerinden kullanabilmem için .

aynı işlemleri birkaç kez daha denedim ne zaman mplaba bağlasam pickiti pickit OS uçuyor bir şekilde. MPLAB X ile pickit 3 ü efektif şekilde kullanabilen var mı ? hadi debugından vazgeçtim , bari mplab ortamından çipe kod yükleyebileyim ama o da olmuyor.

Bu konuda tecrübeleri olan var ise paylaşabilirlerse sevinirim. Neden böyle bir şey yapıyorsun ccs in kendi içinden devam et diyebilirsiniz ama yavaş yavaş pılıyı pırtıyı toplayıp xc8 e geçmeyi düşünüyorum. Elimde pek çok pickit var hepsinde aynı sorunu yaşıyorum. yarım gün harcadım en son delirip vazgeçtim . eğer çözüm konusunda fikir verebilecek olan olursa yarın ekran görüntüsü de gönderebilirim. Nasıl bir sorunsa bu saatte hala aklıma gelip duruyor :) ne rahatsız meslek bu elektronikçilik :) 

Elektronik ilimdir..

omereliusuk

ben kullanıyorum gayet de güzel çalışıyor.
sol altta DASHBOARD diye bir yer var. orada anahtar şeklinde ayar bölümü var. oraya tıkla 1.
pickit3'ü seç
option categories
power
power target circuits from pickit3
programlama yaparken ya hariçten elektrik vereceksin yahut da pic kit 3 ün kendi elektriğini kullanacaksın. eğer hariçten besleme yapıyorsan pickit3 ü tak programla. sorun olmaz.
ama sadece kit3 kullanıyorsan üstte verdiğim yerdeki ayarı uygun voltaja ayarlayacaksın. unutma orada sadece 5v yok. istediğin voltaj seviyesine atıyorum 3,3v 2.8v gibi ayarlayabilirsin.

SBTECH

o gerilim ayarlama kısmını bende farketmiştim , orayıda ayarlayıp denedim diye düşünüyorum ama tekrar bir kontrol edeceğim...
Elektronik ilimdir..

Tagli

Normalde MPLAB X zaten PicKit3 içindeki yazılımı kontrol ediyor ve bir uygunsuzluk varsa yenisini atıyor.

PicKit3'ü hem MPLAB X üzerinden hem de yanında gelen harici program MPLAB IPE ile kullandım. İki program da gerekli yazılım güncellemesini otomatik yapıyor.
Gökçe Tağlıoğlu

SBTECH

Cevaplar için teşekkür ederim , herkeste normal çalıştığını anlayınca bende ne farklı diye düşündüm ve farklı olan şeyin virtual machine üzerindeki 32 bit xp ye kurmam olduğunu anladım. Win8.1 e kurunca her şeyi tek seferde işlem tamam , ya 32 bit 64 bit meselesi var ya da virtual machine üzerinden çalışmak pek iyi bir şey değil her zaman için .. iyi çalışmalar
Elektronik ilimdir..

murad.cadir

sbtech merhabalar pick kit 3 ile debug yapa bildinizmi gercek devre uzerinde?
 yapa bildiyseniz nasil yaptiniz. ben pic kit3 kullaniyorum debugger olarak ve yazilimi da ccs c de yapiyorum.